Umelecký súbor Lúčnica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Umelecký súbor Lúčnica
umelecký súbor
Založenie 1948
Vedúci Ing. Mgr. art. Pavol Pilař, generálny riaditeľ
Kontakt Štúrova 6
811 02 Bratislava
Krajina Slovensko Slovensko
URL http://www.lucnica.sk/

Umelecký súbor LÚČNICA (založený v roku 1948) symbolizuje originálnu kultúru slovenského národa, jedinečného vo svojich tanečných, inštrumentálnych a vokálnych prejavoch. Charakteristickou črtou Lúčnice je jej večná mladosť stelesnená členmi súboru – študentmi bratislavských vysokých a stredných škôl, ktorých sa v súbore vystriedalo vyše 2 500. Lúčnica svojim špičkovým umením očarila divákov nielen na Slovensku, ale aj vo vyše 60-tich štátoch Európy, Ázie, Afriky, Ameriky a Austrálie. Stala sa kultúrnym fenoménom a diplomatom vlastnej krajiny, reprezentujúc Slovensko (pred rokom 1993 aj Československo) tým najuniverzálnejším jazykom – vlastnou originálnou národnou kultúrou, ktorá nepotrebuje žiadneho tlmočníka.


Lúčnicu tvoria tri umelecké zložky:

● tanečný súbor

● orchester

● spevácky zbor


TANEČNÝ SÚBOR

Hlavným prameňom tvorby je tradičné ľudové umenie a jeho jedinečné profesionálne javiskové spracovanie v tvorbe bývalého umeleckého šéfa a hlavného choreografa prof. Štefana Nosáľa, ktorého osobitá invencia a vitalita vytvarovala z tanečného súboru Lúčnice špičkové teleso. Pre tanečný súbor vytvoril viac ako 100 choreografií a celovečerných programov. Súčasťou predstavení tanečného súboru je i spevácka skupina Lúčnice, ktorá sa podieľa nielen na príprave svojich vlastných programových vstupov, ale i na realizácii jednotlivých kompozícií  tanečného súboru s  orchestrom a  ľudovou hudbou.


ORCHESTER

Tanečný súbor sprevádza orchester a ľudová hudba Lúčnice zložený z excelentných hudobníkov s brilantnými schopnosťami a dlhoročnými skúsenosťami. Orchester účinkuje pod vedením primáša Martina Sleziaka na Slovensku i vo svete so širokým repertoárom z rôznych žánrov hudby. Virtuozita ľudovej hudby vyniká predovšetkým pri sólových skladbách, v rámci ktorých predstavuje publiku typické slovenské ľudové nástroje – cimbal a fujaru, ktorá bola v roku 2008 zapísaná do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.


SPEVÁCKY ZBOR

Súčasťou Umeleckého súboru Lúčnica je aj spevácky zborr, ktorého umelecké výkony sú vysoko hodnotené odbornou kritikou. Zbor získal najvyššie ocenenia na medzinárodných speváckych súťažiach, pravidelne sa zúčastňuje na zborových festivaloch a spolupracuje s významnými slovenskými a zahraničnými hudobnými telesami, dirigentmi a sólistami. Svoju umeleckú kariéru v ňom začínali i budúce hviezdy operného neba Edita Gruberová a Lucia Poppová, ktoré neskôr dosiahli veľké úspechy na svetových operných scénach. Od roku 2003 je umeleckou vedúcou a dirigentkou speváckeho zboru Elena Matušová.

Vedenie[upraviť | upraviť zdroj]

Generálnym riaditeľom je Ing. Mgr. art. Pavol Pilař. Do funkcie ho k 13. aprílu 2022 vymenovala ministerka kultúry Natália Milanová. Umeleckým riaditeľom a vedúcim tanečného súboru je Mgr. art. Mikuláš Sivý, umeleckou vedúcou a dirigentkou speváckeho zboru je PaedDr. Mgr. Elena Matušová, umeleckým vedúcim orchestra a koncertným majstrom je Martin Sleziak.

Osobnosti[upraviť | upraviť zdroj]

prof. Štefan Nosáľ – tanečník, sólista, umelecký vedúci a choreograf (1949-2017)

Mikuláš Sivý – tanečník, tanečný pedagóg, umelecký riaditeľ a vedúci tanečného súboru

Miroslav Šmíd - dirigent a umelecký vedúci orchestra (1953-1988)

Martin Sleziak - umelecký vedúci orchestra a koncertný majster

Štefan Klimo – riaditeľ súboru, umelecký vedúci a dirigent speváckeho zboru (1951-1982)

Peter Hradil – umelecký vedúci a dirigent speváckeho zboru (1983-1998)

Marián Vach – umelecký vedúci a dirigent speváckeho zboru (1998-2003)

Elena Matušová – umelecká vedúca a dirigentka speváckeho zboru (2003- súčasnosť)

História[upraviť | upraviť zdroj]

Zakladateľskou osobnosťou Lúčnice bola choreografka Oľga Chodáková. Lúčnica vznikla ako "skupina nadšených mladých ľudí, združená v Národopisnej skupine Živeny". V roku 1948 sa predstavili na Slovanskej poľnohospodárskej výstave v Prahe. Za pomenovaním súboru ako Lúčnica stála jedna z jeho spoluzakladateliek, folkloristka, speváčka, redaktorka a dramaturgička Ľuba Pavlovičová-Baková. Za 75 rokov existencie Lúčnice sa v nej vystriedalo vyše 2500 tanečníkov, spevákov a hudobníkov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]