Lekno biele

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lekno biele
Lekno biele
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Nymphaea alba L.
Carl Linné
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Lekno biele (Nymphaea alba L.) je trváca rastlina z čeľade leknovité (Nymphaeaceae). Je jedným z približne 50 druhov rodu Nymphaea. Nomenklatúrny typ pre rad. Vzhľadom na efektné veľké kvety plávajúce na hladine je druh rozšírený pri pestovaní, najmä v podobe farebne kvitnúcich obmien. Je zároveň liečivou a v minulosti farbiarskou rastlinou. V mnohých krajinách vrátane Slovenska bol druh zahrnutý pod právnu ochranu z dôvodu ohrozenia miest jeho prirodzeného výskytu.

Rastie v stojatých alebo pomaly tečúcich vodách. Podzemok má v bahnitom dne, z ktorého vyrastajú dlhé stopky listov a stonka. Listy a kvet plávajú na hladine.

Charakteristika[upraviť | upraviť kód]

Listy sú okrúhle celokrajné pri základni ostro zastrihnuté,sú zelenej farby, po okrajoch červenkasté, stopky majú dĺžku až 3 m. Listy sú najskôr skrútené pod hladinou v tvare trubičiek, po vyvinutí sa rozprestrú na hladine.

Kvet s priemerom 10 – 20 cm je obojpohlavný. Má 4 kališné, až 30 okvetných lístkov a vyše 100 zlatožltých tyčiniek bohatých na peľ. Kvitne od júna do augusta, v priemere dva až sedem dní. Po opelení sa byľ špirálovite skrúca a pod hladinou sa vyvíja nafúknutá tobolka podobná makovici, ktorá je výborne prispôsobená na šírenie semien vo vode. Prezimováva iba podzemok.

Pestovanie lekna si vyžaduje väčšiu hĺbku vody a slnečnú hladinu, preto je vhodné iba do nádrží s hĺbkou medzi 70 – 150 cm.

Výskyt na Slovensku[upraviť | upraviť kód]

Je to pôvodný druh na území Slovenska vyskytujúci sa v Jurskom Šúre, na Podunajskej a Východoslovenskej nížine, rozšírenie však nie je dokonale známe. Nachádza sa na Červenom zozname ohrozených rastlín Slovenska s prívlastkom zraniteľná. Spoločenská hodnota rastliny je vyčíslená vyhláškou 192/1993 Z. z. na 1000 Sk. Je to aj zákonom chránená rastlina.

Droga[upraviť | upraviť kód]

Rastlina obsahuje alkaloid nufarín a glykozid nymfalín (nymfaeín) a pravdepodobne aj iné látky. V starom Egypte patrilo lekno biele k dôležitým rituálnym rastlinám. Je pravdepodobne mierne jedovatá, možno s halucinogénnymi účinkami. O tom, že sa v minulosti spájala s mágiou, azda svedčí aj jeho latinské rodové meno odvodené od nymfy.

Plávajúca rastlina na hladine vody.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Lekno biele
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Lekno biele