Dúbrava (folklórny súbor)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Folklórny súbor Dúbrava
folklórny súbor
Založenie 1979
Vedúci Pavol Fecenko
Kontakt dubrava.fs@gmail.com

Pavol Fecenko: +421 940 98 98 09

Krajina Slovensko Slovensko
URL

Folklórny súbor Dúbrava vznikol v roku 1979 v Prešove. V súčasnosti má asi 40-45 členov v troch samostatných zložkách. Repertoár súboru tvoria tance, spevy a zvykoslovné pásma z regiónu Šariš a Zemplín.

Kultúrny program Folklórneho súboru Dúbrava, ktorý pozostáva z tanečných, speváckych, ale aj samostatných hudobných vstupov, čerpá námety z folklórnych tradícií východného Slovenska. Tance a piesne vychádzajú najmä z regiónov Šariš, Zemplín a Spiš, využívajúc prvky rusínskej aj rómskej kultúry. Pri príprave a tvorbe programu súbor spolupracuje s odborníkmi, čoho výsledkom je originálne vystúpenie v podaní mladých talentovaných interprétov. Vďaka profesionálnemu vedeniu sú vystúpenia na vysokej kvalitatívnej úrovni a pre divákov predstavujú jedinečný kultúrny zážitok.

Súbor Dúbrava počas svojho viac ako tridsať ročného pôsobenia navštívil okrem Európy aj Áziu a Afriku. Zúčastnil sa festivalov v Nemecku, Belgicku, Francúzsku, Izraeli. Účinkoval tiež v Egypte Portugalsku na Cypre v Rusku a v ďalších štátoch Európy. Folklórny súbor Dúbrava viac ako tridsať rokov prispieva k udržiavaniu a zachovávaniu folklórnych tradícii ľudu v našom regióne. Súbor sa zúčastňuje aj na súťažiach folklórnych súborov v rôznych kategóriách.

V roku 2013 sa stal vedúcim súboru Pavol Fecenko, bývalý tanečník folklórneho súboru Makovica. Súbor preberal v období generačnej výmeny, ktorá sa podpísala na množstve členov v súbore. To však jeho ani ostatných členov neodradilo od práce a po niekoľkých úspešných konkurzoch a príchode technicky vyspelých tanečníkov s DFS Dúbravienka začala Dúbrava naberať nového ducha. Súbor za začal zúčastňovať popredných folklórnych festivalov ako napríklad Hornotoryský FF, Kapušianske folklórne dni, Šarišské slávnosti piesní a tancov, FF Topľanskej doliny, Slávnosti kultúry rusínov-ukrajincov Slovenska a iných.

Súbor vďaka iniciatívnym členom začal aj s angažovaním sa v rámci spoločenských udalostí. Už tradičným je dnes Reprezentačný ples Folklórneho súboru Dúbrava, Kvapka krvi alebo najnovší projekt Folklórne leto s Dúbravou.

V roku 2019 súbor pri príležitosti 40. výročia založenia prichystal celovečerný program s názvom Črepy osudu, na tvorbe ktorého sa podieľali profesionálni choreografi a tvorcovia. 8. a 9. novembra 2019 bol tento výročný program odpremierovaný na doskách Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

Počas príprav výročného programu boli vytvorené nové choreografie, hudobné úpravy, no taktiež sa podarilo obnoviť a rozšíriť veľkú časť krojovne a zaobstarať nové hudobné nástroje.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]