Gregor Naziánsky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Svätý
Gregor Naziánsky
Učiteľ cirkvi
Gregor Naziánsky
Biografické údaje
Narodenie 329
Azianz (dnešné Nenisi, Turecko)
Úmrtie 25. január 389
Azianz
Uctievanie
Atribúty písací stôl, holubica
Patronát básnikov; za dobrú úrodu
Cirkev katolícka, pravoslávna
Sviatok 2. január (rkc.)/
25. január (gkc.)
(spomienka (rkc.)/polyjelejný sviatok bez bdenia (gkc.))
Odkazy
Spolupracuj na Commons Gregor Naziánsky
(multimediálne súbory na commons)

Svätý Gregor Naziánsky alebo Gregor Nazianzský alebo Gregor Teológ alebo Gregor Bohoslovec (* 329 – † 389), patrí medzi najvýznamnejších gréckych rano-kresťanských teológov 4. storočia, ktorí sú označovaní ako kapadócki otcovia (ďalej k nim patrí sv. Bazil Veľký a jeho brat sv. Gregor z Nyssy).

Gregor Naziánsky sa vzdelával najprv v palestínskej Cézarei, potom v Alexandrii a nakoniec na platónskej akadémii v Aténach, kde sa spriatelil s Bazilom Veľkým. Neskôr s ním žil nejakú dobu v jeho kláštore.

Roku 379 bol povolaný do Carihradu, kde bolo nicejské učenie po vláde ariánskeho cisára Valenta silno na ústupe. O rok neskôr ho cisár Theodosius I. osobne povýšil na carihradského patriarchu, Gregor sa však svojho úradu veľmi skoro vzdal, lebo niektorí biskupi považovali jeho povýšenie za porušenie jedného z kánonov 1. nicejského koncilu.

Dôrazne obhajoval trojičné dogmy podľa nicejského vyznania viery a tiež polemizoval s Juliánom Odpadlíkom, ktorý sa ako cisár vrátil k pohanstvu; okrem iného ho kritizoval za to, že upiera kresťanom právo na klasické vzdelanie. Jeho žiakom bol sv. Hieronym.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Řehoř z Nazianzu na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  •  "Gregor Bohoslovec, konštantinopolský arcibiskup : 25. január, 30. január." In: Antonín Čížek: Synaxár : Životy svätých. Prešov : Spolok biskupa Petra Pavla Gojdiča, 1998, s. 164-167. ISBN 80-967341-1-3
  • "Dňa 25. januára : Svätý Gregor Bohoslov." In: Andrej Josafát Gregor Truch: Život svätých : Duchovné čítanie pre slovenských gréckokatolíckych veriacich na každý deň kalendárneho roka. Preklad a úprava: Michal Čarný. Prešov : Vydavateľstvo Michala Vaška, 2003, s. 86-91. ISBN 80-7165-381-0

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]