Kúpele Štós

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súradnice: 48°43′04″S 20°47′42″V / 48,717697°S 20,795058°V / 48.717697; 20.795058
Kúpele Štós
kúpele
Kúpele Štós.jpg
Štát Slovensko Slovensko
Región Košický kraj
Okres Košice-okolie
Obec Štós-kúpele
Nadmorská výška 650 m n. m.
Súradnice 48°43′04″S 20°47′42″V / 48,717697°S 20,795058°V / 48.717697; 20.795058
Poloha na Slovensku
Poloha na Slovensku
Green pog.svg
Poloha na Slovensku
Wikimedia Commons: Kúpele Štós
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Kúpele Štós sú klimatické kúpele na juhovýchodnom Slovensku.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Nachádzajú sa v osade Štós-kúpele, severne od Štósa, v západnej časti okresu Košice-okolie. Ležia 34 km východne od Rožňavy, 45 km západne od Košíc a 27 km severozápadne od Moldavy nad Bodvou. Husté lesy na rozhraní Volovských vrchov a Slovenského krasu vytvárajú vhodné podmienky na rekondíciu a liečbu niekoľkých druhov ochorení.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Prírodným liečivým zdrojom kúpeľov je podhorská a mierna klíma s polohou otvorenou na juh. Z ostatných strán ich pred nepriaznivými vetrami chráni hradba vrchov a lesov, zabraňujúca prúdeniu od severu a západu, ale aj priamemu južnému prúdeniu, ktoré musí od juhu prekonať hrebeň Slovenského krasu. Prírodné prostredie a táto poloha dostatočne vzdialená od priemyslu a prírodnými prekážkami chránená pred exhalátmi spôsobuje, že ovzdušie tu neobsahuje aerosóly umelého pôvodu a mikroklíma vyniká čistotou a sviežosťou vzduchu, nasýteného ozónom a vôňou živíc.

Kúpele Štós sa tak nachádzajú v čistom a bezprašnom ovzduší, čím tieto prírodné faktory vytvárajú podmienky pre vysokú intenzitu infračerveného a ultrafialového slnečného žiarenia. Hlavným indikačným zameraním kúpeľov je liečba chorôb dýchacích ciest, na čo ich predurčuje nielen vhodná nadmorská výška 650 m n. m. a množstvo slnečných dní, ale aj lesopark s vyše 200 druhmi vzácnych drevín a kvetov. Tento lesopark tvorí kľúčové prírodné prostredie kúpeľov a je národnou kultúrnou pamiatkou, architektonicky dotvorenou potôčikom s kaskádami a fontánou.

Podľa švajčiarskej klasifikácie majú Kúpele Štós ako jediné na Slovensku liečivú klímu so stupňom stimulácie 1, s typickými prvkami horského prostredia. Účinok klimatickej liečby je znásobený speleoterapiou – unikátnou liečbou v blízkej Jasovskej jaskyni. Kúpele majú v tejto liečbe dlhodobú tradíciu s veľmi dobrými liečebnými výsledkami.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Klimatické kúpele boli založené v roku 1881 a za svoj vznik nepriamo vďačia tradičnému baníctvu a kováčstvu, ktoré už od 14. storočia prekvitalo na hornom toku Bodvy. Panovníkmi podporovaná kolonizácia priviedla do tejto oblasti v minulých storočiach veľa obyvateľov nemeckého a poľského pôvodu. Remeselná zručnosť kováčov dala roku 1803 podnet na založenie prvej továrne na výrobu nožov v Štóse (SANDRIK). V tomto podniku pracoval ako nožiarsky majster aj Róbert Komporday, laický nadšenec a propagátor vodoliečby.

Komporday rozpoznal blahodárne účinky vodoliečby a navrhol vybudovať kúpele. Jeho myšlienka našla pochopenie a na jeho podnet sa v marci 1881 obyvatelia mestečka Štós rozhodli založiť kúpele. So stavbou sa začalo v roku 1882 a už o rok neskôr, v roku 1883 otvorili prvú kúpeľnú sezónu.

Výraznejšie sa o štóskych kúpeľoch začalo hovoriť po roku 1888 za pôsobenia vynikajúceho lekára, kráľovského radcu Dr. Dezidera Czirfusza. Keďže spočiatku boli kúpele sezónne, chodil v zime do San Rema, kde pôsobil vo funkcii rakúsko-uhorského konzula. Početná klientela Dr. Czirfusa si vyžiadala výstavbu nových objektov. Vyrástla Vila Mária (dnes Vila Bratislava), Vila Hungaria, Vila dr. Czirfusza, Vila Tatra, tanečná dvorana a iné objekty.

V roku 1963 bola v Kúpeľoch Štós daná do prevádzky prvá klasická fínska sauna na území bývalého Česko-Slovenska, ktorá po rekonštrukcii a modernizácii slúži svojmu účelu i dnes.

Medzi známe osobnosti, ktoré navštívili tieto kúpele, patrí prezident ČSR Eduard Beneš, Karel Konrád, Beta Poničanová, Max Frič, Ivan Olbracht, Karel Hašler, Vladimír Clementis, Emo Bohúň a Laco Novomeský, ktorý pod štóskymi stromami napísal báseň „Pod jedľou.“ Koncertoval tu Jaroslav Ježek a tvoril národný umelec - akademický sochár Vojtech Löffler.

Indikácie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Ochorenia dýchacích ciest
  • Choroby z povolania
  • Choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou
  • Onkologické choroby
  • Duševné choroby

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Oficiálna webová stránka Kúpeľov Štós