Preskočiť na obsah

Bartošovický luh

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bartošovický luh
prírodná rezervácia
Štát Česko Česko
Región Moravsko-sliezsky kraj
Okres Okres Nový Jičín
Lokalita Bartošovice
Hladké Životice, Pustějov
Nadmorská výška 237 - 274 m n. m.
Súradnice 49°40′19.5″S 18°0′58.4″V / 49,672083°S 18,016222°V / 49.672083; 18.016222
Rozloha 296,9088 ha
Vznik 23. január 2003[1]
 - Vyhlásila Správa CHKO Poodří
Správa CHKO Poodří
Kód AOPK ČR 2237
Česko: Bartošovický luh
Bartošovický luh
Poloha na mape Česka
Wikimedia Commons: Bartošovický luh
Webová stránka: Biolib.cz
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Európsky významná lokalita
č.CZ0814092

Bartošovický luh je prírodná rezervácia ev. č. 2237 neďaleko obce Bartošovice v okrese Nový Jičín. Oblasť spravuje AOPK ČR Správa CHKO Poodří. Dôvodom ochrany je územie sústredených prírodných hodnôt so zastúpením ekosystémov typických a významných pre Pooderský bioregión.

Súčasťou rezervácie je prirodzene meandrujúci tok rieky Odry, vodná plocha Horného Bartošovického rybníka s priľahlými trstinami, lesné porasty (podmáčané - lužné i mezofilné), aluviálne lúky so skupinkami rozptýlenej zelene a extenzívne obhospodarovaný sad. Tieto rozmanité ekosystémy tvoria funkčne prepojený celok, ktorý je ovplyvňovaný prirodzeným záplavovými režimom rieky Odry a tvorí životné prostredie pre mnoho druhov osobitne chránených rastlín a živočíchov.[2][3]

Z drevín sú hojne zastúpené hrab obyčajný, dub letný, lipa malolistá, lieska obyčajná a tiež ovocné stromy (v sade i voľne stojace). Veľké plochy sú porastené trstinou. Najcennejšie rastlinné druhy v rezervácii sa radia medzi vodné a vlhkomilné rastliny. Horný Bartošovický rybník a priľahlé bažinaté porasty hostia perutník močiarny (Hottonia palustris), šípovku vodnú (Sagittaria sagittifolia L.), kosatec žltý (Iris pseudacorus), vodnú papraď salvíniu plávajúcu (Salvinia natans) alebo mäsožravú rastlinu bublinatku obyčajnú (Utricularia vulgaris).

V Bartošovickom luhu panujú dobré podmienky pre život a rozmnožovanie obojživelníkov. Nachádzajú sa tu všetky tri druhy tzv. Hnedých skokanov (skokan hnedý, skokan štíhly a skokan ostropyský) a tiež početné populácie skokana zeleného a skokana rapotavého. Ďalej je možné menovať ropuchu bradavičnatú, ropuchu zelenú, rosničku zelenú a mloka bodkovaného. Z plazov je tu hojná užovka obojková.[3]

Na území rezervácie hniezdi množstvo vtákov. K poznaniu ich druhového a početného zastúpenia veľkou mierou prispieva ornitologická akcia Acrocephalus, ktorá prebieha každoročne v letných mesiacoch priamo na území rezervácie.[4] K typickým druhom patrí trsteniarik škriekavý (veľký), trsteniarik spevavý, kúdeľníčka lužná alebo strnádka trsťová. Na rybníku je možno pozorovať niekoľko druhov husotvarých vtákov - labuť veľká, hus divá, kačica chrapačka, kačica chripľavka, hrdzavka potápavá, kačica lyžičiarka, chochlačka sivá a chochlačka vrkočatá. V rákosinách sa pohybuje sliepočka vodná, chriašteľ vodný, chriašť bodkovaný, bučiak veľký, bučiačik močiarny alebo volavka popolavá. Z ostatných vodných vtákov sa tu pravidelne zdržiava lyska čierna, potápka chochlatá, potápka malá alebo kormorán veľký. Rozľahlé tŕstie v rezervácii je hniezdiskom kane močiarnej, z ďalších dravcov sa objavuje napríklad včelár lesný alebo orol krikľavý.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Stránky AOPK ČR [online]. [Cit. 2014-12-25]. Dostupné online. (po česky)
  2. http://www.chkopoodri.infomorava.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=107392
  3. a b http://www.biolib.cz/cz/locality/id3465/
  4. http://acrocephalus-poodri.webnode.cz/

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bartošovický luh na českej Wikipédii.