Trávniček (detský folklórny súbor)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trávniček
detský folklórny súbor
Založenie 1974
Vedúci Mgr. art. Zdenka Vaňová Nererová
Kontakt Kaštieľska 30
821 05 Bratislava - Prievoz
URL http://www.travnicek.sk/

Trávniček je detský folklórny súbor z Bratislavy - mestskej časti Ružinov. Bol založený v roku 1974 pri Obvodnom kultúrnom a spoločenskom stredisku Bratislava II /dnes Cultus/. Jeho hlavnou náplňou je zmysluplné vyplnenie voľného času detí, vzdelávanie v oblasti tanca a spevu, estetická a etická výchova, uchovávanie folklórnych tradícií a ich javisková prezentácia. Patrí medzi popredné detské zoskupenia svojho druhu na Slovensku. Členmi sú dievčatá a chlapci zvačša od 5 do 16 rokov.

Počas existencie súboru sa v ňom vystriedalo spolu s Prípravkou viac ako dvetisíc detí. Z nich mnohí pokračujú v tejto aktivite v amatérskych a profesionálnych tanečných súboroch (Lúčnica, SĽUK, Balet ND Praha, Los Remedios, Ladylicious), či študujú na umeleckých školách (konzervatórium, VŠMU). V programe má detské hry, piesne a tance z viacerých regiónov Slovenska, bolo preň vytvorených viac ako 40 choreografií. Realizuje aj terénny výskum v obciach pri Bratislave, kde hľadá málo známe, či zabudnuté detské zábavky, ktoré následne scénicky spracúva, majúc na zreteli vek, fyzické dispozície a tanečnú vyspelosť interpretov. Naštudoval viaceré tanečno - spevné pásma, účinkuje v medzinárodnom projekte "Vianočné mosty medzi mestami", v programoch "Lúčnica a deti", v televíznych a rozhlasových reláciách, pravidelne uvádza cyklus "Trávniček a jeho hosť", kde predstavuje deťom a rodičom rôzne tanečné školy a zoskupenia.

Počas svojej činnosti spolupracoval s viacerými známymi odborníkmi v oblasti tradičnej ľudovej kultúry (K. Ondrejka, Š. Kišová), hudobné úpravy napísali I. Dubecký, R. Puškár, M. Veselský. Príležitostne spolupracuje s ĽH Cifra, či s hudobníkmi Š. Dudík, M. Rusko, M. Suchánek, R. Šimkovič, O. Štefaniar, M. Veselský, J. Vido, Z. Zvara, A. Záhorec a i. Ročne uskutoční okolo 35 vystúpení, predstavil sa na mnohých domácich folklórnych festivaloch (Východná, Myjava, Likavka, Folkfest Ružinov, FF DFS Prešov, Trenčín, Bratislava), reprezentoval Slovensko na medzinárodných kultúrnych podujatiach v zahraničí (Bulharsko, Česko, Fínsko, Grécko, Chorvátsko, India, Poľsko, Rakúsko, Španielsko, Taiwan, Taliansko, Turecko). Účinkoval v slávnostnej Opening Ceremony Majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní Bratislava 2016

Získal rôzne ocenenia / Pocta gen. riad. NOC za príkladné pestovanie úcty k bohatstvu tradičnej ľudovej kultúry a jej prezentáciu doma a v zahraničí 1999, Čestné uznanie za rozvoj ZUČ 1987, Cena za mimoriadnu objavnú pedagogickú prácu a choreografickú tvorbu 1987, Cena za tvorivé spracovanie detských hier 1985, Cena za tanečný prejav 1983, Cena za nápaditú choreografiu 1983 a i.).

Vedenie súboru[upraviť | upraviť zdroj]

  • Umelecká vedúca a choreografka: Mgr. art. Zdenka Vaňová Nererová /od r.1980/ - (bývalá sólistka a tanečná pedagogička Lúčnice, VŠMU v Bratislave, TK E. Jaczovej, ZUŠ)
  • Korepetítorka: Mgr. art. Mária Šprtová

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]