Dr. Oetker

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dr. August Oetker KG
Dr. Oetker-Logo.svg

Právna formaKomanditná spoločnosť
OdvetvieVýroba jedla
Založená1891
SídloBielefeld, Nemecko
PriemyselPotravinársky
Prevádzkový príjem10,9 miliardy eur
Zamestnancov26 406 (2012)[1]
Webová stránkaDr. Oetker

Dr. Oetker je rodinný podnik založený 1. januára 1891 v Bielefelde v Nemecku. Patrí k významným predstaviteľom spoločností venujúcich sa potravinárskemu priemyslu na Slovensku i vo svete. Sortiment zahŕňa prísady na pečenie, zmesi na pečenie, pudingy a dezerty v prášku, čerstvé dezerty, sladké jedlá v prášku, mrazené pizze a prípravky na zaváranie. V priebehu svojej viac než storočnej histórie založila spoločnosť Dr. Oetker svoje zastupiteľské firemné pobočky prakticky v každej krajine sveta. Jedna z týchto pobočiek s celoslovenskou pôsobnosťou sídli aj v Bratislave.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Podnik založil 6. januára 1862 August Oetker, ktorý získal svoje vyššie vzdelanie štúdiom prírodných vied v Berlíne a následne ešte pridal doktorát filozofie na univerzite vo Freiburgu. Do svojich vlastných obchodných aktivít sa pustil zakúpením lekárne v Bielefelde. Za svoju obchodnú stratégiu zvolil ponuku kvality. Zvláštny dôraz kládol na vybavenie svojho laborátória, kde pripravoval lieky. Svojím prístupom predurčoval slogan, ktorý platí dodnes – „Kvalita je najlepší recept“.

Chcel vymyslieť niečo, čo na trhu chýbalo. Svet pečenia bol mladému lekárnikovi dôverne známy vďaka mladosti prežitej v pekárni svojich rodičov Neušlo mu, akú námahu pečenie znamenalo pre gazdinky: výsledok pečenia bol neistý, pretože neexistoval spoľahlivý kypriaci prášok. Gazdinky v tej dobe používali tzv. kypriacu múku, ktorú vyvinul Justus von Liebig. Nebolo ju však možné dlhšie skladovať a výsledok pečenia bol neistý. Dr. August Oetker chcel vyvinúť výrobok, ktorý by mal konštantnú kvalitu a bol ihneď pripravený k pečeniu, preto experimentoval dlhé dva roky s práškom na pečenie. Výsledkom bol výrobok, ktorý zaručoval súčasne nakyprenie cesta, jeho trvanlivosť a neutrálnu chuť. Jedna dávka bola určená presne na 0,5 kg múky, čo bolo množstvo na poctivý nedeľný koláč. Na zadnej strane vrecúška s touto dávkou bol navyše uvedený presný recept na použitie. Tento výrobok stál 10 fenigov, čo v tých časoch nebolo málo, avšak vďaka zaručenej a konštantnej kvalite výrobku sa koláč gazdinke vždy vydaril a to rozhodlo.

Podmienky, v akých na vývoji kypriaceho prášku Backin pracoval, sú prekvapivé. Mladý lekárnik nechcel predčasne nikoho zasvätiť do plánov. Preto namiesto vo výskumnom laboratóriu lekárne, uskutočňoval svoje pokusy medzi haraburdím v komore s rozlohou len štyri metre štvorcové. Tu experimentoval dovtedy, kým nevynašiel zmes, ktorá zaručovala súčasne nakyprenie cesta i trvanlivosť a mala neutrálnu chuť. Jeho motto znelo: „Plne ručím za čistú kvalitu“. Vydával reklamné zošity, kde okrem liekov uvádzal aj kypriaci prášok s receptami na tortu a bábovku. Postupne túto ponuku rozšíril o jedlý škrob, ktorému prepožičal svoje vlastné meno – Gustin. Škrob sa predával ako strava pre deti a ako zahusťovadlo nazaváranie marmelád a džemov. Dbal tiež na školenie svojich obchodných cestujúcich, ktorých osobne zaúčal do svojich na vtedajšiu dobu prepracovaných zásad predaja.

Logo, ktoré je prítomné na všetkých produktových obaloch, prešlo zaujímavým historickým vývojom. Prvou značkou produktov Dr.Oetker bol „prekypujúci sklenený kalich“ ako symbol obľúbeného produktu – kypriaceho prášku „Original Backin“ . V roku 1900 sa patentovalo v Berlíne logo s „múdrou hlavou“, ktoré bielefeldský litograf Theodor Kind vytvoril zo siluety svojej dcéry. „Múdra hlava“ sa na určitú dobu stala synonymom značky. Aktuálne logo zvýraznené tzv. kompetenčnými čiarami Dr.Oetker platí od roku 1986. Vyjadruje neprerušenú skúsenosť a kontinuitu. Do bývalého Česko-Slovenska prišla spoločnosť v roku 1923. Vtedajšia spoločnosť s názvom Dr.Oetker, Továrna poživatin Brno, zasahovala svojou pôsobnosťou celé Čechy, Moravu a Slovensko. Po druhej svetovej vojne sa však činnosť tejto spoločnosti na dlhé roky prerušila. Výrobky boli k dostaniu až od roku 1962, a to výhradne v predajniach Tuzex.

V roku 1991 sa spoločnosť Dr.Oetker vrátila na česko-slovenský trh. V roku 1993 spoločnosť kúpila škrobárenský závod Slovamyl v slovenskom Boleráze, vďaka čomu získala výrobnú základňu pre ďalšiu expanziu po vtedajšom Česko-Slovensku. Po rozdelení Česko-Slovenska v roku 1993, bola v Bratislave založená spoločnosť Dr.Oetker pre Slovensko, ktorá najprv dovážala a predávala výrobky z výrobného závodu v Boleráze. V roku 1997 spoločnosť kúpila výrobné priestory v Kladne v Česku. Do Kladna podnik premiestil aj svoje sídlo. V roku 1998 v kladnianskom výrobnom závode zahájená výroba suchých zmesí, ako sú prísady na pečenie, zmesi na pečenie, pudingy, dezerty v prášku, prípravky na zaváranie a ďalšie. V závode v Boleráze sa v súčasnej dobe vyrábajú hlavne pudingy, šumienky a niektoré prípravky na pečenie.

V súčasnosti celú spoločnosť vedie pravnuk zakladateľa Richard Oetker, ktorý v roku 2010 prevzal vedenie od svojho brata Dr. h. c. Augusta Oetkera.[2]

Najznámejšie produkty a značky[upraviť | upraviť zdroj]

Sortiment na Slovensku obsahuje približne 130 výrobkov. Tento počet sa na základe permanentného inovačného procesu neustále zvyšuje. Väčšina potravín patrí do kategórie „suché zmesi“. Do kategórie mrazených potravín spadajú štyri značky pizze – Ristorante, Casa di Mama, Guseppe a Maestro. Medzi veľmi úspešné a známe produkty prvej kategórie patria Krtkova torta, Puding v prášku, Zlatý klas a BB puding. Typickým produktom je určite kypriaci prášok ktorý existuje na trhu dodnes.

Výrobné závody[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti má podnik výrobný závod na suché zmesi v Boleráze. Druhý výrobný závod je v Kladne v Česku, odkiaľ sa niektoré výrobky dodávajú aj na slovenský trh. Niektoré výrobky sú vyrábané v závodoch v Poľsku a Nemecku. Na Slovensku firma zamestnáva viac ako 80 pracovníkov. Skúšobná kuchyňa pridružená k výrobnému závodu v Kladne vyvíja, skúša a prísnym testom podrobuje všetky recepty, ktoré poskytuje svojim zákazníkom. Skúšobná kuchyňa materskej spoločnosti v Bielefeldu je jedným z nastarších oddelení koncernu. Pri pečení v skúšobnej kuchyni sa simulujú rôzne možnosti vybavenia domácej kuchyne, aby bolo možné reagovať na otázky zákazníkov.

Vo svete[upraviť | upraviť zdroj]

Vo svete je Dr.Oetker medzinárodne aktívnou spoločnosťou, ktorá zaujíma významné postavenie na dôležitých svetových trhoch. Pôsobí v 37 štátoch po celom svete. V Ázii (India, Čína), Austrálii, Európe (30 štátov), aj v Severnej (Kanada, USA) a Južnej Amerike (Argentína, Brazília). Len v potravinárstve zamestnáva viac ako 9000 ľudí. Okrem potravinárskeho priemyslu má spoločnosť vo svojom portfóliu aj plavebnú spoločnosť, banku, vydavateľstvo, pivovar a niekoľko luxusných hotelov po celej Európe. Vo všetkých krajinách je možné produkty spoločnosti nájsť pod názvom Dr.Oetker. Jedinou výnimkou je Taliansko, kde sa potravinárske produkty spoločnosti z historických dôvodov predávajú pod názvom Cameo. Jednolitvé produkty sú v miestnych výrobných linkách prispôsobované miestnym chutiam.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.oetker-gruppe.de/oetker-gruppe/html/default/deut-734j73.en.html
  2. Meilensteine einer Marke, Dr.Oetker August Oetker Nahrungsmittel, ISBN 978-3-7670-0791-8

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]