Aegyptosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aegyptosaurus
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Aegyptosaurus baharijensis
Stromer, 1932
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Aegyptosaurus („egyptský jašter“) je vyhynutý druh dinosaura, ktorý žil na území dnešnej Afriky zhruba pred 95 miliónmi rokov, v strednom a neskorom období kriedy (stupne alb a cenoman). Tento štvornohý bylinožravý sauropód vážil približne 11,5 ton, bol 15 metrov dlhý a cez 5 metrov vysoký. Mal dlhý krk, malú hlavu a svoj dlhý chvost pravdepodobne používal na udržiavanie rovnováhy. Aegyptosaurus bol blízkym príbuzným Argentinosaura, oveľa väčšieho dinosaura nájdeného v Južnej Amerike. Jediný druh je Aegyptosaurus baharijensis.

Aegyptosaura opísal nemecký paleontológ Ernst Stromer von Reichenbach v roku 1932.[1] Skameneliny Aegyptosaura boli nájdené v Egypte, Nigérii a na mnohých rôznych miestach Saharskej púšte. Všetky známe exempláre boli nájdené pred rokom 1939. Skameneliny boli spoločne prevezené do Mníchova, ale pri leteckom útoku počas 2. svetovej vojny roku 1944 bolo zničené múzeum, kde boli fosílie uložené.

Je pomerne pravdepodobné, že Aegyptosaurus bol ľahkou obeťou pre veľké predátory, ako bol Carcharodontosaurus a Spinosaurus.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Aegyptosaurus na českej Wikipédii.
  1. STROMER, E.. Ergebnisse der Forschungsreisen Prof. E. Stromers in den Wüsten Ägyptens. II. Wirbeltierreste der Baharîje-Stufe (unterstes Cenoman). 11. Sauropoda. Abhandlungen der Bayerischen Akademie der Wissenschaften Mathematisch-naturwissenschaftliche Abteilung, Neue Folge, 1932a, roč. 10, s. 1 - 21.