Heinrich Böll

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nositeľ Nobelovej ceny
Heinrich Böll
Heinrich Böll

Narodenie 21. december 1917
Kolín nad Rýnom, Nemecká ríša
Úmrtie 16. jún 1985 (67 rokov)
Kreuzau-Langenbroich, Nemecko, Nemecko
Profesia spisovateľ

Heinrich Böll (* 21. decembra 1917, Kolín nad Rýnom – † 16. júla 1985, Kreuzau-Langenbroich, Nemecko), bol nemecký spisovateľ a prekladateľ. Patrí medzi najvýznamnejších spisovateľov povojnovej literatúry v Nemecku. V rokoch 1971 – 1974 bol prezidentom Medzinárodného PEN klubu. V roku 1972 mu, ako prvému nemeckému autorovi, udelili Nobelovu cenu za literatúru.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Bol vychovávaný katolícky a v odpore k násiliu, ale neskôr sa od cirkvi a týchto teórií odvrátil. Po maturite sa vyučil za kníhkupca a študoval germanistiku a klasickú filológiu. Druhú svetovú vojnu strávil na fronte v službách Wehrmachtu a od roku 1945 v zajatí. Od roku 1951 sa venoval už len literatúre. Je aj predstaviteľom nonkonformizmu. H. Böll veľa cestoval po Európe, zaujímavosťou je, že august 1968 strávil v Prahe. Potom boli jeho diela v Česko-Slovensku zakázané.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho dielo veľmi kriticky popisuje vtedajšie Nemecko, účtuje s vojnou, militarizmom, zbrojením, mentalitou hospodárskeho zázraku, klerikalizmom, pokrytectvom, zlými vzťahmi medzi ľuďmi.

Slovenský výber z poviedok Bölla vyšiel pod názvom V údolí duniacich kopýt a iné poviedky (1966)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]