Preskočiť na obsah

Arábkovka Thalova

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Arábkovka Thalova

Detail kvetu arábkovky.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Arabidopsis thaliana
(L.) Heynh.
Synonymá
Sisymbrium thalianum, Stenophragma thalianum
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Arábkovka Thalova (Arabidopsis thaliana) je rastlina z čeľade kapustovité (Brassicaceae). Je známa tým, že v roku 2000 sa stala prvou rastlinou so známym (osekvenovaným) genómom. Jej druhové meno je odvodené od nemeckého botanika Johanna Thalla.

Arábkovka je jednoročná alebo ozimná bylina. Dorastá do výšky 5 – 30 cm. Stonka je často rozvetvená, olistená, pričom stonkové listy sa tvarovo líšia od listov vyrastajúcich v prízemnej ružici. Z dolnej tretiny stonky vyrastajú odstávajúce chlpy, inak je lysá. Kvety sú malé (korunné lístky majú dĺžku 2 – 4 mm), biele, na báze žlté. Kališné lístky sú žltozelené, často s fialkastou špičkou. Plodom je šešuľa. Druh je rozšírený skoro v celej Európe s výnimkou jej najsevernejších častí, ďalej na pobreží Malej Ázie, v strednej Ázii, na Kaukaze, v severnej a východnej Afrike, druhotne tiež v ďalších častiach sveta. Porastá polia, okraje ciest, železničné násypy, kamenisté svahy.

Ako modelový organizmus pre genetiku bola táto rastlina vybraná preto, lebo je nenáročná a má krátky životný cyklus. Jej genóm v haploidnom stave obsahuje približne 142 miliónov párov báz. Má približne 27 000 kódujúcich génov. Ich teloméry obsahujú sekvenciu TTTAGGG.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • [1]
  • [2]
  • MIŠÚROVÁ, Eva; SOLÁR, Peter. Molekulová biológia. [s.l.] : Univerzita Pavla Jozefa Śafárika v Košiciach, 2007. ISBN 978-80-7097-671-5.