Dr. Oetker: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Ptbotgourou (diskusia | príspevky)
d r2.7.2) (robot Pridal: it:Cameo (azienda)
Riadok 69: Riadok 69:
[[he:ד"ר אטקר]]
[[he:ד"ר אטקר]]
[[hu:Dr. Oetker]]
[[hu:Dr. Oetker]]
[[it:Cameo (azienda)]]
[[pl:Dr. Oetker]]
[[pl:Dr. Oetker]]
[[pt:Dr. Oetker]]
[[pt:Dr. Oetker]]

Verzia z 12:27, 27. február 2013

Dr. August Oetker KG
Dr. Oetker
Právna formaKomanditná spoločnosť
OdvetvieVýroba jedla
Založená1891
SídloBielefeld, Nemecko
PriemyselPotravinársky
Prevádzkový príjem7,7 miliardy eur
Zamestnancov23 000
WebDr. Oetker

Dr. Oetker je rodinný podnik založený 1. januára 1891 v Bielefeldu v Nemecku. Patrí k významným výrobcom potravinárskeho priemyslu v Slovenskej republike i vo svete. Sortiment zahŕňa prísady na pečenie, zmesi na pečenie, pudingy a iné dezerty v prášku, čerstvé dezerty, sladké jedlá v prášku, mrazené pizzy a prípravky na zaváranie. V priebehu svojej viac než storočnej histórie založil Dr. Oetker svoje dcérske spoločnosti prakticky po celom svete. Jedna z týchto spoločností sídli aj v Bratislave.

História

Podnik založil 6. januára 1862 August Oetker, ktorý získal svoje vyššie vzdelanie štúdiom prírodných vied v Berlíne a následne ešte pridal doktorát filozofie na univerzite v Freiburgu. Do svojich vlastných obchodných aktivít sa pustil zakúpením lekárne v Bielefelde. Za svoju obchodnú stratégiu zvolil ponuku kvality. Zvláštny dôraz kládol na vybavenie svojho laborátória, kde pripravoval lieky. Svojím prístupom predurčoval slogan, ktorý platí dodnes – „Kvalita je najlepší recept“.

Chcel vymyslieť niečo, čo na trhu chýbalo. Svet pečenia bol mladému lekárnikovi dôverne známy vďaka mladosti prežitej v pekárni svojich rodičov Neušlo mu, akú námahu pečenie znamenalo pre gazdinky: výsledok pečenia bol neistý, pretože neexistoval spoľahlivý kypriaci prášok. Gazdinky v tej dobe používali tzv. kypriacu múku, kotrú vyvinul Justus von Liebig. Nebolo ju však možné dlhšie skladovať a výsledok pečenia bol neistý. Dr. August Oetker chcel vyvinúť výrobok, ktorý by mal konštantnú kvalitu a bol ihneď pripravený k pečeniu, preto experimentoval dlhé dva roky s práškom na pečenie. Výsledkom bol výrobok, ktorý zaručoval súčasne nakyprenie cesta, jeho trvanlivosť a neutrálnu chuť. Jedna dávka bola určená presne na 0,5 kg múky, čo bolo množstvo na poctivý nedeľný koláč. Na zadnej strane vrecúška s touto dávkou bol navyše uvedený presný recept na použitie. Tento výrobok stál 10 fenigov, čo v tých časoch nebolo málo, avšak vďaka zaručenej a konštantnej kvalite výrobku sa koláč gazdinke vždy vydaril a to rozhodlo.

Podmienky, v akých na vývoji kypriaceho prášku Backin pracoval, sú prekvapivé. Mladý lekárnik nechcel predčasne nikoho zasvätiť do plánov. Preto namiesto vo výskumnom laboratóriu lekárne, uskutočňoval svoje pokusy medzi haraburdím v komore s rozlohou len štyri metre štvorcové. Tu experimentoval dovtedy, kým nevynašiel zmes, ktorá zaručovala súčasne nakyprenie cesta i trvanlivosť a mala neutrálnu chuť. Jeho motto znelo: „Plne ručím za čistú kvalitu“. Vydával reklamné zošity, kde okrem liekov uvádzal aj kypriaci prášok s receptami na tortu a bábovku. Postupne túto ponuku rozšíril o jedlý škrob, ktorému prepožičal svoje vlastné meno – Gustin. Škrob sa predával ako strava pre deti a ako zahusťovadlo nazaváranie marmelád a džemov. Dbal tiež na školenie svojich obchodných cestujúcich, ktorých osobne zaúčal do svojich na vtedajšiu dobu prepracovaných zásad predaja.

Logo, ktoré je prítomné na všetkých produktových obaloch, prešlo zaujímavým historickým vývojom. Prvou značkou produktov Dr.Oetker bol „prekypujúci sklenený kalich“ ako symbol obľúbeného produktu – kypriaceho prášku „Original Backin“ . V roku 1900 sa patentovalo v Berlíne logo s „múdrou hlavou“, ktoré bielefeldský litograf Theodor Kind vytvoril zo siluety svojej dcéry. „Múdra hlava“ sa na určitú dobu stala synonymom značky. Aktuálne logo zvýraznené tzv. kompetenčnými čiarami Dr.Oetker platí od roku 1986. Vyjadruje neprerušenú skúsenosť a kontinuitu. Do bývalého Československa prišla spoločnosť v roku 1923. Vtedajšia spoločnosť s názvom Dr.Oetker, Továrna poživatin Brno, zasahovala svojou pôsobnosťou celé Čechy,Moravu a Slovensko. Po druhej svetovej vojne sa však činnosť tejto spoločnosti na dlhé roky prerušila. Výrobky boli k dostaniu až od roku 1962, a to výhradne v predajniach Tuzex.

V roku 1991 sa spoločnosť Dr.Oetker vrátila na československý trh. V roku 1993 spoločnosť kúpila škrobárenský závod Slovamyl v slovenskom Boleráze, vďaka čomu získala výrobnú základňu pre ďalšiu expanziu po vtedajšom Československu. Po rozdelení Československa v roku 1991, bola v Bratislave založená spoločnosť Dr.Oetker pre Slovenskú republiku, ktorá najprv dovážala a predávala výrobky z výrobného závodu v Boleráze na Slovensko. V roku 1997 spoločnosť kúpila výrobné priestory v Kladne v Českej republike. Do Kladna podnik premiestil aj svoje sídlo. V roku 1998 v kladnianskom výrobnom závode zahájená výroba suchých zmesí, ako sú prísady na pečenie, zmesi na pečenie, pudingy, dezerty v prášku, prípravky na zaváranie a ďalšie. V závode v Boleráze sa v súčasnej dobe vyrábajú hlavne pudingy, šumienky a niektoré prípravky na pečenie.

V súčasnosti celú spoločnosť vedie pravnuk zakladateľa Richard Oetker, ktorý v roku 2010 prevzal vedenie od svojho brata Dr. h. c. Augusta Oetkera.[1]

Najznámejšie produkty a značky

Sortiment v Slovenskej republike obsahuje približne 130 výrobkov. Tento počet sa na základe permanentného inovačného procesu neustále zvyšuje. äčšina potravín patrí do kategórie „suché zmesi“. Do kategórie mrazených potravín spadajú štyri značky pizze – Ristorante, Casa di Mama, Gueseppe a Maestro. Medzi veľmi úspešné a známe produkty prvej kategórie patria Krtkova torta, Puding v prášku, Zlatý klas a BB puding. Typickým prodkuktom je určite kypriaci prášok ktorý existuje na trhu dodnes.

Výrobné závody

V súčasnosti má podnik výrobný závod na suché zmesi v Boleráze. Druhý výrobný závod je v Kladne v Českej republike, odkiaľ sa niektoré výrobky dodávajú aj na slovenský trh. Niektoré výrobky sú vyrábané v závodoch v Poľsku a Nemecku. V Slovenskej republike firma zamestnáva viac ako 80 pracovníkov. Skúšobná kuchyňa pridružená k výrobnému závodu v Kladne vyvíja, skúša a prísnym testom podrobuje všetky recepty, ktoré poskytuje svojim zákazníkom. Skúšobné kuchyňa materskej spoločnosti v Bielefeldu je jedným z nastarších oddelení koncernu. Pri pečení v skúšobnej kuchyni sa simulujú rôzne možnosti vybavenia domácej kuchyne, aby bolo možné reagovať na otázky zákazníkov.

Vo svete

Vo svete je Dr.Oetker medzinárodne aktívnou spoločnosťou, ktorá zaujíma významné postavenie na dôležitých svetových trhoch. Pôsobí v 37 štátoch po celom svete. V Ázii (India, Čína), Austrálii, Európe (30 štátov), aj v Severnej (Kanada, USA) a Južnej Amerike (Argentína, Brazília). Len v potravinárstve zamestnáva viac ako 9000 ľudí. Okrem potravinárskeho priemyslu má spoločnosť vo svojom portfóliu aj plavebnú spoločnosť, banku, vydavateľstvo, pivovar a niekoľko luxusných hotelov po celej Európe. Vo všetkých krajinách je možné produkty spoločnosti nájsť pod názvom Dr.Oetker. Jedinou výnimkou je Taliansko, kde sa potravinárske produkty spoločnosti z historických dôvodov predávajú pod názvom Cameo. Jednolitvé produkty sú v miestnych výrobných linkách prispôsobované miestnym chutiam.

Referencie

  1. Meilensteine einer Marke, Dr.Oetker August Oetker Nahrungsmittel, ISBN 978-3-7670-0791-8

Externé odkazy