Bertil Ohlin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nositeľ Nobelovej ceny
Bertil Ohlin
švédsky ekonóm a politik
švédsky ekonóm a politik
Narodenie23. apríl 1899
Klippan, Skåne, Švédsko
Úmrtie3. august 1979 (80 rokov)
Vålådalen, Jämtland, Švédsko
PodpisBertil Ohlin, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Bertil Ohlin

Bertil Gotthard Ohlin (* 23. apríl 1899 – † 3. august 1979) bol švédsky ekonóm a politik.

Vedecká kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1924 získal doktorát na univerzite v Štokholme. V roku 1925 sa stal profesorom na univerzite v Kodani. V rokoch 1929 - 1965 pôsobil ako profesor ekonómie na Štokholmskej ekonomickej škole.

V roku 1933 publikoval Ohlin dielo s názvom „Medziregionálny a medzinárodný obchod“. V ňom prezentoval ekonomickú teóriu medzinárodného obchodu, vychádzajúcu z práce Heckschera a jeho vlastného výskumu. Dnes je známa ako Heckscherov-Ohlinov model (Heckscherova-Ohlinova teória), a je jedným zo štandardných modelov teórie obchodu. Neskôr Ohlin a iní členovia tzv. „Štokholmskej školy“ vytvorili teóriu makroekonómie, ktorá sa stala predchodcom Keynesovej teórie ekonómie (keynesiánstvo).

V roku 1977 mu bola udelená Nobelova cena za ekonómiu spoločne s britským ekonómom Jamesom Meadeom „za priekopnícky príspevok k teórii medzinárodného obchodu a pohybu medzinárodného kapitálu".

Politická kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Ohlin bol vodcom Ľudovej strany, sociálno-liberálnej strany, ktorá bola v tom čase najväčším opozičným politickým subjektom. V rokoch 1944 - 1945 krátko pôsobil ako minister obchodu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Bertil Ohlin