Zoznam posádok stanice Mir

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Mir v januári 1997

Toto je chronologicky zoradený zoznam posádok stanice Mir. Základné posádky boli dvoj alebo trojčlenné tímy kozmonautov zabezpečujúce trvalé obývanie stanice, striedali sa po štyroch až šiestich mesiacoch. Okrem základných posádok na stanicu prileteli na krátkodobé pobyty návštevné posádky loďami Sojuz a Space Shuttle.

Základné posádky Miru sa skladali z veliteľa (v tabuľke uvedený tučne) a jedného alebo viacerých palubných inžinierov. Jednotlivé základné posádky (rus. основные экспедиции) boli pomenované iba číselným označením poradia posádky, skrátene EO-[číslo]; prvá, označená EO-1 (1-я основная экспедиция), sa vydala do vesmíru 13. marca 1986 a až do júna 2000 na stanici pracovalo celkom 28 základných posádok.

S jedinou výnimkou (3. návštevná expedícia (EP-3) na lodi Sojuz TM-5) návštevná expedícia nelietal samostatne. Na trojmiestnych lodiach Sojuz dopravujúcich striedajúcich členov základných posádok totiž zvyčajne zostalo jedno alebo dve voľné miesta, ktoré boli obsadzované kozmonautmi vracajúcimi sa o týždeň neskôr s vystriedanou expedíciou. Títo kozmonauti boli označovaní za návštevnú expedíciu, najčastejšie jednočlennú. Analogicky sa základnými posádkami boli návštevná expedícia (rus. экспедиции посещения), skrátene EP-[číslo], pomenované číselným poradím, lety so zahraničnou účasťou boli tiež označované názvom programu v rámci ktorého let prebehol. Prvá návštevná expedícia (1-я экспедиция посещения) odštartovala k Miru 22. júla 1987, sedemnásta a posledná (slovenský kozmonaut Ivan Bella) 20. februára 1999.

Od roku 1995 stanicu Mir v rámci programu Shuttle-Mir deväťkrát navštívili americké raketoplány.

Zoznam základných a návštevných posádok Miru[upraviť | upraviť zdroj]

Označenie posádok:

  • Základné posádky – EO-[číslo]
  • Návštevné posádky – EP-[číslo] (prípadne názov programu, ktorého bol let súčasťou)
  • Návštevy raketoplánu – STS-[číslo letu]

Za menom kozmonauta je uvedená funkcia v posádke – veliteľ, palubný inžinier, kozmonaut- výskumník, pilot alebo letový špecialista – a materská organizácia alebo agentúra – Stredisko prípravy kozmonautov (CPK), RKK Energija, Inštitút lekársko-biologických problémov (IMBP) a Letecko-výskumný inštitút (LII) u sovietskych/ruských kozmonautov. Ostatní kozmonauti boli do vesmíru vyslaní spravidla štátnou vesmírnou agentúrou – francúzskou CNES, nemeckou DLR, kanadskou CSA a NASA Spojených štátov – alebo šlo o vojakov vybraných vládou (Sýrčan, Slovák, a ďalšie). Členovia záložných posádok mali rovnaké funkcie a materské organizácie ako zodpovedajúci kozmonauti v hlavných posádkach (s výnimkami v 15. a 16. základnej expedícii).

Prvé osídlenie[upraviť | upraviť zdroj]

Po vypustení základného bloku Miru 19. februára 1986 k nemu vzápätí odštartovala prvá posádka. Po 51 dňoch pobytu na stanici kozmonauti preleteli na stále slúžiacu stanicu Saľut 7.

Posádka Dátum štartu,
vynášajúca loď
Doba pobytu Dátum odletu,
odletová loď
Záložná posádka
1. základná expedícia (EO-1)
Sovietsky zväz Leonid Kizim,
veliteľ, CPK
Sovietsky zväz Vladimir Soloviov,
palubný inžinier, Energija
13. marec 1986
12:33:09 UTC
Sojuz T-15
(50 dní 22 hodín 34 minút na Mire) 5. máj 1986
12:12:00 UTC
Sojuz T-15
Sovietsky zväz Alexandr Viktorenko
Sovietsky zväz Alexandr Pavlovič Alexandrov

Druhé osídlenie[upraviť | upraviť zdroj]

Po sedemtýždennom pobyte na Saľute 7 sa Kizim a Soloviov vrátili na Mir s nákladom 400 kg prístrojov a výsledkov experimentov.[1]

Posádka Dátum príletu,
príletová loď
Doba letu Dátum pristátia,
návratová loď
1. základná expedícia (EO-1)
Sovietsky zväz Leonid Kizim ,
veliteľ, CPK
Sovietsky zväz Vladimir Soloviov,
palubný inžinier, Energija
26. jún 1986
19:48:00 UTC
Sojuz T-15
(19 dní 12 hodín 21 minút na Mire)
125 dní 0 hodín 1 minúta
16. júl 1986
12:34:05 UTC
Sojuz T-15

Tretie osídlenie[upraviť | upraviť zdroj]

Posádka Dátum štartu,
vynášajúca loď
Doba letu Dátum pristátia,
návratová loď
Záložná posádka
2. základná expedícia (EO-2)
Sovietsky zväz Jurij Romanenko,
veliteľ, CPK
5. február 1987
21:38:16 UTC
Sojuz TM-2
326 dní 11 hodín 38 minút 29. december 1987
09:16:15 UTC
Sojuz TM-3
Sovietsky zväz Vladimir Titov
Sovietsky zväz Alexander Lavejkin,
palubný inžinier, Energija
174 dní 3 hodiny 26 minút 30. júl 1987
01:04:12 UTC
Sojuz TM-2
Sovietsky zväz Alexandr Serebrov
Sovietsky zväz Alexandr Pavlovič Alexandrov,
palubný inžinier, Energija
22. júl 1987
01:59:17 UTC
Sojuz TM-3
160 dní 7 hodín 17 minút 29. december 1987
09:16:15 UTC
Sojuz TM-3
Sovietsky zväz Viktor Savinych
1. návštevná expedícia (EP-1)
Sovietsky zväz Alexandr Viktorenko,
veliteľ, CPK
Sýria Muhammed Ahmad Fariz,
kozmonaut-výskumník, Letectvo Sýrie
22. júl 1987
01:59:17 UTC
Sojuz TM-3
7 dní 23 hodín 5 minút 30. júl 1987
01:04:12 UTC
Sojuz TM-2
Sovietsky zväz Anatolij Soloviov
Sýria Munira Chabib
3. základná expedícia (EO-3)
Sovietsky zväz Vladimir Titov ,
veliteľ, CPK
Sovietsky zväz Musa Manarov,
palubný inžinier, Energija
21. december 1987
11:18:03 UTC
Sojuz TM-4
365 dní 22 hodín 39 minút 21. december 1988
09:57:00 UTC
Sojuz TM-6
Sovietsky zväz Alexandr Volkov
Sovietsky zväz Alexandr Kaleri
Sovietsky zväz Valerij Poľakov,
lekár-výskumník, IMBP
29. august 1988
04:23:11 UTC
Sojuz TM-6
prešiel do EO-4 Sovietsky zväz German Arzamazov
2. návštevná expedícia (EP-2)
Sovietsky zväz Anatolij Levčenko,
kozmonaut-výskumník, LII
21. december 1987
11:18:03 UTC
Sojuz TM-4
7 dní 21 hodín 58 minút 29. december 1987
09:16:15 UTC
Sojuz TM-3
Sovietsky zväz Alexandr Ščukin
3. návštevná expedícia (EP-3)
Sovietsky zväz Anatolij Soloviov,
veliteľ, CPK
Sovietsky zväz Viktor Savinych,
palubný inžinier, Energija
Bulharsko Alexander Panajatov Alexandrov,
kozmonaut-výskumník, Letectvo Bulharska
7. jún 1988
14:03:13 UTC
Sojuz TM-5
9 dní 20 hodín 9 minút 17. jún 1988
10:12:32 UTC
Sojuz TM-4
Sovietsky zväz Vladimir Ľachov
Sovietsky zväz Alexandr Serebrov,
Bulharsko Krasimir Stojanov
4. návštevná expedícia (EP-4)
Sovietsky zväz Vladimir Ľachov ,
veliteľ, CPK
Afganistan Abdul Ahad Mohmand,
kozmonaut-výskumník, Letectvo Afganistanu
29. august 1988
04:23:11 UTC
Sojuz TM-6
8 dní 20 hodín 26 minút 7. septembra 1988
00:49:38 UTC
Sojuz TM-5
Sovietsky zväz Anatolij Berezovoj
Afganistan Mohammad Dauran Ghulam Masu
4. základná expedícia (EO-4)
Sovietsky zväz Alexandr Volkov,
veliteľ, CPK
Sovietsky zväz Sergej Krikaľov,
palubný inžinier, Energija
26. november 1988
15:49:34 UTC
Sojuz TM-7
151 dní 11 hodín 8 minút 27. apríl 1989
02:57:58 UTC
Sojuz TM-7
Sovietsky zväz Alexandr Viktorenko
Sovietsky zväz Alexandr Serebrov
Sovietsky zväz Valerij Poľakov,
lekár-výskumník, IMBP
prešiel z EO-3 240 dní 22 hodín 35 minút prešiel z EO-3
5. návštevná expedícia (EP-5, program Aragatz)
Francúzsko Jean-Loup Chrétien,
kozmonaut-výskumník, CNES
26. november 1988
15:49:34 UTC
Sojuz TM-7
24 dní 18 hodín 7 minút 21. december 1988
09:57:00 UTC
Sojuz TM-6
Francúzsko Michel Tognini

Štvrté osídlenie[upraviť | upraviť zdroj]

Posádka Dátum štartu,
vynášajúca loď
Doba letu Dátum pristátia,
návratová loď
Záložná posádka
5. základná expedícia (EO-5)
Sovietsky zväz Alexandr Viktorenko ,
veliteľ, CPK
Sovietsky zväz Alexandr Serebrov,
palubný inžinier, Energija
5. septembra 1989
21:38:03 UTC
Sojuz TM-8
166 dní 6 hodín 58 minút 19. február 1990
04:36:18 UTC
Sojuz TM-8
Sovietsky zväz Anatolij Soloviov
Sovietsky zväz Alexandr Balandin
6. základná expedícia (EO-6)
Sovietsky zväz Anatolij Soloviov,
veliteľ, CPK
Sovietsky zväz Alexandr Balandin,
palubný inžinier, Energija
11. február 1990
06:16:00 UTC
Sojuz TM-9
179 dní 1 hodina 18 minút 9. august 1990
07:33:57 UTC
Sojuz TM-9
Sovietsky zväz Gennadij Manakov
Sovietsky zväz Gennadij Strekalov
7. základná expedícia (EO-7)
Sovietsky zväz Gennadij Manakov,
veliteľ, CPK
Sovietsky zväz Gennadij Strekalov,
palubný inžinier, Energija
1. august 1990
09:32:21 UTC
Sojuz TM-10
130 dní 20 hodín 36 minút 10. december 1990
06:08:12 UTC
Sojuz TM-10
Sovietsky zväz Viktor Afanasiev
Sovietsky zväz Musa Manarov
8. základná expedícia (EO-8)
Sovietsky zväz Viktor Afanasiev,
veliteľ, CPK
Sovietsky zväz Musa Manarov,
palubný inžinier, Energija
2. december 1990
08:13:32 UTC
Sojuz TM-11
175 dní 1 hodina 51 minút 26. máj 1991
10:04:13 UTC
Sojuz TM-11
Sovietsky zväz Anatolij Arcebarskij
Sovietsky zväz Sergej Krikaľov
6. návštevná expedícia (EP-6)
Japonsko Tojohiro Akijama,
kozmonaut výskumník,
televízna stanica TBS
2. december 1990
08:13:32 UTC
Sojuz TM-11
7 dní 21 hodín 55 minút 10. december 1990
06:08:12 UTC
Sojuz TM-10
Japonsko Rjóko Kikučiová
9. základná expedícia (EO-9)
Sovietsky zväz Anatolij Arcebarskij,
veliteľ, CPK
18. máj 1991
12:50:28 UTC
Sojuz TM-12
144 dní 15 hodín 22 minút 10. október 1991
04:12:18 UTC
Sojuz TM-12
Sovietsky zväzAlexandr Volkov
Sovietsky zväz Sergej Krikaľov,
palubný inžinier, Energija
prešiel do EO-10 Sovietsky zväz Alexandr Kaleri
7. návštevná expedícia (EP-7, program Juno)
Spojené kráľovstvo Helen Sharmanová,
kozmonaut-výskumník, program Juno
18. máj 1991
12:50:28 UTC
Sojuz TM-12
7 dní 21 hodín 14 minút 26. máj 1991
10:04:13 UTC
Sojuz TM-11
Spojené kráľovstvo Timothy Mace
10. základná expedícia (EO-10)
Sovietsky zväz/Rusko Alexandr Volkov,
veliteľ, CPK
2. október 1991
05:59:38 UTC
Sojuz TM-13
175 dní 2 hodiny 52 minút 25. marec 1992
08:51:22 UTC
Sojuz TM-13
Sovietsky zväz Alexandr Viktorenko
Sovietsky zväz/Rusko Sergej Krikaľov,
palubný inžinier, Energija
prešiel z EO-9 311 dní 20 hodín 1 minúta prešiel z EO-9
8. návštevná expedícia (EP-8, program AustroMir 91)
Sovietsky zväz Toktar Aubakirov,
kozmonaut-výskumník,
"Kazašský kozmický program"
Rakúsko Franz Viehböck,
kozmonaut-výskumník, program AustroMir 91
2. október 1991
05:59:38 UTC
Sojuz TM-13
7 dní 22 hodín 13 minút 10. október 1991
04:12:18 UTC
Sojuz TM-12
Sovietsky zväz Talgat Musabajev
Rakúsko Clemens Lothaller
11. základná expedícia (EO-11)
Rusko Alexandr Viktorenko,
veliteľ, CPK
Rusko Alexandr Kaleri,
palubný inžinier, Energija
17. marec 1992
10:54:30 UTC
Sojuz TM-14
145 dní 14 hodín 11 minút 10. august 1992
01:05:02 UTC
Sojuz TM-14
Sovietsky zväz Anatolij Soloviov
Sovietsky zväz Sergej Avdejev
9. návštevná expedícia (EP-9, program Mir 92)
Nemecko Klaus-Dietrich Flade,
kozmonaut-výskumník, DLR
17. marec 1992
10:54:30 UTC
Sojuz TM-14
7 dní 21 hodín 56 minút 25. marec 1992
08:51:22 UTC
Sojuz TM-13
Nemecko Ewald Reinhold
12. základná expedícia (EO-12)
Rusko Anatolij Soloviov,
veliteľ, CPK
Rusko Sergej Avdejev,
palubný inžinier, Energija
27. júl 1992
06:08:42 UTC
Sojuz TM-15
188 dní 21 hodín 41 minút 1. február 1993
03:49:57 UTC
Sojuz TM-15
Rusko Gennadij Manakov
Rusko Alexandr Poleščuk
10. návštevná expedícia (EP-10, program Antares)
Francúzsko Michel Tognini,
kozmonaut-výskumník, CNES
27. júl 1992
06:08:42 UTC
Sojuz TM-15
13 dní 18 hodín 56 minút 10. august 1992
01:05:02 UTC
Sojuz TM-14
Francúzsko Jean-Pierre Haigneré
13. základná expedícia (EO-13)
Rusko Gennadij Manakov ,
veliteľ, CPK
Rusko Alexandr Poleščuk,
palubný inžinier, Energija
24. január 1993
05:58:05 UTC
Sojuz TM-16
179 dní 0 hodín 44 minút 22. júl 1993
06:41:50 UTC
Sojuz TM-16
Rusko Vasilij Ciblijev
Rusko Jurij Usačov
14. základná expedícia (EO-14)
Rusko Vasilij Ciblijev,
veliteľ, CPK
Rusko Alexandr Serebrov,
palubný inžinier, Energija
1. júl 1993
14:32:58 UTC
Sojuz TM-17
196 dní 17 hodín 45 minút 14. január 1994
08:18:20 UTC
Sojuz TM-17
Rusko Viktor Afanasiev
Rusko Jurij Usačov
11. návštevná expedícia (EP-11, program Altair)
Francúzsko Jean-Pierre Haigneré,
kozmonaut-výskumník, CNES
1. júl 1993
14:32:58 UTC
Sojuz TM-17
20 dní 16 hodín 9 minút 22. júl 1993
06:41:50 UTC
Sojuz TM-16
Francúzsko Claudie André-Deshaysová
15. základná expedícia (EO-15)
Rusko Viktor Afanasiev,
veliteľ, CPK
Rusko Jurij Usačov,
palubný inžinier, Energija
8. január 1994
10:05:34 UTC
Sojuz TM-18
182 dní 0 hodín 27 minút 9. júl 1994
10:32:35 UTC
Sojuz TM-18
Rusko Jurij Malenčenko
Rusko Talgat Musabajev,
palubný inžinier, CPK
Rusko Valerij Poľakov,
kozmonaut-výskumník (lekár), IMBP
prešiel do EO-16 Rusko Gennadij Arzamazov
16. základná expedícia (EO-16)
Rusko Jurij Malenčenko,
veliteľ, CPK
Rusko Talgat Musabajev,
palubný inžinier, CPK
1. júl 1994
12:24:50 UTC
Sojuz TM-19
125 dní 22 hodín 54 minút 4. november 1994
11:18:26 UTC
Sojuz TM-19
Rusko Alexandr Viktorenko
Rusko Jelena Kondakovová,
palubný inžinier, Energija
Rusko Valerij Poľakov,
kozmonaut-výskumník (lekár), IMBP
prešiel z EO-15 prešiel do EO-17
17. základná expedícia (EO-17)
Rusko Alexandr Viktorenko,
veliteľ, CPK
Rusko Jelena Kondakovová,
palubný inžinier, Energija
3. október 1994
22:42:30 UTC
Sojuz TM-20
169 dní 5 hodín 22 minút 22. marec 1995
04:04:05 UTC
Sojuz TM-20
Rusko Jurij Gidzenko
Rusko Sergej Avdejev
Rusko Valerij Poľakov,
kozmonaut-výskumník (lekár), IMBP
prešiel z EO-16 437 dní 17 hodín 59 minút prešiel z EO-16
12. návštevná expedícia (EP-12, program Euromir 94)
Nemecko Ulf Merbold,
kozmonaut-výskumník, ESA
3. október 1994
22:42:30 UTC
Sojuz TM-20
31 dní 12 hodín 36 minút 4. november 1994
11:18:26 UTC
Sojuz TM-19
Španielsko Pedro Duque
18. základná expedícia (EO-18)
Rusko Vladimir Dežurov,
veliteľ, CPK
Rusko Gennadij Strekalov,
palubný inžinier, Energija
USA Norman Thagard,
palubný inžinier 2, NASA
14. marec 1995
06:11:34 UTC
Sojuz TM-21
115 dní 8 hodín 43 minút 7. júl 1995
14:55:28 UTC
STS-71
Rusko Anatolij Soloviov
Rusko Nikolaj Budarin
USA Bonnie Dunbarová
STS-71
USA Robert Gibson, veliteľ, NASA
USA Charles Precourt, pilot, NASA
USA Ellen Bakerová, letový špecialista, NASA
USA Georgy Harbough, letový špecialista, NASA
USA Bonnie Dunbarová, letový špecialista, NASA
27. jún 1995
19:32:19 UTC
STS-71
9 dní 19 hodín 22 minút 7. júl 1995
14:54:34 UTC
STS-71
19. základná expedícia (EO-19)
Rusko Anatolij Soloviov,
veliteľ, CPK
Rusko Nikolaj Budarin,
palubný inžinier, Energija
27. jún 1995
19:32:19 UTC
STS-71
75 dní 11 hodín 20 minút 11. septembra 1995
06:52:40 UTC
Sojuz TM-21
Rusko Jurij Onufrijenko
Rusko Jurij Usačov
20. základná expedícia (EO-20, program Euromir 95)
Rusko Jurij Gidzenko,
veliteľ, CPK
Rusko Sergej Avdejev,
palubný inžinier, Energija
Nemecko Thomas Reiter,
palubný inžinier 2, ESA
3. septembra 1995
09:00:23 UTC
Sojuz TM-22
179 dní 1 hodina 42 minút 29. február 1996
10:42:08 UTC
Sojuz TM-22
Rusko Gennadij Manakov
Rusko Pavel Vinogradov
Švédsko Christer Fuglesang
STS-74
USA Kenneth Cameron, veliteľ, NASA
USA James Halsell, pilot, NASA
USA Jerry Ross, letový špecialista, NASA
USA William McArthur, letový špecialista, NASA
Kanada Chris Hadfield, letový špecialista, CSA
12. november 1995
12:30:43 UTC
STS-74
8 dní 4 hodiny 31 minút 20. november 1995
17:01:27 UTC
STS-74
21. základná expedícia (EO-21)
Rusko Jurij Onufrijenko,
veliteľ, CPK
Rusko Jurij Usačov,
palubný inžinier, Energija
21. február 1996
12:34:05 UTC
Sojuz TM-23
193 dní 19 hodín 8 minút 2. septembra 1996
07:41:40 UTC
Sojuz TM-23
Rusko Vasilij Ciblijev
Rusko Alexandr Lazutkin
USA Shannon Lucidová,
palubný inžinier 2, NASA
22. marec 1996
08:13:04 UTC
STS-76
prešla do EO-22 USA John Blaha
STS-76
USA Kevin Chilton, veliteľ, NASA
USA Richard Searfoss, pilot, NASA
USA Linda Godwinová, letový špecialista, NASA
USA Michael Clifford, letový špecialista, NASA
USA Ronald Sega, letový špecialista, NASA
22. marec 1996
08:13:04 UTC
STS-76
9 dní 5 hodín 16 minút 31. marec 1996
13:28:57 UTC
STS-76
22. základná expedícia (EO-22)
Rusko Valerij Korzun,
veliteľ, CPK
Rusko Alexandr Kaleri,
palubný inžinier, Energija
17. august 1996
13:18:03 UTC
Sojuz TM-24
196 dní 17 hodín 26 minút 2. marec 1997
06:44:16 UTC
Sojuz TM-24
Rusko Gennadij Manakov
Rusko Pavel Vinogradov
USA Shannon Lucidová,
palubný inžinier 2, NASA
prešla z EO-21 188 dní 4 hodiny 0 minút 26. septembra 1996
12:13:13 UTC
STS-79
prešla z EO-21
USA John Blaha,
palubný inžinier 2, NASA
16. septembra 1996
08:54:49 UTC
STS-79
128 dní 5 hodín 28 minút 22. január 1997
14:23:51 UTC
STS-81
USA Jerry Linenger
USA Jerry Linenger,
palubný inžinier 2, NASA
12. január 1997
09:27:23 UTC
STS-81
prešiel do EO-23 USA Michael Foale
13. návštevná expedícia (EP-13, program Cassiopea)
Francúzsko Claudie André-Deshaysová,
kozmonaut-výskumník, CNES
17. august 1996
13:18:03 UTC
Sojuz TM-24
15 dní 18 hodín 24 minút 2. septembra 1996
07:41:40 UTC
Sojuz TM-23
Francúzsko Léopold Eyharts
STS-79
USA William Readdy, veliteľ, NASA
USA Terrence Wilcutt, pilot, NASA
USA Thomas Akers, letový špecialista, NASA
USA Jay Apt, letový špecialista, NASA
USA Carl Walz, letový špecialista, NASA
16. septembra 1996
08:54:49 UTC
STS-79
10 dní 3 hodiny 18 minút 26. septembra 1996
12:13:13 UTC
STS-79
STS-81
USA Michael Baker, veliteľ, NASA
USA Brent Jett, pilot, NASA
USA John Grunsfeld, letový špecialista, NASA
USA Marsha Ivinsová, letový špecialista, NASA
USA Peter Wisoff, letový špecialista, NASA
12. január 1997
09:27:23 UTC
STS-81
10 dní 4 hodiny 55 minút 22. január 1997
14:22:46 UTC
STS-81
23. základná expedícia (EO-23)
Rusko Vasilij Ciblijev,
veliteľ, CPK
Rusko Alexandr Lazutkin,
palubný inžinier, Energija
10. február 1997
14:09:30 UTC
Sojuz TM-25
184 dní 22 hodín 8 minút 14. august 1997
12:17:10 UTC
Sojuz TM-25
Rusko Talgat Musabajev
Rusko Nikolaj Budarin
USA Jerry Linenger,
palubný inžinier 2, NASA
prešiel z EO-22 132 dní 4 hodiny 0 minút 24. máj 1997
13:27:44 UTC
STS-84
prešiel z EO-22
USA Michael Foale,
palubný inžinier 2, NASA
15. máj 1997
09:07:48 UTC
STS-84
prešiel do EO-24 USA Janice Vossová
14. návštevná expedícia (EP-14, program Mir 97)
Nemecko Reinhold Ewald,
kozmonaut-výskumník, DLR
10. február 1997
14:09:30 UTC
Sojuz TM-25
19 dní 16 hodín 35 minút 2. marec 1997
06:44:16 UTC
Sojuz TM-24
Nemecko Hans Schlegel
STS-84
USA Charles Precourt, veliteľ, NASA
USA Eileen Collinsová, pilot, NASA
Francúzsko Jean-Francois Clervoy, letový špecialista, ESA
USA Carlos Noriega, letový špecialista, NASA
USA Edward Lu, letový špecialista, NASA
Rusko Jelena Kondakovová, letový špecialista, Energija
15. máj 1997
09:07:48 UTC
STS-84
9 dní 5 hodín 20 minút 24. máj 1997
13:27:44 UTC
STS-84
24. základná expedícia (EO-24)
Rusko Anatolij Soloviov,
veliteľ, CPK
Rusko Pavel Vinogradov,
palubný inžinier, Energija
5. august 1997
15:35:54 UTC
Sojuz TM-26
197 dní 17 hodín 35 minút 19. február 1998
09:10:30 UTC
Sojuz TM-26
Rusko Gennadij Padalka
Rusko Sergej Avdejev
USA Michael Foale,
palubný inžinier 2, NASA
prešiel z EO-23 144 dní 13 hodín 47 minút 6. október 1997
21:55:00 UTC
STS-86
prešiel z EO-23
USA David Wolf,
palubný inžinier 2, NASA
26. septembra 1997
02:34:19 UTC
STS-86
127 dní 20 hodín 1 minúta 31. január 1998
22:36:00 UTC
STS-89
USA Andrew Thomas
USA Andrew Thomas,
palubný inžinier 2, NASA
23. január 1998
01:48:15 UTC
STS-89
prešiel do EO-25 USA Janice Vossová
STS-86
USA James Wetherbee, veliteľ, NASA
USA Michael Bloomfield, pilot, NASA
Rusko Vladimir Titov, letový špecialista, CPK
USA Scott Parazynski, letový špecialista, NASA
Francúzsko Jean-Loup Chrétien, letový špecialista, CNES
USA Wendy Lawrenceová, letový špecialista, NASA
26. septembra 1997
02:34:19 UTC
STS-86
10 dní 19 hodín 21 minút 6. október 1997
21:55:00 UTC
STS-86
STS-89
USA Terrence Wilcutt, veliteľ, NASA
USA Joe Edwards, pilot, NASA
USA James Reilly, letový špecialista, NASA
USA Michael Anderson, letový špecialista, NASA
USA Bonnie Dunbarová, letový špecialista, NASA
Rusko Saližan Šaripov, letový špecialista, CPK
23. január 1998
01:48:15 UTC
STS-89
8 dní 19 hodín 47 minút 31. január 1998
22:36:00 UTC
STS-89
25. základná expedícia (EO-25)
Rusko Talgat Musabajev,
veliteľ, CPK
Rusko Nikolaj Budarin,
palubný inžinier, Energija
29. január 1998
16:33:42 UTC
Sojuz TM-27
207 dní 12 hodín 51 minút 25. august 1998
05:24:44 UTC
Sojuz TM-27
Rusko Viktor Afanasiev
Rusko Sergej Treščov
USA Andrew Thomas,
palubný inžinier 2, NASA
prešiel z EO-24 140 dní 15 hodín 12 minút 12. jún 1998
18:00:17 UTC
STS-91
prešiel z EO-24
15. návštevná expedícia (EP-15, program Pégase)
Francúzsko Léopold Eyharts,
kozmonaut-výskumník, CNES
29. január 1998
16:33:42 UTC
Sojuz TM-27
20 dní 16 hodín 37 minút 19. február 1998
09:10:30 UTC
Sojuz TM-26
Francúzsko Jean-Pierre Haignére
STS-91
USA Charles Precourt, veliteľ, NASA
USA Dominic Gorie, pilot, NASA
USA Wendy Lawrenceová, letový špecialista, NASA
USA Franklin Chang-Diaz, letový špecialista, NASA
USA Janet Kavandiová, letový špecialista, NASA
Rusko Valerij Riumin, letový špecialista, Energija
2. jún 1998
22:06:24 UTC
STS-91
9 dní 19 hodín 54 minút 12. jún 1998
18:00:17 UTC
STS-91
26. základná expedícia (EO-26)
Rusko Gennadij Padalka,
veliteľ, CPK
13. august 1998
09:43:11 UTC
Sojuz TM-28
198 dní 16 hodín 31 minút 28. február 1999
02:14:30 UTC
Sojuz TM-28
Rusko Sergej Zaľotin
Rusko Sergej Avdejev,
palubný inžinier, Energija
prešiel do EO-27 Rusko Alexandr Kaleri
16. návštevná expedícia (EP-16)
Rusko Jurij Baturin,
palubný inžinier (štart),
kozmonaut-výskumník (pristátie), CPK
13. august 1998
09:43:11 UTC
Sojuz TM-28
11 dní 19 hodín 42 minút 25. august 1998
05:24:44 UTC
Sojuz TM-27
Rusko Oleg Kotov
27. základná expedícia (EO-27, program Persée)
Rusko Viktor Afanasiev,
veliteľ, CPK
Francúzsko Jean-Pierre Haigneré,
palubný inžinier, ESA
20. február 1999
04:18:01 UTC
Sojuz TM-29
188 dní 20 hodín 16 minút 28. august 1999
00:34:20 UTC
Sojuz TM-29
Rusko Saližan Šaripov
Francúzsko Claudie André-Deshaysová
Rusko Sergej Avdejev,
palubný inžinier, Energija
prešiel z EO-26 379 dní 14 hodín 51 minút prešiel z EO-26
17. návštevná expedícia (EP-17, program Štefánik)
Slovensko Ivan Bella,
kozmonaut-výskumník, Letectvo Slovenska
20. február 1999
04:18:01 UTC
Sojuz TM-29
7 dní 21 hodín 56 minút 28. február 1999
02:14:30 UTC
Sojuz TM-28
Slovensko Michal Fulier

Piate osídlenie[upraviť | upraviť zdroj]

Posádka Dátum štartu,
vynášajúca loď
Doba letu Dátum pristátia,
návratová loď
Záložná posádka
28. základná expedícia (EO-28)
Rusko Sergej Zaľotin,
veliteľ, CPK
Rusko Alexandr Kaleri,
palubný inžinier, Energija
4. apríl 2000
05:01:29 UTC
Sojuz TM-30
72 dní 19 hodín 42 minút 16. jún 2000
00:43:45 UTC
Sojuz TM-30
Rusko Saližan Šaripov
Rusko Pavel Vinogradov

Podklady na zostavenie zoznamu[upraviť | upraviť zdroj]

Zoznam bol zostavený na základe údajov zo stránok encyklopédia ASTROnote, kapitola Orbitálne lety (Орбитальные полеты), oddiel Pilotované kozmické lety (Пилотируемые космические полёты).[2] Údaje boli overené v encyklopédii MEK. Malá encyklopedie kosmonautiky, článok Mir, kapitola Mir – lety,[3] a v encyklopédii SPACE 40.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. HOLUB, Aleš. MEK. Malá encyklopedie kosmonautiky [online]. Kosmo.cz, rev. 2001-10-28, [cit. 2009-04-22]. Kapitola Sojuz T-15. [ďalej len MEK]. Dostupné online.
  2. IVANOV, Ivan, a kol. Космическая энциклопедия ASTROnote [online]. Moskva : rev. 2009-04-08, [cit. 2009-04-09]. Kapitola Пилотируемые космические полёты. Dostupné online. (po rusky)
  3. MEK [online]. REV. 2001-03-03, [cit. 2009-04-21]. Kapitola Mir – lety.
  4. VÍTEK, Antonín, a kol. SPACE 40. Velká encyklopedie družic a kosmických sond [online]. Praha : Knihovna Akademie věd ČR, [cit. 2009-04-21]. Dostupné online.