Exodus (Biblia): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 30 bajtov ,  pred 4 rokmi
wl
(wl)
Názov knihy je odvodený od [[Mojžiš (Biblia)|Mojžiša]], ktorému je autorstvo spisu tradične prisudzované.
 
Kniha rozpráva o odchode [[Židia|židovského národa]] z [[Egypt]]a a o putovaní po púšti do zasľúbenej zeme – do [[Kanaán (biblické územie)|Kanaánu]]u. Pozostáva z dvoch hlavných častí: historickej (od vyslobodenia z Egypta až po [[Sinaj (vrch v Biblii)|vrch Sinaj]]) a zákonodarnej (zmluva medzi [[Jahve]]m a Izraelom na Sinaji). Hlavnou postavou je Mojžiš a jeho starší brat [[Áron (prorok)|Áron]].
 
Možno tu nájsť mnohé predobrazy vyslobodenia a spásy, ktoré sa v [[Nová zmluva|Novej zmluve]] vyplnili v [[Ježiš Kristus|Ježišovi Kristovi]].
 
== Obsah ==
Kniha sa skladá z dvoch častí. Prvá z nich (kapitoly 1 – 18) hovorí o útlaku v egyptskom otroctve, vyslobodení z neho, putovanie púšťou až po [[Sinaj (vrch v Biblii)|vrch Sinaj]]. Druhá časť (kapitoly 19 – 40) hovorí o zmluve, ktorú Boh uzavrel s Izraelcami a o zákonoch, ktoré im boli odovzdané cez Mojžiša. Táto sinajská časť pokračuje celou knihou [[Levitikus]] a končí až v [[Numeri]] 10. kapitole.
 
=== Odchod z Egypta (1-18) ===
[[Izraeliti]] sa v Egypte rozrástli na asi polmiliónový národ. Ich sociálne a ekonomické postavenie však bolo veľmi zlé, boli [[otrok]]mi. Keďže sa ich počet neustále zvyšoval, [[faraón]] nariadil, aby pôrodné babice zabili každého židovského chlapca už pri pôrode. Keď sa narodil [[Mojžiš (Biblia)|Mojžiš]], rodičia ho niekoľko mesiacov ukrývali. Keď už ho nemohli dlhšie ukrývať, položili ho do prúteného košíka natretého smolou a na tejto provizórnej loďke ho nechali plávať po [[Níl]]e.
 
Mojžiša našla faraónova dcéra, adoptovala ho a vychovala na faraónovom dvore. Neskôr sa dozvedel, že tiež patrí k Izraelitom. Od [[Jahve]]ho dostal poverenie vyviesť Izraelitov z Egypta a doviesť ich do [[Kanaán]]u.
Kniha obsahuje viacero momentov, ktoré boli dôležité pre Izraelcov, ale ktoré sa neskôr ukázali byť zároveň predobrazmi spásy pre celé ľudstvo. Najprv to je [[Pesach]] – pamiatka na Boží zásah voči Egypťanom a zároveň omilostenie Izraelcov. Počas neho bol zabitý bezchybný baránok a jeho krvou potreté okraje dverí. Podľa Božieho sľubu tak smrť obišla prvorodených z Izraelcov. Nasledovná slávnostná večera postojačky a s horkými bylinami pripomínala bolesti otroctva i náhlivé vyslobodenie z Egypta. [[Nová zmluva]] interpretuje tieto udalosti cez [[večera Pánova|Poslednú večeru]], keď Boh dal ľudstvu dokonalého Baránka a Jeho krv chráni pred trestom za hriechy – pred smrťou. Prechod cez Červené more je v Novej zmluve chápaný ako pokrstenie veriacich.
 
Zmluva na Sinaji je nerovnocenná – ide skôr o „mandát“, než dohovor dvoch rovnocenných partnerov. Tu sú Izraelci vyzvaní, aby boli Hospodinovým ľudom, ako to bolo už prv oznámené patriarchom. Nová zmluva (ale aj viaceré pasáže v [[Stará zmluva|Starej zmluve]]-[[proroci|prorokochprorok]]och) považuje zmluvu zo Sinaja za „starú“ (preto sa niekedy prvá časť [[Biblia|Biblie]] nazýva „stará zmluva“) a prekonanú. Sinajská zmluva obsahuje aj množstvo príkazov týkajúcich sa každodenného života, ktoré boli Izraelci povinní dodržiavať.
 
== Poznámky ==
== Pozri aj ==
* [[Pentateuch]]
* [[Biblická kritika]]
* [[Starý zákon]]
* [[Biblia]]

Navigačné menu