Preskočiť na obsah

PUĽS

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Poddukelský umelecký ľudový súbor
folklórny súbor
Založenie 5. december 1955
Vedúci Mgr.Juraj Švantner
Kontakt Námestie legionárov 6
081 61 Prešov
Krajina Slovensko Slovensko
URL puls-slovakia.sk

Poddukelský umelecký ľudový súbor alebo PUĽS je profesionálne umelecké teleso na Slovensku, ktoré vzniklo v roku 1955 v Prešove s cieľom pestovať a javiskovo stvárniť vokálno – hudobné a tanečné bohatstvo Rusínov. V jeho troch zložkách – tanečnej, speváckej a hudobnej pracuje viac ako 40 umelcov.

Dramaturgia PUĽSu sa v prvom rade zameriava na tradície Rusínov žijúcich na východnom Slovensku, ale tiež na folklór ostatných regiónov Slovenska, prekomponujúc ho do vyššej scénickej formy. Vo svojom repertoári má PUĽS aj tance z okolitých krajín. PUĽS je jedinečným telesom, čo je viditeľné na predstaveniach, v ktorých sa snúbi živelnosť hrdého naturelu s vycibreným citom pre poetiku. Koncerty Puľsu sú emotívne, myšlienkovo bohaté, divák má možnosť nielen sa odreagovať, ale tiež načerpať množstvo pozitívnej energie.

Počas bohatej histórie sa v PUĽS vystriedalo viac ako 500 profesionálnych umelcov. Mnohí z nich vo svojej kariére pokračovali v iných telesách na Slovensku, alebo v zahraničí. Bývalí Puľsáci vedú amatérske súbory, alebo sa ako pedagógovia venujú výchove mladej umeleckej generácie.

PUĽS od svojho vzniku absolvoval viac ako desaťtisíc predstavení doma a desiatky zahraničných zájazdov. Tlieskali mu diváci v Anglicku, Bulharsku, Dánsku, Francúzsku, Holandsku, Juhoslávii, Kanade, Nórsku, Poľsku, Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku, Taliansku, Tunise, USA a v krajinách bývalého ZSSR. Dnešný Puľs je ambiciózne teleso so smelými dramaturgickými plánmi, ktoré chce v budúcnosti naplniť. Puľs disponuje vlastnou technickou zložkou – profesionálnym zvukovým, svetelným parkom a vlastnou dopravou.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]