Bertil Ohlin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nositeľ Nobelovej ceny
Bertil Ohlin
švédsky ekonóm a politik
švédsky ekonóm a politik
Narodenie 23. apríl 1899
Klippan, Skåne, Švédsko
Úmrtie 3. august 1979 (80 rokov)
Vålådalen, Jämtland, Švédsko
Podpis Bertil Ohlin, podpis (z wikidata)
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Bertil Ohlin

Bertil Gotthard Ohlin (* 23. apríl 1899 – † 3. august 1979) bol švédsky ekonóm a politik.

Vedecká kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1924 získal doktorát na univerzite v Štokholme. V roku 1925 sa stal profesorom na univerzite v Kodani. V rokoch 1929 - 1965 pôsobil ako profesor ekonómie na Štokholmskej ekonomickej škole.

V roku 1933 publikoval Ohlin dielo s názvom „Medziregionálny a medzinárodný obchod“. V ňom prezentoval ekonomickú teóriu medzinárodného obchodu, vychádzajúca z práce Heckschera a jeho vlastného výskumu. Dnes je známa ako Heckscherov-Ohlinov model (Heckscherova-Ohlinova teória), a je jedným zo štandardných modelov teórie obchodu. Neskôr Ohlin a iní členovia tzv. „Štokholmskej školy“ vytvorili teóriu makroekonómie, ktorá sa stala predchodcom Keynesovej teórie ekonómie (keynesiánstvo).

V roku 1977 mu bola udelená Nobelová pamätná cena v ekonomických vedách spoločne s britským ekonómom Jamesom Meadeom „za priekopnícky príspevok k teórii medzinárodného obchodu a pohybu medzinárodného kapitálu".

Politická kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Ohlin bol vodcom Ľudovej strany, sociálno-liberálnej strany, ktorá bola v tom čase najväčším opozičným politickým subjektom. V rokoch 1944 - 1945 krátko pôsobil ako minister obchodu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]