Preskočiť na obsah

Kapustovité

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kapustovité

žerušnica lúčna (Cardamine pratensis)
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Brassicaceae
Burnett
Synonymá
Cruciferae Juss.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Kapustovité alebo krížaté[1] (Brassicaceae, syn. Cruciferae) je čeľaď dvojklíčnolistových rastlín z radu kapustotvaré (Brassicales). Sú to byliny, kry aj stromy, zvyčajne s jednoduchými, striedavými listami, niekedy s listami v prízemnej ružici. Kvety bývajú obojpohlavné, pravidelné, s dvoma osami súmernosti a zvyčajne tetradynamickými tyčinkami (4 dlhšie, 2 kratšie). Kvetný vzorec je K4 C4 A4+2 G(2). Súkvetie býva strapcovité, niekedy redukované na jeden kvet. Plodom je šešuľa, šešuľka, struk alebo nažka, v semenách je redukovaný endosperm.[1]

Čeľaď Brassicaceae má celosvetové rozšírenie, patria medzi ne významné poľnohospodárske plodiny, ako je reďkev siata (Raphanus sativus) alebo kapusta obyčajná (Brassica oleracea), vďaka prítomnosti glukozinolátov predstavujú niektoré kapustovité významné aromatické rastliny, ako je chren dedinský (Armoracia rusticana) alebo horčica biela (Sinapis alba). Kapusta repková pravá (Brassica napus subsp. napus) sa pestuje pre olejnaté semená. Medzi kapustovité patrí aj arábkovka Thalova (Arabidopsis thaliana), modelový organizmus pre biologické výskumy[2] a prvá rastlina s osekvenovaným genómom.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. a b MÁRTONFI, P. Systematika cievnatých rastlín. 5. vyd. Košice : Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, 2022. S. 152–155.
  2. SIMPSON, Michael G.. Plant Systematics. Burlington, MA : Academic Press, an imprint of Elsevier, 2019. ISBN 978-0-12-812628-8. S. 350–352.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]