Lawrence Klein

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nositeľ Nobelovej ceny
Lawrence Klein
Rod. meno Lawrence Robert Klein
Narodenie 14. september 1920
Omaha, Nebraska, USA
Úmrtie 20. október 2013 (93 rokov)
Gladwyne, Pensylvánia, USA
Známy vďaka Nobelova cena za ekonómiu
Alma mater University of California
Massachusetts Institute of Technology
Profesia ekonóm

Lawrence Robert Klein (* 14. september 1920, Omaha, Nebraska, USA – † 20. október 2013, Gladwyne, Pensylvánia) bol americký ekonóm a nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil v Omahe, v štáte Nebraska, rovnako ako jeho starší brat a mladšia sestra. Navštevoval verejnú školu v Omahe, kde získal základy z matematiky, angličtiny, cudzích jazykov a histórie.

Skúsenosti z dospievania počas Veľkej hospodárskej krízy mali hlboký vplyv na jeho intelektuálnu a profesionálnu kariéru. Vysokoškolský život mu dal základ pre pochopenie tejto skúsenosti a rozvíjať tak určité analytické zručnosti pre riešenie dôležitých ekonomických aspektov tejto éry. Ďalšie dva kroky v jeho vzdelávaní a kariérneho rozvoja však boli zásadné. Študoval na MIT pod významným ekonómom Paulom Samuelsonom. Po dokončení jeho diplomovej práce bolo ďalším dôležitým krokom pripojenie sa k ekonomickému tímu na Univerzite Cowles Commission v Chicagu. V Chicagu sa pohyboval medzi osobnosťami ako: Trygve Haavelmo, Tjalling Koopmans, Theodore Anderson, Leonid Hurwicz, Herman Rubin, Kenneth Arrow, Don Patinkin, Herman Chernoff, Herbert Simon a ostatnými. Na univerzite sa zoznámil a vzal si Soniu Adelsonovú, jeho druhú manželku. Leto roku 1947 strávil v Ottawe, kde sa zúčastnil stavať prvý z radov ekonometrických modelov pre kanadskú vládu. Keď sa vrátil do USA na jeseň 1948, pridal sa k personálu Národného úradu pre ekonomický výskum na pozvanie Arthura Burnsa na post doktorský grant.

V roku 1980 získal Nobelovú cenu za konštrukciu ekonomických kojunkturálnych modelov a ich použitie pri analýzach hospodárskej politiky.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]