Trávniček (detský folklórny súbor)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trávniček
detský folklórny súbor
Založenie 1974
Vedúci Mgr. art. Zdenka Vaňová Nererová
Kontakt Kaštieľska 30
821 05 Bratislava-Prievoz
Krajina {{{krajina}}}
URL travnicek.sk
Trávniček na Ružinovskom folklórnom festivale

Trávniček je detský folklórny súbor z Bratislavy – mestskej časti Ružinov. Bol založený v roku 1974 pri Obvodnom kultúrnom a spoločenskom stredisku Bratislava II (dnes Cultus). Jeho hlavnou náplňou je zmysluplné vyplnenie voľného času detí, vzdelávanie v oblasti tanca a spevu, estetická a etická výchova, uchovávanie folklórnych tradícií a ich javisková prezentácia. Patrí medzi popredné detské zoskupenia svojho druhu na Slovensku. Členmi sú dievčatá a chlapci zväčša od 5 do 16 rokov.

Počas existencie súboru sa v ňom vystriedalo niekoľko desiatok dievčat a chlapcov, spolu s Prípravkou pracoval s niekoľkými stovkami detí. Z nich mnohí pokračujú v tejto aktivite v amatérskych a profesionálnych tanečných súboroch (Lúčnica, SĽUK, Balet ND Praha, Los Remedios, Ladylicious, FS Gymnik, Dimitrovec, Karpaty, Technik, Ekonóm, Dopravár, Bezanka, Devín, Poľana/Brno, Limbora/Praha, a i.), či študujú na umeleckých školách (konzervatórium, VŠMU). V programe má detské hry, piesne a tance z viacerých regiónov Slovenska, bolo preň vytvorených viac ako 40 choreografií (M. Majerčík, H. Šimoneková, Z. Vaňová Nererová: Dievčenské tance z Východnej, Podpoliansky tanec, Veselo po myjavsky, Obrázky z Chorvátskeho Grobu, Hybajte ven na Padzelky, Na záhumní, Tance z Grobu, Hra na voňavé ovečky, Betlehemci, Husičky, Trenčín – dolinečka, Liptovské cifričky, Koledy a vinše, Osebe a šikovná, Kukulienka, Zahrajme sa na Heličku, Na čížička, Koledníci, Poďme domov s radosťou, Dzeci – hrajme še, Tlčiem tlčiem mak, Krucene a šarišské polky, Juháska, Karičky, Červenô jabĺčko, S košíkmi, Na zelenej pažiti, Povedal mi jeden chlapec, Na zajačka a cindruška, Liptovské cifričky, a iné.) Realizuje aj terénny výskum v obciach pri Bratislave, kde hľadá málo známe, či zabudnuté detské zábavky, ktoré následne scénicky spracúva, majúc na zreteli vek, fyzické dispozície a tanečnú vyspelosť interpretov. Naštudoval viaceré tanečno – spevné pásma, účinkuje v medzinárodnom projekte „Vianočné mosty medzi mestami“, v programoch „Lúčnica a deti“, v televíznych a rozhlasových reláciách (Putujeme za ľudovou piesňou, Deň v jednom kraji, Maľovaný spevníček), pravidelne uvádza cyklus „Trávniček a jeho hosť“, kde predstavuje deťom a rodičom rôzne tanečné školy a zoskupenia.

Počas svojej činnosti spolupracoval s viacerými známymi odborníkmi v oblasti tradičnej ľudovej kultúry (K. Ondrejka, Š. Kišová), hudobné úpravy napísali M. Veselský, I. Dubecký, R Puškár. Príležitostne spolupracuje s ĽH Cifra (ved. I. Kysucký a V. Kysucký, J. Vido, I. Ščepánek, M. Suchánek), či s hudobníkmi Š. Dudík, M. Rusko, R. Šimkovič, O. Štefaniar, M. Veselský, Z. Zvara, J. Kyseľ, T. David, J. Kubovčák, A. Záhorec, a i. Spolupracujúci fotograf je R. Bihary, programový buletin navrhli Ľ. Lacinová, M. Michalková, výtvarný návrh plagátu realizoval M. Cipár. Ročne uskutoční okolo 35 vystúpení, predstavil sa na mnohých domácich folklórnych festivaloch (Východná, Myjava, Likavka, Folkfest Ružinov, Ružinovský folklórny festival, FF DFS Prešov, Trenčín, Bratislava), reprezentoval Slovensko na medzinárodných kultúrnych podujatiach v zahraničí (Bulharsko, Česko, Fínsko, Grécko, Chorvátsko, India, Poľsko, Rakúsko, Španielsko, Taiwan, Taliansko, Turecko). Účinkoval v slávnostnej Opening Ceremony Majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní Bratislava 2016.

Získal rôzne ocenenia: Pocta gen. riad. NOC za príkladné pestovanie úcty k bohatstvu tradičnej ľudovej kultúry a jej prezentáciu doma a v zahraničí 1999, Čestné uznanie za rozvoj ZUČ 1987, Cena za mimoriadnu objavnú pedagogickú prácu a choreografickú tvorbu 1987, Cena za tvorivé spracovanie detských hier 1985, Cena za tanečný prejav 1983, Cena za nápaditú choreografiu 1983, a i.).

Vedenie súboru[upraviť | upraviť kód]

  • Umelecká vedúca a choreografka: Mgr. art. Zdenka Vaňová Nererová (od roku 1980 / bývalá sólistka a tanečná pedagogička Lúčnice, VŠMU v Bratislave, TK E. Jaczovej, ZUŠ)
  • Korepetítorka: Mgr. art. Mária Šprtová

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]