Visa Waiver Program

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Krajiny programu zelenou

Visa Waiver Program (VWP) je program Spojených štátov amerických, ktorý umožňuje občanom niektorých krajín cestovať do USA do 90 dní bez potreby získať vízum. Všetky krajiny v tomto programe majú vysoké HDI a väčšina je považovaná za vyspelé krajiny.

Zoznam štátov[upraviť | upraviť kód]

Európa[upraviť | upraviť kód]

Andorra, Rakúsko, Belgicko, Česko*, Dánsko, Estónsko*, Fínsko, Francúzsko (vrátane zámorských teritórií), Grécko***, Nemecko, Maďarsko*, Island, Írsko, Taliansko, Lotyšsko*, Lichtenštajnsko, Litva*, Luxembursko, Malta**, Monako, Holandsko, Nórsko, Poľsko****, Portugalsko, San Maríno, Slovensko*, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Spojené kráľovstvo

Ázia[upraviť | upraviť kód]

Brunej, Japonsko, Singapur, Taiwan, Kórejská republika*

Oceánia[upraviť | upraviť kód]

Austrália, Nový Zéland

* - od 17. novembra 2008

** - od 30. decembra 2008

*** - od 5. apríla 2010

**** - od 11. novembra 2019

Kedy ste povinný požiadať o ESTA?[upraviť | upraviť kód]

Esta povolenie je nevyhnutné získať v prípade, že cestujete do USA alebo je USA iba vašou prestupnou stanicou. Na každý vstup do USA potrebujete mať oprávnenie. Dokument ESTA môžete vyplniť kedykoľvek pred vycestovaním na územie Spojených štátov amerických. Oddelenie vnútornej bezpečnosti USA ( The United States Department of Homeland Security) odporúča vyplniť formulár najneskôr 3 dni pred odletom (do troch dní musí odbor odpovedať na žiadosť)[1].

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Kedy ste povinný vyplniť ESTA?. ESTA VISA, 2017-02-02. Dostupné online [cit. 2017-08-11].