Medovina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Medovina môže byť aj synonymum slova nektár v botanike, pozri nektár (botanika).
medovina
Obsah alkoholu10 - 12 %
Použitiepije sa čistá, často zohriata

Medovina alebo medovica alebo (zastarano alebo nárečovo) medovec[1][2] je kvasený nízkoalkoholický nápoj z medového roztoku.[3]

História[upraviť | upraviť zdroj]

Medovinu pripravovali už v starovekom Egypte, Grécku a Ríme.[4] Rovnako sa vyskytovala u Keltov a Slovanov a Germánov.[5] Nápoj, ktorý Slovania pripravovali, nemal dlhú trvanlivosť.[6] Správy z 9. - 11. storočia medovinu označujú za typický slovanský nápoj, ktorý mal využitie pri obradoch aj každodennom živote. Na južnom a časti stredného Slovenska niektoré obce odvádzali poddanské dávky v medovine.[7] V 18. storočí najlepšiu medovinu vyrábali v Levoči. Postupne jej miesto preberali pivo a víno jej výroba začala zanikať.

V Číne sa medovina (čín. 蜜酒 – mi ťiou, pchin-jin: mi jiu) spomína po prvý raz počas vlády dynastie Tchang a potom aj neskôr. Medovina tu však nikdy nedosiahla popularitu akú mala v stredovekej a modernej Európe.[8]

Suroviny a receptúry na výrobu medoviny - druhy medoviny[upraviť | upraviť zdroj]

V závislosti od použitej suroviny a typu receptúry poznáme 3 základné kategórie medoviny:

 • medovina tradičná - tento druh medoviny sa viac či menej vyrába po celom svete, robia ju aj viacerí výrobcovia na Slovensku
 • medovina bylinná resp. korenená - na Slovensku najrozšírenejšia forma výroby medoviny
 • medovina ovocná - tieto medoviny sú skôr zaužívané a typické pre americkýchbritských výrobcov.

Podľa výslednej sladkosti sa medovina delí na: suchú (20 - 24 °NM) a sladkú (28 - 32 °NM).[4]

Podľa výrobnej technológie sa medovina ďalej delí na: medovinu varenú a medovinu vyrábanú za studena.

Tradičná medovina[upraviť | upraviť zdroj]

Tradičná medovina - je čistá prírodná medovina vyrobená len z medu a vody bez prídavku ďalších príchutí. V chuti a vôni prevláda med z ktorého je medovina vyrobená. Je to najcennejší druh medoviny, keďže je najprirodzenejšia bez vedľajších chutí a prímesí a prípadné jej nedostatky sa nedajú zakryť bylinami, koreninami, šťavami či sirupmi. Zvyčajne je aj najdrahšia a medzi znalcami vín najuznávanejšia.

Bylinná, korenená medovina[upraviť | upraviť zdroj]

Bylinná resp. korenená medovina (Metheglin alebo Hippocras) – je medovina vyrobená s prídavkom bylín a (alebo) korenín. Charakter týchto medovín býva v závislosti od receptúry viac či menej ovplyvnený množstvom a druhom použitých bylín resp. korenín. Používa sa napr. prídavok mäty, echinacei, škorice, klinčekov, muškátového orecha, chili, zázvoru, badiánu, pomarančovej kôry, koriandra, vanilky a pod.

Ovocné medoviny[upraviť | upraviť zdroj]

Ovocné medoviny - sú medoviny vyrobené s prídavkom ovocia alebo ovocných štiav. Výhodou týchto medovín je fakt, že ovocie so sebou prináša množstvo živín potrebných pre kvasný proces. Z najznámejších ovocných medovín poznáme:

 • Jablková medovina (Cyser) – je medovina vyrobená s prídavkom jabĺk alebo jablkovej šťavy.
 • Hroznová medovina (Pyment) – je medovina vyrobená s prídavkom hrozna alebo hroznovej šťavy. Alternatívami sú hroznové víno s prídavkom medu alebo medoviny – tzv. Mulsum.
 • Ovocná medovina (Melomel) - je medovina vyrobená s prídavkom ovocia (okrem jabĺk a hrozna). Ovocie je pridané buď vo forme šťavy alebo nakrájané na časti. Používajú sa napr. čierne ríbezle, moruše, čučoriedky, čerešne, višne, šípky a pod.
 • Medovina so sladom, chmeľom alebo pivom – (Braggot)
 • Medovina s prírodnými ovocnými arómami alebo sirupmi (mandľová, orechová a pod.)

Medzinárodné ocenenia slovenských medovín[upraviť | upraviť zdroj]

Medovina slovenských výrobcov dosahuje vynikajúcu kvalitu, o čom svedčí aj fakt, že práve Slovensko je držiteľom najväčšieho počtu ocenení za medovinu zo svetových súťaží medu a medoviny, ktorú raz za dva roky poriada svetová včelárska federácia Apimondia. Významné úspechy dosiahla slovenská medovina aj na najväčšej komerčnej svetovej súťaži medoviny MAZER CUP v USA.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. medovec. In: Slovník slovenského jazyka. Ed. Štefan Peciar. 1. vyd. Zväzok II l – o. Bratislava : Vydavateľsto SAV, 1960. 648 s. Dostupné online. S. 122.
 2. medovec. In: Slovník slovenských nárečí. 1. vyd. Zväzok II L – P. Bratislava : Veda, 2006. 1065 s. ISBN 80-224-0900-6. S. 144.
 3. medovina. In: Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska. Vyd. 1. Zväzok 1. Bratislava : Veda, 1995. 484 s. ISBN 80-224-0234-6. S. 343 – 344.
 4. a b Medovina. In: MALÍK, Fedor, a kol. Vinársky lexikón. 1. vyd. [Modra] : Fedor Malík a syn, 2012. 144 s. ISBN 978-80-97086-30-5. S. 73.
 5. medovina. In: Tradičná ľudová kultúra Slovenska slovom a obrazom: elektronická encyklopédia.
 6. MEDOVINA. In: LUTOVSKÝ, Michal. Encyklopedie slovanské archeologie v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd. Praha : Libri, 2001. 431 s. ISBN 80-7277-054-3. S. 182.
 7. medovina. In: Encyklopédia Slovenska. 1. vyd. Zväzok III. K – M. Bratislava : Veda, 1979. 656 s. S. 534.
 8. HUANG, H. T. Science and Civilisation in China. 1st pub. Volume 6. Biology and Biological Technology, Part V : Fermentations and Food Science. Cambridge : Cambridge University Press, 2000. 741 s. ISBN 0-521-65270-7. S. 246 – 248.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Medovina