Chlieb: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d Verzia používateľa 84.245.79.57 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Vasiľ
Značka: rollback
bolo tam vviac chýb v gramatike
Riadok 3: Riadok 3:
[[Súbor:Bread - by Pamela Adam.jpg|thumb|Predaj baleného chleba v obchode]]
[[Súbor:Bread - by Pamela Adam.jpg|thumb|Predaj baleného chleba v obchode]]
[[Súbor:Different types of white bread.jpg|thumb|Predaj nebaleného chleba v obchode]]
[[Súbor:Different types of white bread.jpg|thumb|Predaj nebaleného chleba v obchode]]
'''Chlieb''' môže byt čierny aj biely podme sa bavit najprv o čiernom (neg-roid)píše sa to s pomlckov ale hovorí sa to normálne bez medzeri čierny chlieb(neg-roid) nikdo nemá rád e horký a sú na nom semiačka ktoré sa často nazívajú bavlna ktoré ludia nemajú moc radi alebo sú častým alergénom preto sa tieto semiačka (bavlna) často necháva pre čierny chlieb (neg-roid) takže keby hovoríme nemám rád neg-roidy s bavlnouje to komplétne v poriadku a spisovné.Biely chlieb je tén viac oblúbený môže mať aj semiačka ale tieto nejsú až taký alergén
'''Chlieb''' patrí k základným [[potravina|potravinám]], ktoré sa pripravujú [[pečenie|pečením]], [[parenie|parením]] alebo [[praženie (na tuku)|vyprážaním]] [[cesto|cesta]] pozostávajúceho minimálne z [[múka|múky]] a [[voda|vody]]. Vo väčšine prípadov je nutná [[jedlá soľ]] a voliteľne aj [[kvasné činidlo]] (droždie).


Niektoré druhy chleba obsahujú aj korenie (napr. [[Rasca (korenie)|rascové]] semeno) a zrná ([[Sezam indický|sezam]], [[mak siaty|mak]]). Zrná sa používajú aj na dekoračné účely.
Niektoré druhy chleba obsahujú aj korenie (napr. [[Rasca (korenie)|rascové]] semeno) a zrná ([[Sezam indický|sezam]], [[mak siaty|mak]]). Zrná sa používajú aj na dekoračné účely.

Verzia z 13:25, 19. máj 2024

Chlieb
Rôzne druhy chlebov
Predaj baleného chleba v obchode
Predaj nebaleného chleba v obchode

Chlieb môže byt čierny aj biely podme sa bavit najprv o čiernom (neg-roid)píše sa to s pomlckov ale hovorí sa to normálne bez medzeri čierny chlieb(neg-roid) nikdo nemá rád e horký a sú na nom semiačka ktoré sa často nazívajú bavlna ktoré ludia nemajú moc radi alebo sú častým alergénom preto sa tieto semiačka (bavlna) často necháva pre čierny chlieb (neg-roid) takže keby hovoríme nemám rád neg-roidy s bavlnouje to komplétne v poriadku a spisovné.Biely chlieb je tén viac oblúbený môže mať aj semiačka ale tieto nejsú až taký alergén

Niektoré druhy chleba obsahujú aj korenie (napr. rascové semeno) a zrná (sezam, mak). Zrná sa používajú aj na dekoračné účely.

Chlieb môže byť konzumovaný samostatne, často s mliečnym maslom, arašidovým maslom alebo s iným orechovým maslom, alebo so sladkou nátierkou, ako sú džemy, želé, marmelády, med, alebo môže byť použitý ako obal na sendvič (obložený chlieb). Chlieb môže byť len upečený, alebo následne toustovaný (hrianka).

V kuchyni treba chlieb uskladniť do špeciálneho krytu, aby zostal čerstvý a bol chránený pred plesňou.

Etymológia (pôvod slova)

Slovo bread zo starej angličtiny je spoločné v rôznych formách pre mnoho germánskych jazykov; napr. po nemecky Brot, po holandsky brood, po švédsky bröd, a po dánsky brød; bolo odvodené z koreňa slova brew (várka), ale pravdepodobnejšie je spojené s koreňom slova break (lámať), pretože jeho prvé použitie súvisí s broken pieces (zlomenými kúskami), alebo bits (kúsky) chleba, po latinsky crustum, a trvalo až do 12. storočia, než sa používalo – ako všeobecné meno pre chlieb – zo slova hlaf (v modernej angličtine loaf), čo sa zdá byť najstarší germánsky názov; gótčina používa slovo 𐌷𐌻𐌰𐌹𐍆𐍃 (hláifs), stará horná nemčina používa hleib a moderná nemčina slovo Laib, alebo fínčina používa slovo leipä, estónčina leib, a ruština хлеб (chleb), čo sú podobné slová (všetky sú odvodené zo starých germánskych slov).

Typy kvasenia

Chlieb je populárna potravina v západnej spoločnosti. Často sa vyrába z cesta z pšeničnej múky, ktoré je kultivované droždím, umožňujúcím kysnutie cesta a nakoniec upečené v peci. Pre svoj vysoký obsah lepku (ktorý dáva cestu pórovitoť a elasticitu), je pšenica najčastejšie používané zrno na prípravu chleba. Chlieb je tiež vyrábaný z múky raže, jačmeňa, kukurice a ovsu, zvyčajne ale nie vždy v kombinácii s pšeničnou múkou.

Kvasenie

Kvasenie je proces pridávania plynu do cesta pred pečením na dosiahnutie ľahšieho, lepšie žuvateľného chleba. Väčšina chlebov konzumovaných na západe je nakvasená. Ale existuje tiež nekvasený chlieb, ktorý má dôležité symtrebaické použitie v rôzných náboženstvách.

Chemické kvasenie

Jednoduchá technika pri kvasení chleba je použitie chemikálií produkujúcich plyn. Používajú sa dve metódy: prvá je použiť prášok do pečiva alebo samokysnúcu múku, ktorá obsahuje prášok do pečiva. Druhá metóda je použiť kyslú prísadu ako cmar a pridať jedlú sódu. Reakcia kyseliny so sódou produkuje plyn.

Chemicky kvasené chleby sa nazývajú rýchle chleby alebo sódové chleby. Táto technika je zvyčajne používaná na produkciu výrobkov ako čajové pečivo a sladkých chlebov ako banánový chlieb.

Kvasenie z droždia

Mnoho chlebov sa kvasí kvasnicovým droždím. Kvasnicové fermentové karbohydráty v múke spolu s cukrom produkujú oxid uhličitý. Väčšina komerčných a domácich pekárov v USA kvasí cestá pomocou pekárenského droždia. Pekárenské droždie produkuje jednotné, rýchle a spoľahlivé výsledky, ale znamená to stratu viacerých komplexných chutí, ktoré majú chleby z kvasu. Tieto chleby aj obvykle dlhšie vydržia a majú lepšiu štruktúru. Mnoho pekární v Európe stále pečie chleby z cesta s kvasom, a v USA je rastúcí počet remeselných pekární (rovnako ako amatérov), ktorí opäť objavujú umenie pečenia týchto chlebov. Táto metóda produkuje veľmi chutné pšeničné a ražné chleby.

Postup výroby

Obrázkový postup pečenia chleba
1/12
2/12
3/12
4/12
5/12
6/12
7/12
8/12
9/12
10/12
11/12
12/12

Iné projekty

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Chlieb
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Chlieb
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Chlieb

Externé odkazy