Pytagoras zo Samu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Pytagoras zo Samu
Západná filozofia
Staroveká filozofia
Pytagoras zo Samu
Biografické údaje
Meno Pytagoras (Πυθαγόρας)
Narodenie 580 pred Kr./572 pred Kr.
Úmrtie 500 pred Kr./490 pred Kr.
Dielo
Škola/tradícia pytagorizmus
Oblasť záujmu metafyzika, hudba, matematika, etika, politika
Význačné myšlienky zlatý rez, pytagorova veta
Odkazy
Spolupracuj na Commons Pytagoras zo Samu
(multimediálne súbory na commons)

Pytagoras zo Samu/zo Samosu alebo Pýthagorás zo Samu/Samosu alebo Pythagoras zo Samu/zo Samosu (asi 580 pred Kr. - asi 572 pred Kr.496 pred Kr.) bol starogrécky filozof, nábožensko-morálny reformátor, matematik, astronóm, akustik. V juhotalianskom meste Krotón založil vlastnú školu, ktorá bola zároveň aj náboženským spolkom.

Podstatou všetkého je podľa Pytagora číslo. Číslo je princíp, ktorý dáva veciam určitosť, jasnosť, poznateľnosť. Čísla sú aj symbolom etických hodnôt a vzťahu medzi ľuďmi.

Pytagoras pochádzal z ostrova Samos. Emigroval odtiaľ údajne na znak protestu proti Polykarpovej tyranii. Precestoval Egypt aj Perziu a zoznámil sa s náboženstvom tamojších národov i s výsledkami ich vedeckého skúmania a pozorovania.

V spolku, ktorý Pytagoras založil, ho považovali za veľkú autoritu a výrok 'Pytagoras to povedal' sa vraj používal ako argument pri uplatňovaní nejakého názoru.[1]

Pytagorova veta[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Pytagorova veta

Pytagorova veta je základná teoréma euklidovskej geometrie. Popisuje vzťah, ktorý platí medzi dĺžkami strán pravouhlého trojuholníka v rovine. Umožňuje jednoducho vypočítať dĺžku tretej strany trojuholníka, ak sú známe dĺžky jeho dvoch zvyšných strán. Slovne sa veta dá formulovať takto: obsah štvorca zostrojeného nad preponou (najdlhšou stranou) pravouhlého trojuholníka je rovný súčtu obsahov štvorcov zostrojených nad jeho odvesnami.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Antológia z diel filozofov. I. zv. Predsokratici a Platon. Bratislava, Epocha 1970. 546 s.; s. 61

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.
  • Informácie v infoboxe sú sčasti alebo úplne prebrané z infoboxu článku Pythagoras zverejneného na anglickej Wikipédii.