Meandry Smědé

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Meandry Smědé
Prírodná rezervácia
Štát Česko Česko
Región Liberecký
Okres Liberec
Lokalita Višňová (k. ú. Andělka,
Předlánce) a Černousy
(k. ú. Boleslav, Černousy)
Nadmorská výška 218 - 270 m n. m.
Súradnice 50°59′28″S 15°1′55″V / 50,99111°S 15,03194°V / 50.99111; 15.03194
Rozloha 137 ha
Vznik 1. júl 1998[1]
 - Vyhlásil Okresný úrad Liberec
Správa AOPK ČR
Kód AOPK ČR 1944
Česko: Meandry Smědé
Meandry Smědé
Poloha na mape Česka
Webová stránka: BioLib.cz
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Európsky významná lokalita
CZ0513256

Prírodná rezervácia Meandry Smědé bola vyhlásená 1. júla 1998 na ochranu krajinársky hodnotného územia údolnej nivy rieky Smědej s vyvíjajúcimi sa meandrami a slepými ramenami a štrkopieskovým náplavami. Má chrániť prirodzený charakter riečneho koryta so spoločenstvami rastlín a živočíchov mokradí, riečnej nivy a svahového lesa. Rezervácia má rozlohu 137 hektárov, leží v nadmorskej výške 220 – 270 metrov, nachádza sa v katastroch obcí Višňová a Černousy. Súčasťou chráneného územia je aj Dubový rybník, ornitologicky významná lokalita severných Čech.

Geologicky sa územie nachádza na rumburskej žule a kvartérnych sedimentoch.

Flóra[upraviť | upraviť zdroj]

Z celkovej rozlohy 137 ha pripadá 17,2 ha na lesnú pôdu. Na sutinách tu rastú dub zimný a dub letný, ďalej lipa malolistá, lipa veľkolistá, brest väzový, javor horský, hrab obyčajný, jarabina, jaseň, jedľa a breza. V mokradiach rastie jelša lepkavá, vŕba biela, vŕba trojtyčinková, vŕba ušatá, topoľ osikový, bršlen európsky, kalina obyčajná, baza čierna, baza červená, bol tu vysadený smrek, smrekovec opadavý, borovica lesná a krík lykovec jedovatý.

V lesoch rastie ľalia zlatohlavá, chochlačka dutá a chochlačka prostredná, konvalinka voňavá, mliečnik sladký, samorastlík klasnatý, kruštík širokolistý, zerva klasnatá, v mokradiach a vo vode je to diablik močiarny, trsť obyčajná a hviezdoš kalužný. Priamo v riečke Smědej rastie okrem bežného hviezdoša háčikovitého tiež hviezdoš širokoplodý.

Fauna[upraviť | upraviť zdroj]

Vyskytuje sa tu veľmi vzácny pavúk strehúň pobrežný, žijúci na piesčitých náplavoch len na troch miestach v Česku, ďalej vzácny pavúk druhu Marpissa radiata. V rieke žije mihuľa potočná a čerebľa pestrá. Pri Dubovom rybníku hniezdi tiež vzácny žeriav popolavý.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Stránky AOPK ČR [online]. [Cit. 2016-04-25]. Dostupné online. (po česky)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Meandry Smědé na českej Wikipédii.