Diskusia s redaktorom:Norexqo

From Wikipédia
Jump to navigation Jump to search
Tournesol.pngAhoj, Norexqo. Vítame Ťa v slovenskej Wikipédii! / Welcome to the Slovak Wikipedia!
Slovenská Wikipédia je slovenská jazyková verzia Wikipédie, ktorá vznikla v októbri 2003 a k dnešnému dňu má 232 511 článkov.

Začal(a) si dobre a si na najlepšej ceste začať prispievať a pridávať množstvo dobrých článkov. Ďakujeme za Tvoj prínos k tvorbe encyklopédie a tešíme sa na spoluprácu. Veríme, že sa nám bude dobre spolu pracovať a že sa tu budeš medzi ostatnými cítiť príjemne.

Odporúčame Ti, aby si si prečítal/a nasledujúce stránky, ktoré Ti uľahčia prácu pri Tvojom upravovaní:

Gnome-help.svg Príručka Sandbox.png Pieskovisko
(miesto pre experimenty)

Gtk-dialog-info.svg Obsah Pomocníka Coffee cup flat.svg Kaviareň
(diskusia redaktorov)
QA icon.svg Často kladené otázky Unesco Cultural Heritage logo.svg Päť pilierov Wikipédie
Crystal Clear app kedit.png Prehľad editácie stránok Nuvola apps important yellow.svg Čo Wikipédia nie je

Na diskusných stránkach sa vždy podpisuj: stačí napísať 4 vlnovky ~~~~ alebo ich vložiť kliknutím na ikonu OOjs UI icon signature-ltr.svglište nad oknom na úpravu.

Naopak články sa nikdy nepodpisujú.

Tak ešte raz vitaj a ďakujeme za Tvoje príspevky. Dúfame, že sa tu uvidíme často.
Za uvítací výbor: Pe3kZA


If you have questions, comments, or something is not clear to you, or if you would like to know something about the Slovak Wikipedia, look at the Slovak Wikiembassy, where someone might even help you in your language :).

Ahoj, venuj článkom trochu viac pozornosti. Pozri si podobné články a náležitosti, ktoré by mal článok obsahovať.--Pe3kZA 19:04, 8. júl 2018 (UTC)


Nuvola apps kate.png Oznam!
Ďakujeme Ti za informácie v článku Dawesov plán, no jeho spracovanie a/alebo rozsah zatiaľ nespĺňa požiadavky na encyklopedické heslo. Pokús sa prosím text upraviť, alebo rozšíriť aspoň do tej miery, aby sme ho mohli za článok naozaj považovať. Ak sa nám to ani spoločnými silami nepodarí, po 14 dňoch bude Tvoje dielo, vzhľadom na snahu udržať kvalitu, z Wikipédie odstránené. Ďakujeme za pochopenie.

--Pe3kZA 09:16, 9. júl 2018 (UTC)


Small wikipedia book.jpg Oznam
Vďaka za úpravy v článku Dawesov plán, nie sú však dostatočne doložené zdrojmi. Nakoľko Wikipédia je založená na overiteľnosti poskytovaných informácií, je potrebné tvrdenia v článkoch dokladať citáciami spoľahlivých zdrojov. Ďakujeme za pochopenie.

--Jetam2 (diskusia) 17:08, 9. júl 2018 (UTC)

Zdravím! Referaty.atlas.sk nie je dobrý zdroj pre Wikipédiu.--Jetam2 (diskusia) 17:57, 9. júl 2018 (UTC)


Nuvola apps kate.png Oznam!
Ďakujeme Ti za informácie v článku Komnenovci, no jeho spracovanie a/alebo rozsah zatiaľ nespĺňa požiadavky na encyklopedické heslo. Pokús sa prosím text upraviť, alebo rozšíriť aspoň do tej miery, aby sme ho mohli za článok naozaj považovať. Ak sa nám to ani spoločnými silami nepodarí, po 14 dňoch bude Tvoje dielo, vzhľadom na snahu udržať kvalitu, z Wikipédie odstránené. Ďakujeme za pochopenie.

--Jetam2 (diskusia) 17:59, 9. júl 2018 (UTC)

Small wikipedia book.jpg Oznam
Vďaka za úpravy v článku Komnenovci, nie sú však dostatočne doložené zdrojmi. Nakoľko Wikipédia je založená na overiteľnosti poskytovaných informácií, je potrebné tvrdenia v článkoch dokladať citáciami spoľahlivých zdrojov. Ďakujeme za pochopenie.

--Jetam2 (diskusia) 17:59, 9. júl 2018 (UTC)

MVO[edit source]

Zdravím. Ad nový čl. Mimovládna nezisková organizácia:

  • tvar „Mimovládné neziskové organizácie“ bol nesprávny hneď z dvoch dôvodov: 1. názvy tu uvádzame v jednotnom čísle. 2. množné čislo od „Mimovládna nezisková organizácia“ je v slovenčine „Mimovládn[e] neziskové organizácie
  • existujú tu už články Mimovládna organizácia aj Nezisková organizácia, tzn. prípadné rozšírenia bude zrejme lepšie zapracovať tam. Naviac všetky citácie zákonov, ktoré si v čl. Mimovládna nezisková organizácia použil, uvádzajú výraz „Nezisková organizácia“, nie „Mimovládna nezisková organizácia“, takže by bolo dobré sa toho držať.
  • pre citácie zákonov tu zvykneme používať štátny portál Slov-Lex ministerstva spravodlivosti SR, nie iné komerčné stránky. Citačné šablóny z odkazov naň si môžeš vygenerovať aj automaticky pomocou nástroja [1]

--Teslaton (diskusia) 08:41, 10. júl 2018 (UTC)

Zdravím. Ako sa aj v samotnom texte opisuje: "Pojem MNO nemá na Slovensku presný legislatívny podklad a nie je v žiadnom zákone jasne definovaný...", som nemohol presnejšie rozvinúť tento pojem prostredníctvom Z. z. Má za úlohu zastrešovať celú škálu organizácií, ktoré patria do tejto skupiny. (viď http://www.cpf.sk/files/files/MVO%20a%20dobrovolnictvo.pdf alebo http://www.minv.sk/swift_data/source/rozvoj_obcianskej_spolocnosti/rada_vlady_pre_mno/zakladne_dokumenty/RV-MNO_Statut+dodatky_1+2.pdf) Vychádzal som s nedoplnených informácií (červený pojem k téme "Mimovládna nezisková organizácia", ktoré sa vyskytli v inom príspevku, tak som ho spracoval. Som tu nový, takže to potrvá, kým sa naučím všetko a dokážem sa v dostatočnej miere etablovať k využívaniu všetkých možností. Poupravím Zákony, aby sedeli na pojem MNO. --Norexqo

Neodstraňuj prosím z článku údržbové šablóny, kým to nebude doriešené, opakovanie povedie k bloku alebo zámku článku. Vďaka. --Teslaton (diskusia) 10:43, 10. júl 2018 (UTC)

Termín Mimovládna organizácia je nepresný termín, ktorý je potrebný vymazať. Keď wikipedia funguje na princípe encyklopédie, má uvádzať presné termíny. Dúfam, že sa to čo najskôr podarí vyriešiť, aby nedošlo k časovému vymazaniu môjho príspevku, keďže ja nemám práva na definitívnu úpravu ostatných príspevkov. --Norexqo

Ten „nepresný termín“ je ale pomerne hojne uvádzaný v legislatíve, viď frekvencie výskytov v zneniach:
Nezisková organizácia zrejme môže byť aj verejnoprávna/príspevková (tzn. nie „mimovládna“). Čo sa týka mimovládnej, muslo by byť doložené spoľahlivými zdrojmi (tzn. určite nie diplomovou prácou a pod.), že ide len o „nepresné“ uvedenie pojmu mimovládna nezisková organizácia. --Teslaton (diskusia) 11:03, 10. júl 2018 (UTC)

Ja neviem, či si čítal príspevok alebo nie. Právna forma SR neupravuje vymedzenie termínu MNO v zákonoch, zastrešuje ostatné organizácie, ktoré sú uvedené v príspevku. Aj samotné Ministerstvo vnútra SR uvádza pojem MNO pre všetky tieto organizácie (viď v príspevku je odzdrojovaná stránka pre splnomocnenca SR na túto tému). A za ďalšie príspevok "Mimovládna organizácia" nemá uvedené zdroje ani referencie, ako teda môže byť považovaná za relevantný príspevok? --Norexqo

Nemusí to byť nutne relevantný obsah, môže to byť ale relevantný (resp. relevantnejší) tvar názvu. Resp. že stačia definície „neziskovej“ a „mimovládnej“ organizácie a netreba samostatnú definíciu na prienik týchto dvoch vlastností („mimovládna nezisková“).
Pravda je, že štatút splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti [2], čo možno pokladať za relevantný zdroj, pracuje s pojmom MNO. --Teslaton (diskusia) 11:20, 10. júl 2018 (UTC)

Navrhoval by som, aby sa môj príspevok upravil v hlavičke a popísal, že sa MNO môže nazývať aj ako Mimovládna organizácia, ktorý je v laických kruhoch častejšie používaný.(zákon logicky nebude písať o termíne MNO, kedže zastrešuje rôzne § zo Z. z.) --Norexqo

Na to by ale musel byť spoľahlivý zdroj, to sa nedá tvrdiť „len tak“, lebo si to niekto myslí. To že znenia zákonov rutinne pracujú s pojmom „mimovládna organizácia“ sa nedá len tak zhodiť zo stola, vydávať tu za primárny tvar niečo iné a ten legislatívne využívaný tvar uvádzať len ako akýsi „nepresný laický názov“. --Teslaton (diskusia) 11:47, 10. júl 2018 (UTC)
Páči sa, novela návrhu zákona pracujúci len s termínom MNO (www.minv.sk/swift_data/source/rozvoj_obcianskej_spolocnosti/aktuality/legislativne_aktivity/2015/12/RV-MNO_navrh-zakona-o-registri_verejne-pripomienkovanie.rtf)
To je ale 1. len návrh, tzn. nie platný stav a 2. z toho nevyplýva, že nejde len o zložený výraz, tzn. prienik vlastností „mimovládna“ a „nezisková“ organizácia, ktoré tu sú samostatne definované (pričom práve tie články sa pokojne dajú rozšíriť). Bol by som rád, ak by sa k tomu ešte niekto ďalší vyjadril. --Teslaton (diskusia) 12:02, 10. júl 2018 (UTC)
No z môjho pohľadu je lepšie rozšíriť existujúce články. Ak sa však spoľahlivým zdrojom preukáže zmieňovaný prienik nemám problém ani s MVO článkom pokiaľ je ozdrojovaný.--Jetam2 (diskusia) 12:23, 10. júl 2018 (UTC)
Presne tak, ako môže byť ponechaný príspevok, ktorý nie je odzdrojovaný, ak autor dodá relevantné zdroje, tak je logické, že má oprávnenie existovať. Ja som k príspevku dodal viacero zdrojov. --Norexqo
O tom ale nie je táto polemika (tie články vznikli relatívne dávno v čase, kedy tu ešte neexistoval systematický tlak na citovanie zdrojov, preto tak vyzerajú), polemika je o názve. Ak (zmysluplne doložený, tzn. nie diplomové práce) nový obsah rozhodíš do uvedených dvoch článkov, malo by to byť v poriadku. --Teslaton (diskusia) 12:49, 10. júl 2018 (UTC)
Týmto však spochybňuješ výskumy na akademickej pôde, keďže diplomová práca už je výskumom, ktorý je realizovaný prostredníctvom danej Univerzity, resp. Vysokej školy. Takže by sa mal vnímať ako adekvátny zdroj, ktorý je častokrát prienikom iných odborných (relevantných) zdrojov, čím ich význam taktiež spochybníš? Stačí, že diplomové práce nahradím primárnym zdrojom, z ktorých autori týchto prác vychádzali a už to potom budeš akceptovať? A ťažko rozhodím môj príspevok do spomenutých dvoch príspevkov, keď nezisková organizácia je časťou Mimovládnych neziskových organizácií a Mimovládna organizácia je skrátená verzia môjho názvu. Vidím to tak, že do starého príspevku zadám, že sa MNO používa ako predlžená terminológia a doplním moje časti príspevku do toho starého.


Nuvola apps kate.png Oznam!
Ďakujeme Ti za informácie v článku Rúrska kríza, no jeho spracovanie a/alebo rozsah zatiaľ nespĺňa požiadavky na encyklopedické heslo. Pokús sa prosím text upraviť, alebo rozšíriť aspoň do tej miery, aby sme ho mohli za článok naozaj považovať. Ak sa nám to ani spoločnými silami nepodarí, po 14 dňoch bude Tvoje dielo, vzhľadom na snahu udržať kvalitu, z Wikipédie odstránené. Ďakujeme za pochopenie.

--Jetam2 (diskusia) 13:25, 14. júl 2018 (UTC)

Small wikipedia book.jpg Oznam
Vďaka za úpravy v článku Rúrska kríza, nie sú však dostatočne doložené zdrojmi. Nakoľko Wikipédia je založená na overiteľnosti poskytovaných informácií, je potrebné tvrdenia v článkoch dokladať citáciami spoľahlivých zdrojov. Ďakujeme za pochopenie.

--Jetam2 (diskusia) 13:25, 14. júl 2018 (UTC)