Šen-čou čchi chao

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Šen-čou 7)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Šen-čou čchi chao
Znak misie
Shenzhou 7 mission patch.png
Údaje o misii
Názov misie Šen-čou čchi chao
Nosná raketa: Čchang-čeng 2F
Posádka: 3
Štart: 25. september 2008 13:10:04.988 UTC
Pristátie: 28. september 2008 09:37 UTC
Trvanie: 2d 20h 27m
Počet obehov: 45
Navigácia
Predchádzajúca misia Nasledujúca misia
Šen-čou 6 Šen-čou 8

Pozri aj Kozmonautický portál

Šen-čou čchi chao (doslova Šen-čou číslo sedem) bol tretí čínsky pilotovaný kozmický let. Čínsky kozmonauti pri ňom prvýkrát uskutočnili výstup do otvoreného vesmíru. Na palube lode typu Šen-čou bola tiež prvýkrát trojčlenná posádka; išlo o veliteľa Čaj Č’-kanga, ktorý absolvoval výstup, Liou Po-minga, ktorý mu pri výstupe asistoval a Ťing Chaj-pchinga.

Posádka[upraviť | upraviť zdroj]

Priebeh letu[upraviť | upraviť zdroj]

Misia Šen-čou 7 štartovala z kozmodrómu Ťiou-čchüan v noci 25. septembra 2008 o 13:10 UTC pomocou nosnej rakety Čchang-čeng 2F, ktorá loď typu Šen-čou dopravila na počiatočnú dráhu 200 x 331 km. Neskôr loď prešla na približne kruhovú dráhu vo výške 330 km.

26. septembra kozmonauti robili previerku kozmických skafandrov a pripravovali sa na výstup do otvoreného vesmíru.

27. septembra kozmonauti Čaj Č’-kang a Liou Po-ming prešli do orbitálneho modulu lode a hermeticky uzavreli prechod do pristávacieho modulu, v ktorom ostal dohliadať na systémy lode Ťing Chaj-pching. Čaj Č’-kang a Liou Po-ming si následne obliekli kozmické skafandre určené pre výstup do otvoreného vesmíru. Zatiaľ čo Čaj Č’-kang mal nový originálne čínsky skafander typu Fej-tchien, Liou Po-ming si obliekol overený ruský skafander typu Orlan-M. Po kontrole hermetickosti skafandrov vypustili kozmonauti z orbitálneho modulu vzduch a o 08:38 UTC otvorili výstupný prielez orbitálneho modulu. Čaj Č’-kang krátko na to začal výstup do otvoreného priestoru a celým telom opustil loď o 08:44 UTC. Liou Po-ming mu celý čas asistoval z vnútra orbitálneho modulu a mimo lode sa čiastočne vysunul iba na krátky čas (asi 2 minúty). Čaj Č’-kang odobral z povrchu lode experiment so vzorkami pevného mazadla a podal ho Liou Po-mingovi, následne pred kamerou rozvinul vlajočky Číny a OSN. Čaj Č’-kang sa mimo lode pohyboval asi 14 minút, po jeho návrate do orbitálneho modulu sa výstupný prielez uzavrel o 09:00 UTC. Celkovo tak výstup kozmonautov (od otvorenia po uzavretie prielezu lode) trval necelých 23 minút. Po výstupe zahájili napúšťanie vzduchu do orbitálneho modulu, ktoré ukončili o 09:26 (z tohto pohľadu tak výstup trval celkovo 44 minút). Krátko na to sa od lode Šen-čou 7 oddelil malý subsatelit BX určený k snímkovaniu lode.

Skafander Fej-Tchien použitý pri výstupe

28. septembra sa orbitálny modul oddelil od zvyšku lode (zostal na dráhe ešte niekoľko mesiacov), ktorá zahájila pristávací manéver. Kozmonauti úspešne pristáli v oblasti Vnútorného Mongolska o 09:37 UTC.

Mnohé aspekty letu boli detailne zaznamenané počas priamych televíznych prenosov, od štartu, samotného výstupu, až po oddelenie pristávacieho modulu od servisného modulu a pristátia.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]