Reinhard Selten

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nositeľ Nobelovej ceny
Reinhard Selten
nemecký ekonóm
nemecký ekonóm
Narodenie 5. október 1930 (85 rokov)
Vroclav, Poľsko
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Reinhard Selten

Reinhard Selten (* 5. október 1930, Vroclav, Poľsko) je nemecký ekonóm a držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu. Je prvým Nemcom, ktorý dostal Nobelovú cenu za ekonómiu.

Prínos[upraviť | upraviť zdroj]

Za svoju prácu získal Selter v roku 1994 Nobelovu cenu v oblasti ekonómie za svoju prácu v oblasti teórie hier. Jeho významný prínos spočíva aj v oblasti „obmedzenej racionality“ a môže byť považovaný za jedného zo zakladateľov experimentálnej ekonómie. Je známy aj svojimi publikáciami v nerecenzovaných časopisoch, čím sa snaží zabrániť nežiadúcemu tlaku vykonať zmeny v jeho prácach.

Selten je profesorom na univerzite v Bonne v Nemecku a je držiteľom niekoľkých čestných doktorandských titulov. Od roku 1959 je esperantistom. Je členom a spoluzakladateľom Medzinárodnej akadémie vied v San Maríne.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti je Selten známy svojím príspevkom k rozvoju klasickej teórie hry, ktorá sa zakladá na predpoklade racionálneho správania hráčov. Súbežne s touto teóriou sa ekonóm od 50. rokov zaoberá aj ekonomickým smerom, ktorý len nedávno zaznamenal rozmach: „Bounded Rationality“, čiže obmedzene racionálne správanie. Tento smer často vysvetľuje ekonomické procesy oveľa lepšie ako predstavitelia klasických ekonomických smerov. Ľudské správanie je totiž často v rozpore s predpokladom úplnej racionality. Kupujeme drahé veci bez toho, aby sme získali prehľad o výhodných ponukách alebo nechávame veľké sprepitné v reštauráciách v zahraničí, kam sa pravdepodobne nikdy nevrátime. Selten sa v súčasnosti snaží prostredníctvom konceptu obmedzenej racionality vypracovať opisnú teóriu ekonomického správania. Využíva pritom kognitívnu psychológiu a experimentálny výskum.

V podstate by sa teória hry mala vypracovať odznova, tentoraz však nie ako optimalizačný model, ale opisný, povedal Selten.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Reinhard Selten na anglickej Wikipédii.