Beskydské predhorie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 16:31, 6. jún 2016, ktorú vytvoril Pe3kZA (diskusia | príspevky) (Poloha)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Humenské vrchy

Beskydské predhorie je geomorfologický celok na východnom Slovensku. Je súčasťou provincie Východné Karpaty, subprovincie Vonkajšie Východné Karpaty a oblasti Nízke Beskydy.

Je súčasťou flyšového pásma, na dĺžku meria takmer 100 km, kým na šírku priemerne 5 km a maximálne 15 km vo východnej časti. Najužším miestom je územie pri obci Hažín nad Cirochou, kde šírka dosahuje len cca 2 km.

Na severe hraničí s tromi geomorfologickými celkami: Bukovské vrchy, Laborecká vrchovina, Ondavská vrchovina, na západe s dvomi geomorfologickými celkami: Spišsko-šarišské medzihorie a Košická kotlina, na juhu tiež s tromi geomorfologickými celkami: Slanské vrchy, Východoslovenská pahorkatina a Vihorlatské vrchy. Východnú hranicu tvorí štátna hranica s Ukrajinou.

Najvyšším bodom územia je vrch Hôrka (661 m n. m.) nad obcou Inovce vo východnej časti. Najnižším bodom je miesto, v ktorom Ondava opúšťa územie.

Územie nie je z hľadiska hydrografického jednotné, patrí k niekoľkým povodiam: na východe je to Ublianka, stredná časť je súčasťou povodia Laborca s Cirochou a tiež Ondavy s Topľou. Najzápadnejšia časť patrí do povodia Sekčova.

Beskydské predhorie sa delí na 5 geomorfologických podcelkov:

Mernícka pahorkatina patrí podľa relatívne nedávneho speleologického prieskumu realizovaného jaskyniarmi Slovenskej speleologickej spoločnosti medzi nové krasové územia na Slovensku. Výskyt krasových jaskýň v polohách piesčitých vápencov porubského súvrstvia mladokriedového veku sa potvrdil v masíve Lysej hory (318,7 m n. m.), kde boli lokalizované, preskúmané a zdokumentované 3 jaskyne s koróznym vývojom s max. dĺžkou 15 m.


Súradnice: 48°51′43″S 22°18′43″V / 48,861877°S 22,311859°V / 48.861877; 22.311859