Candy and a Currant Bun

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
„Candy and a Currant Bun“
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
Nahrané 29. január 1967
Sound Techniques Studios
(Londýn, Spojené kráľovstvo)
27. február 1967
EMI Studios
(Londýn, Spojené kráľovstvo)
Žáner Psychedelický rock, , psychedelický pop[1]
Dĺžka 2:38
Vydavateľstvo Columbia/EMI (UK)
Tower/Capitol (US)
Producent Joe Boyd
Skladateľ Syd Barrett

Candy and a Currant Bun“ je skladba britskej rockovej skupiny Pink Floyd, ktorú napísal vtedajší líder, gitarista a spevák skupiny, Syd Barrett. Po prvýkrát vyšla v marci 1967 ako „B strana“ singluArnold Layne“.

Pôvodný názov piesne bol „Let's Roll Another One“ (slovensky: Ubaľ mi ďalšieho, rozumej jointa) a jej text pojednáva o drogách. Kvôli oficiálnemu nahrávaniu, ktoré prebehlo 29. januára 1967 v londýnskych Sound Techniques Studios pod dohľadom producenta Joea Boyda, musel Barrett text a názov skladby zmeniť. Dňa 1. januára 1967 podpísala skupina zmluvu s vydavateľstvom EMI, ktoré si presadilo svojho producenta Normana Smitha. Ten chcel nahrať v EMI Studios nové verzie oboch piesní, k čomu ale nedošlo, takže na singli, ktorý vyšiel 10. marca 1967, boli použité pôvodné verzie skladieb.

Prvý doložený koncert, kde skupina Pink Floyd odohrala vtedy ešte pieseň „Let's Roll Another One“, sa konal 14. októbra 1966 v londýnskom kostole Všetkých svätých. Šlo o benefičný koncert pre London Free School. Posledné doložené vystúpenie so skladbou „Candy and a Currant Bun“ prebehlo 1. októbra 1967 v londýnskom Saville Theatre. 

Okrem B strany singlu „Arnold Layne“ vyšla táto skladba taktiež na kompiláciách The Best of the Pink Floyd (1970) a 1967: The First Three Singles (1997), ako aj na bonusovom CD The Early Singles box setu Shine On (1992), či na treťom bonusovom CD reedície albumu The Piper at the Gates of Dawn z roku 2007.

V roku 2008 nahrala skupina The Mars Volta coververziu piesne „Candy and a Currant Bun“ a vydala ju ako singel k albumu The Bedlam in Goliath.

Nhrávanie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  1. The Piper at the Gates of Dawn [3-CD Deluxe Edition] [online]. Allmusic.com. Dostupné online.
Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Candy and a Currant Bun na českej Wikipédii.