Panda červená

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Panda červená (Ailurus fulgens)

Panda červená alebo panda malá (Ailurus fulgens) je druh cicavca z čeľade pandovité (Ailuridae) príbuzné lasicovitým, medvídkovitým a skunkovitým šelmám.

Vyskytuje sa v Himalájach v Bhutáne, južnej Číne, Indii, Laose, Nepále a Mjanmarsku. Má rada neprístupné, vysoko položené bambusové lesy. Na svete ostalo len 2 500 dospelých jedincov. Po čínsky sa volá doslova "malá panda" (čín. 小熊貓, pchin-jin: xiǎo xióng māo).

Panda červená, kedysi známa ako medvedia líška, je najbližšou príbuznou pandy veľkej. Rovnako ako jej sesternica skonzumuje denne aj panda červená veľké množstvo bambusu a hrozí jej vyhynutie v dôsledku zmien životného prostredia.

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

Dĺžka tela pandy červenej je 50 až 60 cm, dĺžka chvostu 30 až 50 cm a dosahuje hmotnosť 3 až 5 kg. Dožíva sa priemerne 14 rokov. Jej srsť je hustá a dlhá. Na povrchu červená až gaštanovohnedá. Na spodku tela a na končatinách má čierne sfarbenie, podobne ako na krajoch uší. Do tváre je žltohnedá. Hlava je okrúhla a pripomína mačku. Kŕmi sa bambusom.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Nevytvárajú stále páry. Sú to samotári a vyhľadávajú ostatné jedince len v období párenia, a to podľa pachu. Svoje teritórium si vyznačuje trusom, dorozumieva sa kvičaním.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Tráviaci trakt je prispôsobený mäsitej strave ale veľkú zložku stravy tvorí bambus.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]