Herbert Simon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Herbert Alexander Simon
Herbert Simon
americký vedec

Narodenie 15. jún 1916
Milwaukee, Wisconsin, USA
Úmrtie 9. február 2001 (84 rokov)
Pittsburgh, Pensylvánia, USA
Nositeľ Nobelovej ceny

Herbert Alexander Simon (* 15. jún 1916, Milwaukee, Wisconsin, USA – † 9. február 2001, Pittsburgh, Pensylvánia) bol americký vedec, ktorý sa zaoberal počítačovou vedou, kognitívnou psychológiou, ekonomikou a filozofiou. Položil základy rozhodovacieho prístupu k manažmentu, ktorý považuje rozhodovanie za podstatnú časť riadenia.

Spoločne s Cyertom a Marchom prišli v päťdesiatych až šesťdesiatych rokoch 20. storočia s kritikou teórie racionálneho rozhodovania. (Neskôr na nich nadviazali aj Kahneman a Tversky). Ako uvádza Simon vo viacerých svojich publikáciách, objektívne racionálne rozhodovania je nereálne, pretože kladie prehnané požiadavky na kognitívne schopnosti rozhodovateľa. Rozhodovanie je determinované predpokladmi subjektu rozhodovania – schopnosti, vedomosti, osobné ciele a záujmy, okamžitým stavom- psychologickým rozpoložením, náladou a objektívnymi podmienkami materiálnej aj nemateriálnej povahy.

V roku 1975 dostal spolu s Allenom Newellom Turingovu cenu za prínos v oblasti umelej inteligencie a kognitívnej psychológie. Je tiež nositeľom Ceny Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela, ktorú dostal v roku 1978.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]