PPF (spoločnosť)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
PPF Group N.V.
PPF
Právna formanv
Založená1991
SídloAmsterdam, Holandsko
Obrat 6,2 mld. eur (2015)

PPF Group NV je medzinárodná finančná a investičná skupina, ktorá vznikla v Česku a ktorá má oficiálne sídlo v Holandsku.

Pôsobnosť a vlastníci[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť založená v roku 1991 investuje do radu odvetví od finančných služieb cez telekomunikácie, biotechnológie, nehnuteľnosti, až po strojárstvo. Rast skupiny PPF spočíva v rozvoji tradičného a nového priemyslu, budovaní modernej infraštruktúry a digitálnej ekonomiky. Skupina PPF má chápadlá v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Pôsobí v Česku, na Slovensku, v Holandsku, Rusku, Kazachstane, Nemecku, Indii, Indonézii, Vietname, Filipínach, Číne, Francúzsku, Spojenom kráľovstve, Spojených štátoch amerických, Bulharsku, Chorvátsku, Maďarsku, Čiernej Hore, Poľsku, Rumunsku, Srbsku, Slovinsku a Fínsku. Koncom roka 2018 celosvetovo zamestnávala skupina PPF 158 tisíc ľudí. K 31. decembru 2019 vlastnili aktíva v hodnote takmer 49 miliárd EUR a globálne zamestnávali 135 000 ľudí.[1]

Majoritným vlastníkom je Petr Kellner (98,93 %), považovaný tiež za najbohatšieho Čecha. Menšinoví akcionári sú dvaja: Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart, obaja vlastnia po 0,535 % akcií.

V roku 2019 odviedli české firmy zo skupiny PPF na dani z príjmu do českej štátnej pokladnice celkovo 3 miliardy korún.

Nové podnikateľské aktivity v Česku[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2009 založila PPF spolu so skupinou J&T a podnikateľom Danielom Křetínským Energetický a priemyselný holding (EPH), ktorý sa zameral na podnikanie v energetike a priemysle.[2]

Na konci roku 2012 sa stala súčasťou skupiny PPF biotechnologická spoločnosť Soti. Spoločnosť Soti sa venuje výskumu a vývoju nových liekov zameraných na liečbu onkologických ochorení. Spoločnosť pôsobí v Európe, USA, Rusku a Číne.

Na jeseň roku 2013 kúpila PPF za 63,6 miliárd Kč 66% podiel v spoločnosti Telefónica ČR. V januári 2014 kúpu odsúhlasila Európska komisia. V apríli 2015 schválilo valné zhromaždenie akcionárov O2 rozdelenie spoločnosti na infraštruktúrnu - telekomunikačnú firmu CETIN a operátora O2.

Koncom októbra 2013 odkúpila podiel firmy Karla Komárka na pražskej športovej hale (aréne) O2 prostredníctvom získania spoločnosti Lindus Services Limited a stala sa jej väčšinovým vlastníkom. Táto spoločnosť vlastní 86% spoločnosti Bestsport Arena, teda i arénu O2. Transakciu povolil Protimonopolný úrad v januári 2014.

Spoločnosť PPF prezentovala zámer v roku 2014 zbúrať hotel Praha v Prahe 6 a nahradiť ho modernou budovou pre základnú a strednú školu Open Gate.

V decembri 2014 sa PPF dohodla so spoločnosťou EPH (Energetický a priemyselný holding s 30 firmami), že svoj podiel v nej odpredá.

V júni 2015 potom v Česku vznikol projekt Zonky. Jeho hlavným investorom je holandský inovačný fond Home Credit Lab NV, dcérska firma Home Creditu, ktorý patrí do skupiny PPF. Až do apríla roku 2017 Zonky spravoval na základe správcovskej zmluvy startupový inkubátor CreativeDock. Potom odovzdal správu skupine Home Credit.

Zonky prevádzkuje tzv. P2P lending, čo znamená, že funguje ako platforma, ktorá on-line prepojuje záujemcov o pôžičku s ľuďmi, ktorí im chcú požičať, a tým zhodnotiť svoje peniaze. Úroky majú pomerne širokú škálu, a to v rozmedzí od 2,99 % p.a. až do 19,99 % p.a.[3] Požičať si je možné čiastku od 20 tisíc až po 750 tisíc českých korún.

Filantropické aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť PPF sa dlhodobo venuje podpore vzdelávania a umenia. Jej súčasťou je spoločnosť PPF Art,[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Central European Media Enterprises Announces Expected Merger Closing Date [online]. nasdaq.com, [cit. 2020-10-08]. Dostupné online.
  2. Budování EPH, příběh Daniela Křetínského a J&T Finance Group . Dostupné online.
  3. Našetřeno.cz [online]. . Dostupné online.
  4. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2020-10-08]. Dostupné online. Archivované 2011-07-24 z originálu.