Lekno biele

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lekno biele

Stupeň ohrozenia=
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Nymphaea alba L.
Carl Linné

Areál rozšírenia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Lekno biele (staršie: leknín biely[2]; lat. Nymphaea alba) je trváca rastlina z čeľade leknovité (Nymphaeaceae). Je jedným z približne 50 druhov rodu Nymphaea. Nomenklatúrny typ pre rad. Vzhľadom na efektné veľké kvety plávajúce na hladine je druh rozšírený pri pestovaní, najmä v podobe farebne kvitnúcich obmien. Je zároveň liečivou a v minulosti farbiarskou rastlinou. V mnohých krajinách vrátane Slovenska bol druh zahrnutý pod právnu ochranu z dôvodu ohrozenia miest jeho prirodzeného výskytu.

Rastie v stojatých alebo mierne tečúcich vodách. Podzemok má v bahnitom dne, z ktorého vyrastajú dlhé stopky listov a stonka. Listy a kvet plávajú na hladine občas sa pri preťažení môžu potopiť ale potom znova výdu na hladinu. Kvet je žltý.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Listy sú okrúhle pri základni ostro zastrihnuté, sú zelenej farby, po okrajoch červenkasté, stopky majú dĺžku až 3 m. Listy sú najskôr skrútené pod hladinou v tvare trubičiek, po vyvinutí sa rozprestrú na hladine.

Kvet s priemerom 10 – 20 cm je obojpohlavný. Má 4 kališné, až 30 okvetných lístkov a vyše 100 zlatožltých tyčiniek bohatých na peľ. Kvitne od júna do augusta, v priemere dva až sedem dní. Po opelení sa byľ špirálovite skrúca a pod hladinou sa vyvíja nafúknutá tobolka podobná makovici, ktorá je výborne prispôsobená na šírenie semien vo vode. Prezimováva iba podzemok.

Pestovanie lekna si vyžaduje väčšiu hĺbku vody a slnečnú hladinu, preto je vhodné iba do nádrží s hĺbkou medzi 70 – 150 cm.

Výskyt na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Je to pôvodný druh na území Slovenska vyskytujúci sa v Jurskom Šúre, na Podunajskej a Východoslovenskej nížine, rozšírenie však nie je dokonale známe. Nachádza sa na Červenom zozname ohrozených rastlín Slovenska s prívlastkom zraniteľná. Spoločenská hodnota rastliny je vyčíslená vyhláškou 192/1993 Z. z. na 1000 Sk. Je to aj zákonom chránená rastlina.

Droga[upraviť | upraviť zdroj]

Rastlina obsahuje alkaloid nufarín a glykozid nymfalín (nymfaeín) a pravdepodobne aj iné látky. V starom Egypte patrilo lekno biele k dôležitým rituálnym rastlinám. Je pravdepodobne mierne jedovatá, možno s halucinogénnymi účinkami. O tom, že sa v minulosti spájala s mágiou, azda svedčí aj jeho latinské rodové meno odvodené od nymfy.

Plávajúca rastlina na hladine vody.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Lekno biele
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Lekno biele