Annie Leibovitzová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Annie Leibovitzová
americká fotografka
Annie Leibovitzová v roku 2008
Annie Leibovitzová v roku 2008
Rod. menoAnna-Lou Leibovitz
Narodenie2. október 1949 (73 rokov)
Watebury, Connecticut, USA
Zamestnaniefotografka
Známa vďakaportréty amerických prominentov a celebrít
Alma materSan Francisco Art Institute
RodičiaSamuel Leibovitz
Marilyn Edith Leibovitzová
PartnerkaSusan Sontagová (1989 – 2004)
Deti3
PodpisAnnie Leibovitzová, podpis
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Annie Leibovitzová

Annie Leibovitzová [ˈliːbəvɪts] (* 2. október 1949, Watebury, Connecticut, USA) je významná americká fotografka[1] ktorá prešla od novinárskej tvorby k portrétnej fotografii. Pôsobila v časopisoch Rolling Stone a Vanity Fair. Preslávila sa predovšetkým inscenovanými portrétmi amerických prominentov a celebrít z politiky, vedy a kultúry.[2]

Pred jej objektívom stáli napríklad Brad Pitt, David Lynch Bill Clinton, kráľovná Alžbeta II., alebo rodina prezidenta Baracka Obamy. Používa takzvanú konceptuálnu kompozíciu a veľmi často svojimi snímkami provokuje.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Annie Leibovitzová sa narodila ako tretia zo šiestich detí vo Watebury v Connecticute do židovskej rodiny. Jej otec bol dôstojníkom u letectva US Air Force, matka Marilyn Edith Leibovitzová (1923 - 2007) inštruktorkou moderného tanca. Keď bola malá, jej rodina sa často sťahovala. Svoje prvé fotografie spravila na Filipínách, kam bol poslaný jej otec.[3]

Na strednej škole sa začala zaujímať o rôzne druhy umenia. Nastúpila na San Francisco Art Institute, kde študovala maliarstvo. O fotografie sa hlbšie začala zaujímať počas návštevy Japonska, kam cez prázdniny šla za svojimi príbuznými. Svoje prvé reportáže fotografovala malým fotoaparátom na 35mm film. Niekoľko ďalších rokov rozvíjala svoje fotografické schopnosti, napríklad počas svojho pobytu v izraelskom kibuci. Prvého úspechu dosiahla v roku 1970, keď za 25 dolárov predala časopisu Rolling Stone jednu svoju fotografiu.

Leibovitzová má tri deti. Najstaršia Sarah sa narodila v roku 2001 (keď mala Annie 52 rokov), dvojčatá Susan a Samuelle sa narodili náhradnej matke v roku 2005.

Od roku 1989 do 2004 bola v partnerskom zväzku so spisovateľkou a fotografickou kritičkou Susan Sontagovej. Zoznámili sa v roku 1989, keď ju Annie fotografovala na obal novej knihy, v roku 2004 Susan zomrela.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Leibovitzová pred slávnou snímkou More Demi Moore pre časopis Vanity Fair, 2008

Významnú časť jej života znamená práca pre časopis Rolling Stone. Jej šéfredaktora veľmi zaujalo jej portfólio, a hneď dostala za úlohu portrétovať Johna Lennona. O dva roky neskôr obsadila post hlavnej fotografky tohto časopisu. Pózovali jej osobnosti ako Mick Jagger,[4] Bob Dylan, Patti Smith alebo Bob Marley. Ako oficiálna fotografka kapely Rolling Stone s nimi šla na ich svetové turné.

Z obdobia svojho pôsobenia v Rolling Stone si však odniesla závislosť na kokaíne, ktorej sa ďalších päť rokov zbavovala.

Dňa 8. decembra 1980 vyslal Rolling Stone Annie Leibovitzovú nafotografovať materiál pre titulnú stranu nového čísla. Šlo o portrét Johna Lennona a Yoko Ono, ktorí v tom čase vydali nové album.[5] Leibovitzová si predstavovala, že budú obidvaja pózovať nahý. S tým Lennon súhlasil, Yoko sa však vyzliecť odmietla. A tak vznikla jedna z najslávnejších fotografií Annie Leibovitzovej, ktorá v roku 2005 získala ocenenie za „najlepší obal časopisu za posledných 40 rokov“. Portrét zachycuje nahého Lennona, ktorý sa tisne k oblečenej Yoko ako mláďa nejakého vačkovca k svojej matke, zatiaľčo Yoko sa tvári trochu chladne. Podľa samotného Lennona fotografia presne vystihuje vzťah medzi ním a Yoko Ono. Zhodou okolností je toto posledný oficiálny portrét Johna Lennona, pretože ešte tohto dňa bol zastrelený.

V roku 1983 Annie Leibovitzová začala pracovať pre časopis Vanity Fair. Naďalej pokračovala vo svojom fotografickom štýle. Medzi najslávnejšie portréty z tohto obdobia patrí Whoopi Goldbergová vo vani naplnenej mliekom, alebo fotografie tehotnej Demi Moorová s názvom More Demi Moore (Viac Demi Moore), ktorá v roku 2005 získala cenu za druhý najlepší obal časopisu za posledných 40 rokov. Tento portrét sa stal predmetom súdneho sporu medzi Leibovitzovou a Paramount Pictures, ktorí vytlačili karikatúru tejto fotografie. Na fotomontáži bol zobrazený „tehotný“ Leslie Nielsen, presnejšie telo tehotnej modelky s hlavou Nielsena. Fotografia bola upravená tak, aby sa čo najviac podobala originálu s Demi Moorovou. Annie Leibovitzová to považovala za porušenie autorských práv, súd ale rozhodol v prospech Paramount Pictures.

Ďalšie projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • V roku 1991 vystavovala v National Portrait Gallery[6]
 • V roku 2007 bola požiadaná britskou kráľovnou Alžbetou, aby vytvorila oficiálne fotografie k jej návšteve Virgínie. Celý proces portrétovania natočila BBC (dokument A Year With the Queen).
 • V súvislosti s vydaním knihy A Photographer's Life 1990-2005 usporiadala Annie Leibovitzová v roku 2007 veľkú retrospektívnu výstavu. Obsahovala celkom 200 portrétov celebrít i fotografií svojej rodiny a Susan Sontagovej. Zaradené boli aj tri portréty kráľovnej Alžbety II.
 • V roku 2007 si ju najala spoločnosť Walt Disney, aby pre nich urobila sériu snímok celebrít v rolách a scénach z diel Walta Disneyho.

Publikácie[upraviť | upraviť zdroj]

Leibovitzová na výstave "Annie Leibovitz: A Photographer's Life, 1990–2005", San Francisco, Kalifornia 2008

Leibovitzová vydala od osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia do súčasnosti celú radu fotografických publikácií. Sprievodná kniha Photographs z roku 1983 patrila k jej výstave, ktorá putovala naprieč Európou a Spojenými štátmi. Kniha, ktorú vydala v roku 1991 Photographs 1970-1990 obsahuje 242 portrétov, tretina z nich je farebná. Väčšina z nich bola pre Rolling Stone alebo Vanity Fair, niektoré z nich neboli nikdy predtým publikované.

Séria fotografií športovcov v diele Olympic Portraits (1996) boli obstarané počas ich prípravy na olympijské hry v Atlante.

Knihu Women (1999) napísala spoločne so Susan Sontagovou. Leibovitzová do nej tentokrát nezaradila len celebrity, ale celú radu portrétov, ktoré majú spoločnú jedinú tému: je na nich nejaká žena, žijúca v Amerike koncom dvadsiateho storočia. Od žien s povolaním astronaut, chirurg alebo baník cez obete domáceho násilia až po umelkyne a prvé dámy.

Výber portrétov hudobníkov hrajúcich jazz, blues, punk, country, hip-hop, rock, folk alebo aj gospel vydala v diele s názvom American Music (2003). Väčšina je z rokov 1999-2002, niektoré však zo sedemdesiatych rokov, kedy Leibovitzová ešte pracovala pre Rolling Stone. Niektorí portrétovaní umelci sú veľmi známi (Michael Stipe, Dolly Parton, Bob Dylan), niektorí takmer vôbec (Jessie Mae Hemphill, Other Turner, Carlos Coy).

Kniha A Photographer's Life 1990-2005 (2006) obsahuje ako fotografie celebrít, tak aj osobné snímky Leibovitzovej - okrem jej autoportrétov, jej rodičov, blízke príbuzné a tiež Susan Sontagovú.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 • V tomto článku je použitý preklad textu z článku Annie Leibovitz na internetovej encyklopédii Foto wiki.
 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Annie Leibovitz na českej Wikipédii.
 1. Rita Neubauer: „Annie Leibovitz braucht Geld“, Tagesspiegel, 27. február 2009
 2. Johanna Adorján: „Was bleibt: Annie Leibovitz' neuer Bildband“, Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, 22. október 2006
 3. Cooke, Rachel. How I shot my sister Annie ... [online]. The Observer, 2008-02-03, [cit. 2008-06-10]. Dostupné online.
 4. Leibovitz, A. (2008).At Work. New York City, NY: Random House. ISBN 978-0-375-50510-2
 5. Hours After This Picture Was Taken John Lennon Was Dead [online]. Guardian Unlimited, 2005-12-08, [cit. 2007-07-26]. Dostupné online.
 6. Annie Leibovitz - Life Through a Lens. [s.l.] : ICA.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]