Zlatňanka (folklórny súbor)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Folklórny súbor Zlatňanka
folklórny súbor
Založenie 1990
Vedúci Stanislav Hruška
Kontakt FS Zlatňanka
Hviezdoslavova 72
953 01 Zlaté Moravce

tel. : +421 905 540 419
e-mail: hruska.stano@pobox.sk

Krajina Slovensko Slovensko
URL zlatnanka.sk

Folklórny súbor Zlatňanka je slovenský folklórny súbor z mesta Zlaté Moravce a okolia. Poslaním súboru podľa vlastných údajov je:

„Uchovávať a rozvíjať ľudové tradície, zvyky, piesne a tance z okolia Zlatých Moraviec a iných regiónov Slovenska a tak prezentovať rôznorodosť a bohatstvo slovenskej ľudovej kultúry.“[1]

História a súčasný stav[upraviť | upraviť zdroj]

Folklórny súbor Zlatňanka vznikol v septembri roku 1990 pod vedením Ing. Cyrila Lazúra. Názov sa vzťahuje na Hostiansky potok, ktorý preteká mestom Zlaté Moravce v jeho dolnej časti a ktorý sa od sútoku s Levešom v Topoľčiankach volá tiež Zlatňanka (alebo Zlatnianka).

Súbor spočiatku pôsobil ako Detský folklórny súbor Zlatňanka. Prvé vystúpenie sa uskutočnilo 6. decembra 1990.

Od roku 1998 spoluúčinkoval s Ľudovou hudbou Struna pod vedením Ing. Jána Murína a od 1. septembra 2000 sa súbor oficiálne volá Folklórny súbor Zlatňanka.

Vedením Folklórneho súboru Zlatňanka bol 1. januára 2007 poverený Stanislav Hruška. Pedagóg tanca a choreograf súboru je Mgr. Monika Hrušková, ako jeho primáš pôsobí Martin Mráz.

V okolo šesťdesiatčlennom kolektíve Folklórneho súboru Zlatňanka pracujú tri zložky: tanečníci – staršia zložka (od 13 do 18 rokov), tanečníci – mladšia zložka (od 5 do 12 rokov) a hudobníci. Okrem vystúpení doma na Slovensku súbor pravidelne účinkuje aj na zahraničných folklórnych festivaloch.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. História FS Zlatňanka [online]. [Cit. 2009-08-23]. Dostupné online. Archivované 2008-02-21 z originálu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]