Šen-čou liou chao

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Šen-čou liou chao
Znak misie
Shenzhou 6 mission patch.svg
Údaje o misii
Názov misie Šen-čou liou chao
Nosná raketa: Čchang-čeng er chao F
Posádka: 2
Kozmodróm (rampa): Ťiou-čchüan (neznáma)
Štart: 12. október 2005, 01:00:03 UTC
Pristátie: 16. október 2005, 20:33 UTC, Vnútorné Mongolsko
Trvanie: 4 dni, 19 hodín, 33 minút
Počet obehov: 75
Navigácia
Predchádzajúca misia Nasledujúca misia
Šen-čou wu chao Šen-čou čchi chao

Pozri aj Kozmonautický portál

Šen-čou liou chao (doslova Šen-čou číslo šesť) bol druhý čínsky pilotovaný kozmický let. Štartoval 12. októbra 2005 a Čína pri ňom prvýkrát uskutočnila viacdňový let s viacčlennou posádkou. Letu sa zúčastnili kozmonauti Fej Ťün-lung a Nie Chaj-šeng, ktorí na obežnej dráhe strávili takmer 5 dní.

Posádka[upraviť | upraviť zdroj]

V zátvorkách je uvedený celkový počet letov do vesmíru vrátane tejto misie.

Záložná posádka č.1[upraviť | upraviť zdroj]

Záložná posádka č.2[upraviť | upraviť zdroj]

Priebeh letu[upraviť | upraviť zdroj]

Misia Šen-čou liou chao štartovala z kozmodrómu Ťiou-čchüan 12. októbra 2005 o 01:00:03 UTC pomocou nosnej rakety Čchang-čeng er chao F, ktorá loď typu Šen-čou dopravila na počiatočnú dráhu 200 × 350 km. Neskôr pomocou vlastného motora prešla loď na kruhovú operačnú dráhu vo výške 350 km.

Kozmonauti niekoľko hodín po štarte prvýkrát prešli do orbitálneho modulu lode (počas prvej misie Šen-čou wu chao zostal kozmonaut iba v pristávacom module). Nasledujúci deň uskutočňovali experiment, ktorým zisťovali vplyv ich pohybu na stabilitu lode a úroveň mikrogravitácie v nej. Kozmonauti neskôr uskutočnili priamy televízny prenos z paluby lode, hovorili s čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom a so svojimi rodinami. Detailnejší harmonogram letu a ani ďalšie experimenty uskutočnené na palube neboli zverejnené a preto sa predpokladá, že časť misie súvisela aj s vojenským programom.

16. októbra uzavreli kozmonauti prechod do orbitálneho modulu, od ktorého sa oddelili (zostal na obežnej dráhe ešte niekoľko mesiacov) a loď následne uskutočnila brzdiaci manéver, vďaka ktorému o 20:33 UTC úspešne pristála v čínskej autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]