Preskočiť na obsah

Beladice

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Beladice
obec
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Nitriansky kraj
Okres Zlaté Moravce
Región Tekov
Časti Beladice, Malé Chrašťany,Pustý Chotár,Veľké Chrašťany
Vodný tok Drevenica
Nadmorská výška 170 m n. m.
Súradnice 48°20′21″S 18°17′55″V / 48,339167°S 18,298611°V / 48.339167; 18.298611
Rozloha 22,41 km² (2 241 ha) [1]
Obyvateľstvo 1 723 (31. 12. 2023) [2]
Hustota 76,89 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1156 Beladice
1808 Pustý Chotár
1209 Malé Chrášťany
1355 Veľké Chrášťany
Starosta Mário Žáčik[3] (OKS)
PSČ 951 75
ŠÚJ 500062
EČV (do r. 2022) ZM
Tel. predvoľba +421-37
Adresa obecného
úradu
Obecný úrad
Gaštanová 167
951 75  
Telefón +421 37 63 30 227
Fax 633 02 27
Poloha obce na Slovensku
Poloha obce na Slovensku
Map
Interaktívna mapa obce
Wikimedia Commons: Beladice
Webová stránka: obecbeladice.sk
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Beladiceobec na Slovensku v okrese Zlaté Moravce.

Polohopis[upraviť | upraviť zdroj]

Beladice ležia v Podunajskej nížine na Žitavskej tabuli. Obec administratívne patrí do Nitrianskeho samosprávneho kraja . Sú členom združenia obcí - regiónu, mikroregiónu Tribečsko. Od 3. júla 1996 sú súčasťou okresu Zlaté Moravce. Obec Beladice zahŕňa štyri miestne časti: Veľké Chrašťany, Malé Chrašťany, Pustý Chotár, Beladice a osadu Perov osídlenú rómskym etnikom. V roku 1976 zlúčením všetkých uvedených miestnych častí vznikli Beladice. Obcou preteká potok Drevenica, ktorý pramení pod Tribečom a vlieva sa do rieky Žitava. V intraviláne obce smerom na obec Choča sa nachádzajú dva rybníky. Tieto sú v zanedbanom stave a neudržiavané, jeden je vypustený a má poškodenú zádrž.

Časti obce[upraviť | upraviť zdroj]

Obec Beladice zahŕňa štyri časti: Veľké Chrášťany, Malé Chrašťany, Pustý Chotár, Beladice a osada Perov osídlená rómskym etnikom.

Prírodné podmienky[upraviť | upraviť zdroj]

Pri obci sa nachádza typový profil beladického súvrstvia.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá písomná zmienka

 • 1156 - Beladice
 • 1808 - Finta
 • 1808 - Pustý Chotár
 • 1209 - Malé Chrašťany
 • 1355 - Veľké Chrašťany

Kultúra a zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

 • Sentivániovský kaštieľ v časti Beladice, dvojtraktová dvojpodlažná pôvodne baroková stavba na pôdoryse písmena L z druhej polovice 18. storočia. Bol postavený v susedstve zaniknutého renesančnáho kaštieľa z roku 1620. Klasicistickou úpravou prešiel v roku 1810 a historizujúcou, ktorá mu dala dnešnú podobu, v roku 1874. Jej autorom je staviteľ Oskár Balogh. V interiéri sa nachádzajú kazetové stropy a boisérie. Fasáde dominuje oválny rizalit orientovaný smerom do parku s trojosovým portikom, ukončený kopulou. Fasády sú členené pilastrami, rizalit polostĺpmi. Kaštieľ je umiestnený do krajinárskeho parku so vzácnymi drevinami.[4]
 • Kaštieľ Jesenských v časti Pustý Chotár, dvojpodlažná trojtraktová klasicistická stavba na pôdoryse obdĺžnika z roku 1820. Úpravami prešeil v 70. rokoch 19. storočia za baróna Henrika Lindelófa, kedy dostal súčasnú neoklasicistickú podobu. Ďalšie úpravy sa uskutočnili v rokoch 1936-1937, kedy došlo k zbúraniu bočných krídiel. V rokoch 1948-1979 tu bola umiestnená Základná dväťročná škola. Od roku 2003 sa v hoteli nachádza hotel. V interiéri sa dochoval fajansový krb a vitrážové okná. Autorom zábradlia neoklasicistického schodiska je viedenský umelecký zámočník J. Wagner.[5] Fasáde kaštieľa dominuje polygonálny rizalit s priebežným balkónom ukončeným kopulou. Okná majú profilované šambrány s nadokennými rímsovými frontónmi. Korunná rímsa je lemovaná terčíkmi. Kaštieľ je umiestnený v krajinárskom parku. V roku 1982 bol park na rozlohe 7,25 ha vyhlásený za chránený areál.
 • Sirániovský kaštieľ v časti Veľké Chrašťany, dvojpodlažná klasicistická stavba na pôdoryse obdĺžnika z konca 18. storočia. V súčasnosti je stavba opustená v stave ruiny. Fasáde kaštieľa dominuje stredný trojosový rizalit ukončený trojuholníkovým štítom s tympanónom.
 • Rímskokatolícky kostol sv. Jánan Nepomuckého vo Veľkých Chrašťanoch, jednoloďová klasicistická stavba s polygonálnym ukončením presbytéria a mierne predstavanou vežou z rokov 1795-1804. Obnovou prešiel v roku 1879. Interiér je zaklenutý pruskou klenbou. Nachádza sa tu klasicistický oltár sv. Jána Nepomuckého zo začiatku 19. storočia, kazateľnica z rovnakého obdobia a bočný empírový oltár Ružencovej Panny Márie. Krstiteľnica je rokoková z polovice 18. storočia. Ďalej sa tu nachádza voľný barokový obraz Panny Márie z 18. storočia.[6] Fasády kostola sú členené lizénami a polkruhovo ukončenými oknami so šambránami s klenákmi. Veža je členená lizénovými rámami a ukončená korunnou rímsou s terčíkom a zvonovitou helmicou.
 • Kaplnka sv. Kríža, neogotická stavba na pôdoryse obdĺžnika z roku 1854.[7] Fasády kaplnky sú členené lizénami a oknami s lomeným oblúkom a šambránami.
 • Socha sv. Jána Nepomuckého, ľudová baroková socha z roku 1766. Nachádza sa pred domom č. 17.[8]

Politika[upraviť | upraviť zdroj]

Obecné zastupiteľstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Starosta: PhDr. Mário Žáčik (OKS).

Zástupca starostu:Slíž Ján (KDH).

Poslanci: Halásová Diana (OKS), Homolová Iveta(OKS), Kišac Martin (nestr.), Ing.Méres Juraj(nestr.), Mgr. Miškovič Peter (nestr.), Mgr. Slováková Ľubica(OKS), Tokár Stanislav (nestr.).

Občianska vybavenosť[upraviť | upraviť zdroj]

Sociálnu infraštruktúru a občiansku vybavenosť v obci charakterizujú zariadenia v oblasti administratívy, kultúry, športové a sociálne zariadenia. Základná deväťročná škola s vyučovacím jazykom slovenským sa náchádza vo Veľkých Chrašťanoch, dve materské školy, vo Veľkých Chrašťanoch a v Beladiciach. V obci je zriadená obecná knižnica. Zdravotné služby sú zabezpečované zdravotným strediskom v Beladiciach, ktorého súčasťou je praktický lekár pre deti, pre dospelých a lekáreň.

Základná občianska vybavenosť sa nachádza v jednotlivých častiach obce. Pre občanovslúžia: 3 predajne potravín, obchod s krmivami, obchod so zmiešaným tovarom, kaderníctvo, cukráreň, 2 pohostinské zariadenia, 1 fitness centrum. Na území obce pôsobia aj podnikateľské subjekty v oblasti strojárskej výroby, drevo výroby, autodopravy, výroby plastových okien. Na športové vyžitie mládeže slúži multifunkčné ihrisko v areáli Základnej školy vo Veľkých Chrašťanoch. Rýchlostná cesta zabezpečuje obyvateľom rýchlu a bezpečnú dostupnosť do Nitry - cca 15 km.

Osobnosti obce[upraviť | upraviť zdroj]

Pôsobili tu[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava: ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
 2. Počet obyvateľov podľa pohlavia – obce (ročne) [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, rev. 2024-03-28, [cit. 2024-04-10]. Dostupné online.
 3. Voľby do orgánov samosprávy obcí 2022 : Zoznam zvolených starostov [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, 2022-10-30. Dostupné online.
 4. Beladice [online]. Pamiatky na Slovensku. Dostupné online.
 5. Pustý Chotár (Beladice) [online]. Pamiatky na Slovensku. Dostupné online.
 6. Veľké Chrasťany (Beladice) - Kostol sv. Jána Nepomuckého [online]. Pamiatky na Slovensku. Dostupné online.
 7. Register nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok [online]. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky. Dostupné online.
 8. Register nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok [online]. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Beladice

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]