Federico Barocci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Federico Barocci
taliansky maliar a rytec
taliansky maliar a rytec
Narodenie1528
Urbino, Taliansko
Úmrtie30. september 1612
Urbino, Taliansko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Federico Barocci

Federico Barocci, vlastným menom Federico Fiori, známy aj ako Baroccio, Barozzi, Fiori da Urbino (* 1528, Urbino, Taliansko – † 30. september 1612, tamtiež) bol taliansky maliar a rytec.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v rodine sochára Ambrogia Barocciho, od ktorého dostal aj prvé maliarske vzdelanie. Neskôr študoval u francúzskeho maliara Melozzia da Forlì a neskôr u Battistu Franca. V roku 1548 sa presťahoval do Ríma v Taliansku, kde sa venoval najmä kopírovaniu Raffaelových diel. Slávu si však získal až po návrate do rodného Urbina, kde ho očarili diela Antonia da Correggia, vďaka čomu sa stal jeho vynikajúcim následníkom. V roku 1560 sa znovu vybral do Ríma, tentoraz už ako pomerne známy maliar, a tam dostal spolu s Federicom Zuccarim ponuku vyzdobiť maľbami niektoré miestnosti vatikánskeho Belvedera, no pre náhle ochorenie túto prácu nedokončil.

Po uzdravení pracoval na výzdobe dómu v Perugii a kostola v Urbine (na obraze Il Perdono di s. Francesco d' Assisi pracoval 7 rokov). Dostal pozvanie na kráľovský dvor od florentského veľkovojvodu, cisára Rudolfa II. a kráľa Filipa II., no ani jedno z nich neprijal, ale miesto toho ostal už až do smrti vo svojom rodisku, kde nemal núdzu o zákazky. Jeho diela sa doteraz nachádzajú v rôznych talianskych kostoloch, ale taktiež v múzeách v Bruseli, Madride, Drážďanoch, Mníchove, Petrohrade, Turíne a mnohých ďalších.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]