Franco Modigliani

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nositeľ Nobelovej ceny
Franco Modigliani
Franco Modigliani
americký ekonóm

Narodenie 18. jún 1918
Rím, Taliansko
Úmrtie 25. september 2003 (85 rokov)
Cambridge, Massachusetts, USA

Franco Modigliani (* 18. jún 1918, Rím, Taliansko – † 25. september 2003, Cambridge, Massachusetts, USA), bol americký ekonóm talianskeho pôvodu.

Narodil sa ako syn detského lekára Enrica Modiglianiho a dobrovoľnej sociálnej pracovníčky Oľgy Flaschelovej. V roku 1985 získal Nobelovu cenu za dve teórie:

  • Analýza správania domácností

Začiatkom roku 1950 Modigliani sa snažil zlepšiť Keynesovú spotrebnú funkciu. Týkala sa výdavkov na spotrebu z príjmov, predstavil svoj životného cyklu modelu spotreby. Základnou myšlienkou je zdravý rozum, ktorý nie je o nič menej výkonný. Väčšina ľudí vyhlasovala, že chcú dosiahnuť relatívne stabilnú úroveň spotreby. Ak ich príjem je nízky v tomto roku, ale budúci rok očakávajú vyššiu úroveň, nechcú žiť ako chudáci v tomto roku. Modigliani argumentoval, že ľudia utrácajú viac ako je výška ich príjmu. Mladí ľudia si môžu požičať (pretože to budú splácať v nasledovných rokoch), ale starí ľudia požičané nemusia splatiť, pretože už majú vysoký vek (môžu stratiť prácu alebo zomrieť).

  • Modigliani-Millerovská teória firemných financií

V tejto teórii spolu s Mertonom Millerom ukázal, že za určitých predpokladov je hodnota firmy nezávislá od pomeru dlhu k vlastnému kapitálu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]