Panda červená

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Panda červená
Ailurus fulgens RoterPanda LesserPanda.jpg
Panda červená
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Ailurus fulgens
Cuvier, 1825
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Panda červená alebo panda malá (Ailurus fulgens) je druh cicavca z čeľade pandovité (Ailuridae) príbuzné lasicovitým, medvídkovitým a skunkovitým šelmám.

Vyskytuje sa v Himalájach v Bhutáne, južnej Číne, Indii, Laose, Nepále a Mjanmarsku. Má rada neprístupné, vysoko položené bambusové lesy. Na svete ostalo len 2 500 dospelých jedincov. Po čínsky sa volá doslova "malá panda" (čín. 小熊貓, pchin-jin: xiǎo xióng māo).

Panda červená, kedysi známa ako medvedia líška, je najbližšou príbuznou pandy veľkej. Rovnako ako jej sesternica skonzumuje denne aj panda červená veľké množstvo bambusu a hrozí jej vyhynutie v dôsledku zmien životného prostredia.

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

Dĺžka tela pandy červenej je 50 až 60 cm, dĺžka chvostu 30 až 50 cm a dosahuje hmotnosť 3 až 5 kg. Dožíva sa priemerne 14 rokov. Jej srsť je hustá a dlhá. Na povrchu červená až gaštanovohnedá. Na spodku tela a na končatinách má čierne sfarbenie, podobne ako na krajoch uší. Do tváre je žltohnedá. Hlava je okrúhla a pripomína mačku. Kŕmi sa bambusom.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Nevytvárajú stále páry. Sú to samotári a vyhľadávajú ostatné jedince len v období párenia, a to podľa pachu. Svoje teritórium si vyznačuje trusom, dorozumieva sa kvičaním.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Tráviaci trakt je prispôsobený mäsitej strave ale veľkú zložku stravy tvorí bambus.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]