Kritias

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Kritias pozri Kritias (rozlišovacia stránka).

Kritias alebo Kritiás (* asi 460 pred Kr. Atény - † 403 pred Kr. Atény) je grécky politik, sofista a básnik. Bol Gorgiovým a Sokratovým žiakom. Pochádzal z aristokratického rodu (strýko Platóna), obdivoval Spartu a nekompromisne nenávidel aténsku demokraciu. Po porážke Atén v peloponézskej vojne sa stal hlavou extrémnych oligarchov, tzv. 30 tyranov, ktorí nastolili teror, ktorý sa obracal aj proti umiernenejším príslušníkom vo vlastných radoch.

Kritiova literárna činnosť bola mnohostranná: písal elégie a drámy a v prozaických spisoch venoval pozornosť najmä ústavám gréckych štátov. Z Kritiových diel sa zachovali len nepočetné zlomky. Najdlhší (42 veršov) a obsahovo najzaujímavejší je zlomok z drámy 'Sisyfos', ktorý obsahuje racionalistický výklad o funkcii zákonov a náboženstva.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.

Ďalšia literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • GRAESER, Andreas. Řecká filosofie klasického období : sofisté, Sókratés a sokratikové, Platón a Aristotelés. Preklad Miroslav Petříček. Vyd. 1. Praha : OIKOYMENH, 2000. 445 s. (Dějiny filosofie; zv. 2.) ISBN 80-7298-019-X. S. 76 – 79.