Eiffelova veža

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Eiffelova veža
(La Tour Eiffel)
veža
Eiffelova veža pri pohľade zo Champ de Mars
Štát Francúzsko Francúzsko
Mesto Paríž
Súradnice 48°51′30″S 2°17′40″V / 48,858222°S 2,2945°V / 48.858222; 2.2945
Dĺžka 125 m
Šírka 125 m
Výška 324 m
Autori Stephen Sauvestre, Maurice Koechlin
Vznik 1887 – 1889
Vlastník Paríž
Lokalita svetového dedičstva UNESCO
Názov Paris, Banks of the Seine
Rok zápisu
(č. zasadnutia)
1991 (#15)
Číslo 600
Región Európa a Severná Amerika
Kritériá i, ii, iv
Poloha Eiffelovej veže v Paríži
Poloha Eiffelovej veže v Paríži
Poloha Eiffelovej veže vo Francúzsku
Poloha Eiffelovej veže vo Francúzsku
Wikimedia Commons: Eiffel Tower
Webová stránka: https://www.toureiffel.paris/
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Eiffelova veža (franc. La Tour Eiffel, francúzska výslovnosť /latuʀɛfɛl/, zaužívaná slovenská výslovnosť /'ai̯fɛlɔva'veʒa/ ) je kovová konštrukcia postavená na Champ de Mars v blízkosti Seiny v Paríži. V čase jej skonštruovania bola najvyššou budovou na svete. Tento rekord držala 41 rokov, pokiaľ nepostavili newyorský mrakodrap Chrysler Building. Momentálne je najvyššou stavbou v Paríži a je jeden z najznámejších symbolov sveta. Veža je pomenovaná po jej staviteľovi Alexandrovi Gustavovi Eiffelovi.

Táto 330 metrov vysoká a 10 100 ton vážiaca architektonická dominanta bola uvedená do prevádzky v roku 1889 ako symbol Svetovej výstavy a hneď sa stala atrakciou hlavného mesta. Vežu navštívilo už viac ako 243 miliónov turistov. Tri výškové úrovne veže poskytujú ideálne podmienky na pozorovanie zaujímavostí, ako sú Champ de Mars (Marsovo pole), École Militaire a Invalidovňa. Krátkou prechádzkou cez most sa dá dostať k záhradám Trocadéro. Veža je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Veža bola postavená v rokoch 18871889 Eiffelovou firmou Gustave Eiffel & Cie pri príležitosti storočného jubilea Francúzskej revolúcie pre Svetovú výstavu. Architektom nebol Gustave Eiffel ale Stephen Sauvestre, ktorý navrhol túto vežu na objednávku Švajčiara Maurice Koechlina. Ten spolu s Emilom Nouguierom vytvoril aj prvé náčrty.

Stavebné náklady Eiffelovej veže dosiahli presne 7 739 401 frankov a 31 centimov a boli tak asi o jeden milión frankov vyššie ako odhad Gustava Eiffela. V posledných piatich mesiacoch roku jej otvorenia (1889) navštívilo ale novú atrakciu 1,9 milióna ľudí, čím sa do konca roka vrátili už tri štvrtiny celkových nákladov. Týmto sa stala Eiffelova veža výnosným podnikom.

3000 kovorobotníkov zložilo 18038 predpripravených jednotlivých železných dielov s 2,5 miliónmi nitov iba za 26 mesiacov. S ohľadom na vtedajšie bezpečnostné predpisy je pozoruhodné, že počas výstavby nedošlo k žiadnym smrteľným úrazom.

Eiffelova veža narazila na odpor parížskeho obyvateľstva, ktoré ju považovalo za poškvrnu. Vo zvyšku Francúzska zväčša nechápali toto vzrušenie hlavného mesta. Pobúrení umelci ju nazvali „tragickou pouličnou lampou“ a vnímali „pochmúrny továrenský komín“ ako zneuctenie Paríža. V umeleckých a literárnych kruhoch sa uskutočňovali kampane, v ktorých sa dokonca vyrábali letáky podpísané mnohými známymi umelcami. Dnes ale všeobecne platí Eiffelova veža ako jeden z najkrajších príkladov architektúry sveta. Medzitým ju aj Parížania láskyplne volajú Železná dáma.

Pôvodne mal Eiffel iba 20-ročné povolenie pre vežu; mala sa teda v roku 1909 zbúrať. Keďže sa ale jej výška ukázala ako cenná pre komunikáciu pomocou bezdrôtovej telegrafie, mohla aj naďalej ostať.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Rekordy
Predchodca
Washington Monument
169 m
Najvyššia stavba sveta
Eiffelova veža
1889-1930
312 m
Nástupca
Chrysler Building
319 m
Predchodca
Veže Kolínskeho dómu
157 m
Najvyššia veža sveta
Eiffelova veža
1889-1958
312 m
Nástupca
Tókjó tawá
333 m