Púpava lekárska: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d Verzia používateľa 95.105.226.94 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Zajano
Fiko84 (diskusia | príspevky)
Riadok 34: Riadok 34:


Celá rastlina je jedlá, je bez zápachu a má mierne horkastú chuť. Koreň má priaznivé účinky pri ochoreniach [[slezina|sleziny]], celkovej slabosti, pri [[anémia]]ch, na zlepšenie zloženia [[krv]]i, pri [[ateroskleróza|ateroskleróze]] a pri chronických [[kožné ochorenie|kožných ochoreniach]].
Celá rastlina je jedlá, je bez zápachu a má mierne horkastú chuť. Koreň má priaznivé účinky pri ochoreniach [[slezina|sleziny]], celkovej slabosti, pri [[anémia]]ch, na zlepšenie zloženia [[krv]]i, pri [[ateroskleróza|ateroskleróze]] a pri chronických [[kožné ochorenie|kožných ochoreniach]].

Hoci je púpava lekárska (tiež známa ako púpava lekárska) brána skôr ako burina, už samotný jej druhový názov napovedá, že sa jedná o významnú liečivku. Doporučovaná je najmä pri zápaloch močových ciest, obličkových kameňoch, prípadne pri zápaloch obličiek a obličkových kameňoch. Pozitívne účinky má však aj na tráviace sústava, takže ju možno užívať pri žalúdočných poruchách, prekyslení žalúdka, ale aj pri prudkom črevných kataru, nechutenstvo alebo zápche.<ref>{{Citácia periodika|priezvisko=Herbacea|titul=Púpava lekárska: burinu s významnými liečivými účinkami|periodikum=Herbacea.sk|dátum=2016-12-10|url=https://www.herbacea.sk/pupava-lekarska-burinu-s-vyznamnymi-liecivymi-ucinkami/|dátum prístupu=2016-12-10}}</ref>


== Galéria ==
== Galéria ==

Verzia z 20:29, 10. december 2016

Púpava lekárska
Púpava lekárska
Púpava lekárska
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Taraxacum officinale
Cassini
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Púpava lekárska (Taraxacum officinale) je rastlina z podčeľade čakankovité (Cichoriaceae).

Púpava je trvácna bylina s krátkym jednoduchým podzemkom, ktorý prechádza do mäsitého koreňa. Z podzemku vyrastá prízemná ružica listov. Čepele listov sú celistvookrajové, riedko zúbkaté, zbiehavé. Zo stredu ružice vyrastá holá, bezlistá, valcovitá, dutá stonka, vysoká 20 - 30 cm, ktorá nesie kvetný úbor zavinutý v množstve zelených lístočkov a zložený z mnohých svetložltých, jazykovitých kvetov. Plod je malá, elipsovitá nažka s chocholcom. Vo všetkých orgánoch rastliny sa nachádza mliečna šťava.

Kvitne od apríla do októbra na suchých miestach, na medziach, úhoroch, rumoviskách, pri okrajoch ciest... Možno zbierať všetky časti rastliny. Koreň sa zbiera pred rozkvitnutím alebo na jeseň, vňať s koreňom (marec-apríl) aj kvety.

Celá rastlina je jedlá, je bez zápachu a má mierne horkastú chuť. Koreň má priaznivé účinky pri ochoreniach sleziny, celkovej slabosti, pri anémiach, na zlepšenie zloženia krvi, pri ateroskleróze a pri chronických kožných ochoreniach.

Hoci je púpava lekárska (tiež známa ako púpava lekárska) brána skôr ako burina, už samotný jej druhový názov napovedá, že sa jedná o významnú liečivku. Doporučovaná je najmä pri zápaloch močových ciest, obličkových kameňoch, prípadne pri zápaloch obličiek a obličkových kameňoch. Pozitívne účinky má však aj na tráviace sústava, takže ju možno užívať pri žalúdočných poruchách, prekyslení žalúdka, ale aj pri prudkom črevných kataru, nechutenstvo alebo zápche.[1]

Galéria

Iné projekty

Externé odkazy

  1. HERBACEA. Púpava lekárska: burinu s významnými liečivými účinkami. Herbacea.sk, 2016-12-10. Dostupné online [cit. 2016-12-10].