Marko Mrnjavčević

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Princ Marko na juhoslovanskej poštovej známke od Ivana Meštrovića.
Kingdom of Prilep.png

Marko Mrnjavčević, známy ako kráľovič Marko (srb. Краљевић Марко alebo Kraljević Marko) (* 1335 – † 17. máj 1395 v bitke pri Rovine) bol srbský despota, ktorý vládol v rokoch 1371 – 1395 v oblasti okolo mesta Prilep (dnes Severné Macedónsko).

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Kráľovstvo zdedil, keď jeho otec Vukašin zahynul v boji proti Turkom v bitke pri rieke Marica. V roku 1371 bol korunovaný za kráľa, ale musel uznať suverenitu tureckého sultána a bojovať v osmanskej armáde.

Srbské kniežatá, ktoré ďalej bojovali proti Turkom zaberali jeho územia a pripájali ich ku svojim, keďže Marko im nemohol s vojskami oslabenými po bitke pri rieke Marici vzdorovať. Tak získal Đurađ Balšić mesto Prizren v roku 1371 a Peć v 1372; Lazar Hrebeljanović získal Prištinu a Vuk Branković získal Skopje v roku 1377.

Mytológia[upraviť | upraviť zdroj]

Marko sa stal polomýtickým hrdinom mnohých srbských, macedónskych a bulharských povestí a piesní. Napriek spojenectvu s Turkami sa v ľudových povestiach stal symbolom zmeny spôsobu boja proti Turkom. Namiesto otvorenej vojny s nimi bojuje diplomaticky a dokáže sa presadiť aj proti samotnému sultánovi. Trestá turecké zločiny na ľuďoch a keď vidí neprávosť, často býva krutý. Jeho legendu šírili po Balkáne gusliari.

Genealógia[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Herko, M.: Kráľovič Marko: Srbské junácke spevy. Mladé letá, Bratislava, 1990 (ISBN 80-06-00094-8)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]