Melichar Grodecki

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Melichar Grodecki
SvatyMelicharGrodecki.jpg
sv. Melichar Grodecki
Narodenie Tešín (Cieszyn) 1584
Úmrtie Košice 1619
Sviatok 7. september
Portal.svg Biografický portál

Svätý Melichar Grodecki (poľ. Melchior Grodziecki) (* Tešín (Cieszyn) 1584 – † Košice 1619) je jeden z troch svätých košických mučeníkov.

Stredoškolské vzdelanie získal na jezuitskom kolégiu vo Viedni. Tam neskôr vstúpil do jezuitského rádu.

Melichar Grodecki študoval rétoriku a vyučoval gramatiku v Jindřichovom Hradci, v roku 1610 ukončil štúdium filozofie v Prahe a potom vyučoval gramatiku na kolégiu v Kladsku (Kłodzko). V roku 1614 bol vysvätený za kňaza. Pôsobil ako riaditeľ domova pre chudobných študentov v Prahe. Keď sa na začiatku 30. ročnej vojny v roku 1618 ujali v Čechách vlády protestanti, vypovedali jezuitov z Čiech. Melichar Grodecki preto opúšťa Čechy a prichádza do Košíc, kde začal pôsobiť spolu so sv. Štefanom Pongrácom.

V noci zo 6. na 7. septembra 1619 bol umučený spolu so sv. Markom Križinom a sv. Štefanom Pongrácom potom, čo sa odmietol vzdať katolíckej viery.

Po beatifikácii sv. Melichara Grodeckého Piom X. v roku 1905 nechali vybudovať v jeho rodnom Tešíne (Cieszyn) v kostole sv. Magdalény jemu zasvätenú kaplnku.

Za svätého bol Melichar Grodecki vyhlásený pápežom Jánom Pavlom II. roku 1995 na košickom letisku spolu so sv. Markom Križinom a sv. Štefanom Pongrácom.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]