Ján Sawicki

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ján Sawicki
poľský horolezec
Ján Sawicki
Narodenie16. december 1909
Berežnycia, Židačivský rajón, Ukrajina
Úmrtie1997
Anglicko
Národnosťpoľská

Ján Sawicki (* 16. december 1909, Berežnycia – † 1997, Anglicko) bol v medzivojnových rokoch popredný poľský horolezec, ktorý zaznamenal viacero významných prvovýstupov vo Vysokých Tatrách.

Zo životopisu[upraviť | upraviť kód]

Od šiestich rokov života až do roku 1939 žil v Zakopanom, kde chodil do školy a v gymnáziu zmaturoval. Nedokončil štúdiá na Jagelovskej univerzite a po vypuknutí druhej svetovej vojny veterinárstvo na Uniwersytecie Lwowskim (Lvovskej univerzite). Medzi dvomi svetovými vojnami bol vojakom.

Počas jeho horolezeckých začiatkov jeho spolulezcami boli Tadeusz Brzoza, Stanislaw Motyka, Witold Henryk Paryski, Tadeusz Pawłowski a Bronisław Czech. V rokoch 1930 – 1932 so Stanislawom Motykom vyliezol veľa nových prvovýstupov. Jeho partnermi boli Karol Zając, Zoltán Brüll, Štefan Zamkovský a Stanisław Krystyn Zaremba. Po roku 1934 jeho partnermi boli, okrem Motyku a Zamkovského, Jan Gnojek a Jerzy Hajdukiewicz. Sawickí bol svojimi partnermi hodnotený ako vynikajúci lezec, väčšinou prvolezec. Bol „bohémom“ Vysokých Tatier. Mal rád život v horách. Nebol horským vodcom. Pod Tatrami, na poľskej strane, vládla prísna vodcovská hierarchia. Nebol goralom a tí „privandrovalcov“ medzi sebou nechceli.

Po vypuknutí druhej svetovej vojny a po okupácii Poľska, začiatkom októbra sa dozvedel, že je na čiernej listine gestapa a že po ňom pátrajú. Dňa 5. októbra 1939 opustil Poľsko a z Roztockej chaty cez Prielom prešiel v sprievode riaditeľa katovických zlievarní na Zbojnícku chatu. Cez Slovenský raj pokračoval k hraniciam a svoj útek zakončil v Novom Meste pod Šiatrom. O niekoľko dní 8. decembra 1939 sa vybral do Budapešti. Potom pokračoval v úteku do Francúzska. Tu bojoval na Maginotovej línii. Po prehraných bojoch pokračoval do Švajčiarska. Vojnové roky ho neskôr zaviedli do Španielska a nakoniec do Anglicka. Zúčastnil sa vylodenia spojeneckých vojsk v Normanii. Po vojne žil v Anglicku, kde pracoval ako maliar izieb. Do Poľska aj na Slovensko prišiel na návštevu v roku 1974 a potom v roku 1988, kedy sa zúčastnil na horolezeckom týždni JAMES.[1]

Hodnotné prvovýstupy[upraviť | upraviť kód]

Publicistická činnosť[upraviť | upraviť kód]

Publikoval v poľskom horolezeckom časopise Taternik (Horolezec) a v iných periodikách. Pred smrťou pripravoval vydanie knižky Ako som poznal hory. Bol čestným členom Klubu Wysokogórskiego (Vysokohorského klubu) a Polskiego Związku Alpinizmu (Poľského horolezeckého zväzu).

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. ANDRÁŠI, Július. Ján Sawicki. Vysoké Tatry, roč. XXX, čís. 2, s. 32-33.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ján Sawicki

Zdroj[upraviť | upraviť kód]