Čierne Kľačany: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 142 bajtov ,  pred 10 rokmi
d
aktualizácia po voľbách 2010
d ([r2.5.2] robot Pridal: eo:Čierne Kľačany)
d (aktualizácia po voľbách 2010)
|Telefón = 00421 37 630 62 12
|Fax = 00421 37 630 62 96
|Starosta = Milan Švec<ref>{{Zoznam starostov a primátorov 2010|Milan Švec}}</ref>
|Starosta = Emil Páleník
|Politická strana = [[SMER – sociálna demokracia|SMER]]
|}}
 
'''Čierne Kľačany''' sú [[obec]] na [[Slovensko|Slovensku]] v okrese [[okres Zlaté Moravce|Zlaté Moravce]].
Čierne Kľačany ležia v severnej časti Podunajskej pahorkatiny zastúpenej Hronskou pahorkatinou, v tesnej blízkosti Pohronského Inovca. Výškové rozpätie je 180 – 500 m n. m., stred obce leží v nadmorskej výške 195 m. Obec má rozlohu 1 098 ha a žije tu 1 145 obyvateľov.
 
{{SlovenskýNa výhonokúpravu}}
== Dejiny ==
Najstaršie stopy osídlenia obce siahajú do obdobia mladšej doby kamennej. Svedčia o tom story troch sídlisk kultúry s lineárnou keramikou – južne a severne od obce a pri východnom okraji obce. K najvýznamnejším archeologickým nálezom v obci patrí bronzová gombíková nášivka kruhového tvaru s polkruhovým uškom a pyxida zo slonoviny, ktorá bola nájdená v rozrušenom hrobe z konca 9. prípadne zo začiatku 10. storočia.
 
barokový kostol z roku 1777 zasvätený sv. Jánovi Nepomuckému, ktorý bol v roku 1847 prestavaný. V čom sa nachádza aj obraz tohto svätca zo 70. rokov 18. storočia. Zaujímavá je i socha sv. Jána Nepomuckého a kaplnka sv. Urbana s upraveným okolím, stojaca pri ceste do vinohradov. Miestny mlyn bol postavený ešte v roku 1715 a bol viackrát rekonštruovaný. V časti Nové vinice sa týči Slovenský dvojkríž, postavený ku dňu zvrchovanosti SR v r. 1993. V južnej časti katastra obce, vo Futalovej doline, je umiestnený pamätník nálezu neskoroantickej pyxidy. V strede obce je z javorových stromov vysadené tzv. Slovenské javorové srdce.
 
== Kultúrne podujatia, slávnosti, pamiatky a zaujímavosti ==
V obci má dlhodobú tradíciu ochotnícke divadlo. Dôkazom toho je, že v obci sa 20 rokov
nepretržite konala okresná divadelná jednotka skupiny C.
predstavuje šperkovnicu zo slonoviny oválneho tvaru. Na územie Veľkej Moravy sa dostala s misiou sv. Cyrila a sv. Metoda ako dar cisára Michala III. Rastislavovi v období po IV. storočí. Archeologický nález vykopaný v apríli 1974 je na Slovensku jediný.Odborníci datujú uvedený predmet do obdobia 4. – 6. storočia n.l. Ide o liturgický predmet sv. Cyrila a Metóda, alebo žiakov apoštolov Slovienov.
 
== Referencie ==
{{referencie}}
 
 
{{Slovenský výhonok}}
 
 
 
{{Obce okresu Zlaté Moravce}}
33 729

úprav

Navigačné menu