Mo Jen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nositeľ Nobelovej ceny
Kuan Mo-jie ( 管谟业 )
Mo Jen v roku 2008
Mo Jen v roku 2008
Osobné informácie
PseudonymMo Jen (莫言)
Narodenie17. február 1955 (67 rokov)
 kraj Kao-mi provincia Šandong Čína
Národnosťčínska
Zamestnaniespisovateľ, prozaik
Dielo
Žánrenovely, poviedky
Témyčínska spoločnosť
Literárne hnutiemagický realizmus, realizmus
Významné oceneniaNobelova cena 2012
Odkazy
Spolupracuj na CommonsMo Jen
(multimediálne súbory na commons)

Mo Jen čín. 莫言 (vlastné meno čín. 管谟业 – Kuan Mo-jie; * 17. február 1955 Čína) je čínsky spisovateľ, kritik čínskej spoločnosti a držiteľ Nobelovej ceny za literatúru za rok 2012. Jeho najvýznamnejšie dielo je súbor piatich príbehov Chung kao-liang (1987). Opísal v nich historické deje v jeho rodnom kraji Kao-mi.

Za svoju satirickú prózu Ťiou-kuo (1992) bol odsúdený za politické podvracanie, pretože ostro kritizoval súčasnú čínsku spoločnosť.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Kuan Mo-jie prišiel na svet v roľníckej rodine v provincii Šan-tung. Počas Kultúrnej revolúcie opustil v dvanástich rokoch školu, aby nastúpil do práce vo fabrike. Ako dvadsaťročný vstúpil do Ľudovooslobodeneckej armády, kde sa začal ešte ako vojak zaoberať literatúrou. V roku 1981 uverejnil svoju prvú zbierku poviedok. V roku 1984 začal vyučovať na vojenskej kultúrnej akadémii na literárnom oddelení. V roku 1986 ukončil štúdium na Armádnej umeleckej vysokej škole.

Literárny úspech zažil v roku 1987, keď publikoval cyklus noviel Chung kao-liang. Román náleží do smeru čínskej „sün-ken wen-süe“ literatúry a mal medzinárodný ohlas vďaka filmu Červené pole od režiséra Čang I-mou. Mo Jena možno považovať za spisovateľa neprikrášleného života v čínskej provincii, ktorý mal za sebou nátlak kvôli oficiálne sankcionovanému realizmu a ktorého literárne výsledky sa nepochybne zlepšovali, odkedy sa dal ovplyvniť hnutím magického realizmu.

Jeho umelecký pseudonym Mo Jen znamená "Nehovor!". Zvolil si ho na pamäť nebezpečnej doby, keď mu rodičia zakrývali ústa, aby nevzbudzoval hnev.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Mo Jen

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]