Archimedes zo Syrakúz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Archimedes zo Syrakúz
grécky matematik, filozof, vynálezca, astronóm a fyzik
Archimedes zo Syrakúz
Narodenie okolo 287 pred Kr.
Syrakúzy, Sicília
Úmrtie 212 pred Kr.
Syrakúzy, Sicília
Známy vďaka Archimedov zákon, Archimedova skrutka, hydrostatika, páka, Archimedov palimpsest
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Archimedes zo Syrakúz

Archimedes zo Syrakúz alebo Archimédes zo Syrakúz (po grécky Αρχιμήδης, po latinsky Archimedes; * okolo 287 pred Kr. Syrakúzy, Sicília – † 212 pred Kr., Syrakúzy) bol grécky matematik, fyzik, mechanik, vynálezca, astronóm a filozof. Patril k najvýznamnejším matematikom staroveku. Bol zabitý rímskym vojakom pri obrane Syrakúz.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Archimeda preslávila účasť na obrane Syrakúz počas rímskeho obliehania v prvej a druhej púnskej vojne, po tom ako vojnové stroje, ktoré navrhol pomáhali zadržať postup Rimanov. Archimedes sa považuje za objaviteľa hustoty a Archimedovho zákona o nadnášaní telesa v tekutine, ktorý objavil počas kúpeľa, načo vybehol nahý na ulicu s pokrikom „heuréka“ – našiel som to. Popísal zavlažovacie zariadenie, ktoré sa dodnes nazýva Archimedova skrutka. Zaviedol pojem ťažiska a spočítal ťažisko rôznych geometrických útvarov.

V matematike dokázal, že pomer obvodu kruhu a jeho priemeru je taký istý ako pomer obsahu kruhu a polomeru na druhú. Nenazýval síce tento pomer π, ale vymyslel metódu, ako ho spočítať s ľubovoľnou presnosťou a spočítal, že jeho hodnota je medzi 3 + 1/7 a 3 + 10/71.

Dokázal, že pomer povrchu a objemu gule je rovnaký ako pomer povrchu a objemu valca opísaného tejto guli.

Spočítal súčet geometrickej postupnosti so základom 1/4:

Tento výsledok použil na určenie obsahu plochy pod parabolou. Na výpočty používal heuristickú metódu podobnú dnešnému integrálnemu počtu, ale svoje výsledky zdvôvodnil geometrickými dôkazmi. Veľmi málo stredovekých matematikov rozumelo Archimedovým prácam. Mnoho z jeho prác bolo zničených a zachovalo sa iba v latinských alebo arabských prekladoch.

Zhrnutie objavov[upraviť | upraviť zdroj]

Zaoberal sa aj:

Archimedova skrutka

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]