Queryen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Queryen
Queryen (Miloš Plank) v roku 2013
Queryen (Miloš Plank) v roku 2013
Základné informácie
Pôvod Modranka, Trnava, Slovensko
Žáner(-re) progresívny rock
elektronický rock
Pôsobenie 1994 – súčasnosť
Webstránka http://www.queryen.com
Členovia skupiny:
Miloš Plank
Bývalí členovia
Ivana Rogovská (1994)
Denis Škultéty (1994 – 1995)
Miriam „Miki“ Pešková (1994 – 2004)
Richard Santay (1995)
Pavol Hubinák (1996 – 2001)
Marcel Szegény (2002 – 2003)
Michal Majchrák (2002 – 2003)

Queryen (čítaj: kwerien) je trnavská progresívne-rocková kapela (hudobný projekt) založená koncom roka 1993 / začiatkom 1994 – pravdepodobne jedna z najlepších poloprofesionálnych kapiel na Slovensku polovice 90-tych rokov,[1][2] podľa iných zase „najznámejšia z neznámych“.[3] Jej zakladajúcim členom a frontmanom v jednej osobe je Miloš Plank – výhradný autor všetkých piesní, textov i aranžmánov.[4]

Názov skupiny napadol Milošovi Plankovi – podľa jeho vlastných slov[4] – ešte na základnej škole cca v 6. triede; motívom bol názov prvej Lennonovej kapely z jeho školských čias menom The Quarrymen.

História[upraviť | upraviť zdroj]

So „živým“ bubeníkom (1994 – 1995)[upraviť | upraviť zdroj]

Profilové foto z Trnavského divadla pod taktovkou Pavela Pechu, 1994
Queryen - Give Me Some Care Now (30sec)

Začiatkom roka 1994, resp. koncom predošlého, založil Miloš Plank kapelu Queryen:[4] sám hral na gitaru i spieval, na basu hrala Ivana Rogovská,[5] manažérkou sa stala jej sestra Vanda Rogovská; zároveň sa dohodlo jedno nemenné pravidlo: „texty budú iba v angličtine a hudba len vlastnej produkcie“.[4] Tesne pred nahrávaním 1. DEMA skupinu opustil bubeník, preto narýchlo oslovili Denisa Škultétyho (v tom čase údajne „najprogresívnejší mladý bubeník v Trnave“)[4] a ten ponúkaný post prijal: promptne počas asi jedného týždňa u neho doma v malej detskej izbe v činžiaku naskúšali pripravené piesne. V štúdiu Exponent v starej budove železničiarov v Leopoldove u Ing. Tomáša Kmeťa nahrali 5 piesní – po mesiaci od prvej časti nahrávania (máj) kapela dotočila ešte zvyšných 6 skladieb (jún), čím bola demonahrávka hotová (niektoré známe skladby z nej: „Give Me Some Care Now“, „C'mon Love“, či „For You“). Rozposlali ju do niektorých hudobných printových médií (Rock & Pop, Metal Hammer, Spark) a rádií (Rádio Ragtime, Rádio Nitra, Rádio Forte) – kde zaznamenala značný úspech:

Velice zvláštním, krásně bohatým soundem se na nahrávce nazvané jednoduše Demo 1994 prezentují další Slováci QUERYEN. Je to taky kytarovka, ale v Čechách jsem nic podobného neslyšel a i v zahraničí budete ke Queryen jen stěží hledat ekvivalent - a stejně ho asi nenajdete. Přesneji řečeno, to se týká tří ze čtyř skladeb: z nejrazantnejšího songu For You je do určité míry cítit vliv kapel jako Therapy?, Smashing Pumpkins apod. Queryen nabízejí až překvapivě pestrou a vynalézavou muziku, přiměřeně tvrdou i melodickou zároveň, s velkým (a oprávněným) dúrazem na vokální stránku. V Trnavě mají objev!
– Milan „Váša“ Vašíček, Rock&Pop[6]

Nasledovali koncerty po celom Slovensku (Bratislava, Nitra, Poprad, Košice, Piešťany, Trnava, Komárno…), profilové fotky v Trnavskom divadle (fotí priateľ kapely, známy fotograf Pavel Pecha),[7] navyše pieseň „Give Me Some Care Now“ vedie niekoľko týždňov Demoparádu Rádia Ragtime, a dobre sa darí i „C'mon Love“. Skupina absolvuje rozhovory v rôznych rádiách a TV. Na jeseň Ivana odchádza z kapely a nahrádza ju Miriam „Miki“ Pešková – spolu s Ivanou odchádza z postu manažéra jej sestra Vanda. Krátko po príchode Miki je angažovaný ďalší, druhý gitarista Richard Santay – prebieha nacvičovanie materiálu na druhé DEMO. Skladba „Give Me Some Care Now“ sa stáva 4. najhranejšou v Demoparáde Rádia Ragtime za rok 1994.[8]

Začiatok roka 1995 je v znamení nahrávania 2. DEMA, opäť v Exponente presídleného teraz už do Šulekova pri Hlohovci (11 skladieb, január-február, Exponent): pamätnou sa stala pieseň „Flying To Tunis“[9] kvôli zakomponovaniu úseku jednej vokálnej skladby od izraelskej kultovej speváčky Ofra Hazy. Všetkých 11 piesní sa nahralo a zmixovalo v rekordne krátkom čase počas necelých 24 hodín.

Vystúpenie kapely Queryen na súťaži Marlboro RockIn, 23.2.1995
Queryen - Flying To Tunis (30sec)

23. februára 1995 účinkuje skupina v súťaži Marlboro Rock-In 95 v Leviciach.[10] Predsedom poroty je textár Tublatanky a zároveň manažér neskoršieho víťaza Martin Sarvaš. Po súťaži odchádza Richard z kapely a manažérom sa stáva Marek Rúžička – vtedajší moderátor Rádia Forte a trnavský DJ, v súčasnosti dramaturg TV JOJ.

Skladba „Flying To Tunis“ participuje na výberovom CD mladých slovenských skupín vydavateľstva Gregor Agency Roba Gregora, moderátora rádií Ragtime a RockFM.[11] Pieseň má veľký úspech v hodnoteniach u nás i v Česku; napr. recenziou v časopise Rock&Pop prekonala aj také zoskupenie ako HEX:[9]

Závěrečnou speciální kolonku jsem vytkl pro tři kapely, které mně zaujaly nejvíce. Okouzlili mě vynalézavý Peško, jejichž skladba je důmyslnou kolekcí dobrých nápadů, Ospalý pohyb, což je jedna ze skupin snad nejprogresivnějšího slovenského hudebníka Martina Burlase, který zde nabízí podivínskou píseň „Diera“ ve slušivém jazzově-ambientním kabátku, ale hlavně trnavští Queryen, kteří jsou objev jako hrom! Je to vcelku novátorská a krásná muzika, slyšíte v ní rané Pink Floyd, Velvet Underground i současnou britskou nezávislou scénu. Obepnou vás křehkostí i energií, pěknými melodiemi a zvláštním zvukem. Slovensko má byt zase nač pyšné...
– Radek Bureš, Rock&Pop[1]

Následne dostávajú Queryen pozvánku na nahratie jednej svojej piesne (I Adore) v špičkovom bratislavskom štúdiu Ebony u bývalého člena skupiny Elán, klávesáka Martina Karvaša.[12] Za mixážnym pultom sedel Ján Došek – dvorný zvukár ELÁN-u. V súkromnej televízii VTV (Bratislava) natáčajú k piesni svoj 1. videoklip[13] – tento je nasadený v hitparáde RockFM a spomínanej televízie, uvádzanej Lindou Hamelovou a jej otcom Pavlom Hammelom.

Skupina koncertuje v PKO ako jedna z kapiel zo „stajne“ Roba Gregora.[4] Nasleduje koncertná šnúra po slovenských mestách a rozhovory v médiách. Na jeseň sa v štúdiu Exponent nahráva 3. DEMO (8 piesní, november, Exponent): novinkou je použitie syntezátora (Jozef Bažány) a dve externé vokalistky (známymi sa stali napr. „Yo!“ a „Nothing Else But You“): piesne z neho sú nasadené najmä v lokálnych rádiách na Západnom Slovensku (úspešnosť je kolísavá).

S automatickým bubeníkom (1996 – 2001)[upraviť | upraviť zdroj]

Fotenie v trnavskom K-Clube („K-áčku“) v lete 1996
Queryen - Keep Tryin' To Smile (30sec)

Kapela hrá na spoločnom koncerte so známou českou indie skupinou Tichá Dohoda v trnavskom K-Clube, ktorej zapožičiavajú svoje hudobné nástroje, keďže tie ich im pred koncertom niekto odcudzil.[14] Na jar 1996 odchádza z kapely Denis – po kratšej pauze ho nahrádza gitarista Pavol Hubinák:[15] „bolo rozhodnuté, že počnúc týmto momentom Queryen nadobro mení 'živého' bubeníka za bicí automat“.[4] Nacvičili sa dve nové piesne na ďalšie, v poradí 4. mini-DEMO (2 piesne, máj, Exponent): jedna z nich – „Keep Tryin' To Smile“ (s gitarovou vyhrávkou inšpirovanou demoverziou piesne And Your Bird Can Sing od The Beatles) – zaznamenáva podobný úspech ako predošlá „Flying To Tunis“. V júni nastupuje Miloš na 18 mesiacov na civilnú vojenskú službu a Miki odchádza na nejakú dobu do Nemecka, čím sa možnosti kapely na rok a pol značne obmedzujú – oživením je fotenie v priestoroch trnavského K-Clubu,[16] opäť pod dohľadom Pavela Pechu. V Gregor Agency vychádza nové CD štyroch úspešných slovenských poloprofesionálnych skupín 4 EP / 1 CD.[17] Od Queryen sa na ňom nachádza 5 piesní, v rámci čoho sa účastnia koncertu na jeho podporu v bratislavskom vysokoškolskom klube ELAM,[18] a tiež relácie v STV spolu s kapelou Blanche i samotným vydavateľom Robom Gregorom – moderátorom je líder kapely O.B.D., s ktorou Queryen účinkovali na súťaži Marlboro Rock-In pred niečo vyše rokom.

V Rock&Pop vychádza ďalšia pre Queryen pozitívna recenzia na vyššie spomenuté CD – kapela získala 4 hviezdičky z 5:[17]

Queryen mě oslovili už na některé z minulých kompilací a i nyní dokazují, že právě oni by si zasloužili, aby se o ně některá velká firma dobře postarala. Keep Tryin' To Smile a Nothing Else But You jsou skutečné hitovky, postavené na svěžích melodiích, hravých doplňovačkách dívčího a chlapeckého vokálu a aranžérské inteligenci a je opravdu škoda, že si nemohli dopřát pořádný zvuk. Queryen jsou jedni z mála současných indies ve střední Evropě, kteří se nezastavili, směřují dál a kytary jim rozhodně nejsou přítěží. Boo Radleys z Trnavy? Proč ne!
– Radek Bureš, Rock&Pop[2]

V tejto dobe skupina už prakticky nekoncertuje; robia sa pokusy komponovať novým smerom, no ešte po starom je z jedného gitarového riffu pripravená výpravná skladba („Meditate“), obsahujúca komplikované vokálne viacvrstvé zbory, či dvojitú basovú linku – 23. decembra 1996 sa pieseň nahráva ako v poradí 5. mini-DEMO (2 piesne, december, Exponent) a v zápätí sa objavuje ako úvodná skladba na ďalšom CD z Gregor Agency.[19] V druhej skladbe tohoto DEMA je naproti tomu po prvýkrát u Queryen použitá trúbka v podaní Stanislava Šulka. Na to sú ešte pozvaní do FUN Rádia na rozhovor vo večernej relácii Oľgy Záblackej, kde danú skladbu – poťažmo CD – prezentujú.

Celý rok 1997 je skupina v hlbokom útlme: nenahráva, nekoncertuje a len sporadicky sa skúša – jednotliví členovia kapely trávili svoj čas individuálnymi aktivitami mimo skupinu. Miloš s Paľom sa v lete zúčastnili koncertu U2 na Strahove v Prahe, čo malo na nich i na ďalšie smerovanie kapely veľký vplyv.[4]

Miloš a Paľo počas nahrávania "Let's Make A Summer / Until", 1998
Queryen - Let's Make A Summer (30sec)

Hneď v prvé dni roku 1998 sa nahráva 6. mini-DEMO s dvomi piesňami, na ktorom je po prvýkrát u Queryen jednou z nich remake skladby iného interpreta: The Beatmen – „Let's Make A Summer“. Navyše toto DEMO už predstavuje silný príklon smerom k elektronike (pod dojmom pražského koncertu U2 z minulého roku). Skladba od The Beatmen je v ich podaní značne odlišná od originálu.[4] Na jar sa k druhej piesni – „Until“ – točí sprievodný videoklip pre STV v obci Boleráz (v roku 2011 kompletne prepracovaný[4][20]): je nasadený do hudobnej hitparády v STV uvádzanej Lindou Hamelovou.
V lete je skupina pozvaná na medzinárodný hudobný festival 7EVEN do Bratislavského amfiteátra – hlavnou hviezdou podujatia je známy americký rapper Coolio. Neskôr hrá kapela akustické verzie troch svojich piesní v relácii Teleráno v TV Markíza. Po tomto vystúpení Marek Rúžička u Queryen končí – odteraz je skupina bez manažéra.

Niekedy v priebehu nadchádzajúceho „hluchého“ obdobia (1999-2000) opúšťa kapelu Paľo a zakladá svoj hudobný projekt Veneer.[21] Miloš si v približne rovnakom čase zriaďuje vlastné hudobné nahrávacie štúdio „NORA“. Toto je okrem iného doba, kedy sa Queryen rozhodnú zmeniť jednu svoju dlhoročnú zásadu: odteraz sa budú robiť všetky texty Queryenu výhradne v slovenčine.[4] Z občasných stretnutí a nahrávok s Miki sa potom ešte rodí 7. mini-DEMO (4 piesne, NORA), po prvýkrát celé v slovenčine: nahrávka však nemá absolútne žiadnu vonkajšiu propagáciu, čo len ďalej prehlbuje už beztak prítomnú stagnáciu v mediálnej angažovanosti skupiny.[4]

Pokus o koncertný návrat (2002 – 2003)[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2002 tvoria zostavu kapely Miloš a Miki: sporadicky vzniká zopár nových pesničiek, ktoré však nie sú nikde verejne prezentované. Na jeseň nastáva pokus prebrať Queryen ku koncertnému životu: bol oslovený trnavský gitarista Marcel Szegény, basgitary sa ujal Michal Majchrák. Nasledovalo skúšanie a zohrávanie sa trvajúce po zvyšok roka: bolo nacvičených 7 nových skladieb, z ktorých vzišlo 8. DEMO (7 piesní, NORA) – v tejto zostave bol odohratý len jediný koncert v Bratislave (2003), po ktorom sa dané zoskupenie náhle rozpadá. Po nejakú dobu potom ešte pokračujú opäť iba vo dvojici (Miloš s Miki), ale nič zásadné sa už nevyprodukuje, preto Miki ohlasuje v priebehu roka 2004 odchod z Queryen.

„Nový“ Queryen (2004 – súčasnosť)[upraviť | upraviť zdroj]

Počnúc rokom 2004 začína nová kapitola v histórii skupiny, keďže sa jej podstata od základu mení: tvorí ju v podstate jeden človek, ale z hľadiska názvu ako už pomerne zabehnutej značky si naďalej drží status skupiny, mierne upresnený na hudobný projekt, čo lepšie vystihuje aktuálny stav veci. Je rozhodnuté sa do budúcnosti venovať výhradne štúdiovej práci – s koncertnou činnosťou sa nepočíta (s výnimkou možných občasných unplugged vystúpení).

Napriek dosiahnutým úspechom žiadne vydavateľstvo Queyren nikdy neoslovilo s ponukou na nahratie vlastného samostatného albumu, čo sa neskôr odzrkadlilo na neochote hľadať vydavateľa a viedlo k logickému rozhodnutiu vydávať albumy čisto elektronicky.[4]

Ak sa chcú kapely živiť muzikou a zarábať, potom nech tak činia pomocou koncertov či honorárov za účinkovania v rôznych reláciách rôznych médií - nahraté pesničky majú slúžiť na propagáciu kapely, nie ako ryžovisko. Argument o vynaložených prostriedkoch je bezpredmetný - to je môj názor a za ním si pevne stojím.
– Miloš Plank, apríl 2008[4]
Obal albumu „mag.NET“, 2008.
Queryen - Kúzla prejdú (30sec)

1. album s názvom mag.NET[22] vyšiel elektronicky 9. apríla 2008 a obsahoval 12 piesní: išlo prakticky o výber toho najlepšieho, čo kapela za 10 rokov svojej existencie vyprodukovala, ale nanovo kompletne nahraté, s novými slovenskými textami a z časti upraveným aranžmánom. Neobsahovala ani jednu vyslovene novú pieseň – šlo o „vysporiadanie sa s minulosťou Queryen, o možnosť alebo spôsob ako ju raz a navždy uzavrieť, a naopak otvoriť dvere novej budúcnosti“.[4] Ani k jednej piesni z tohoto albumu nebol urobený videoklip.

V posledných dňoch roka 2009 vychádza 1. EP kapely pomenované stroho MINI.[23] Je taktiež len v elektronickej forme, pozostáva z piatich nových skladieb pôvodne zamýšľaných ako súčasť ďalšieho pripravovaného albumu.[4] Približne v rovnakom období vzniká pomerne spontánne klip ku cover-verzii známeho hitu od Kelly Clarkson – „My Life Would Suck Without you“, ktorú ale Miloš neprezentuje pod hlavičkou Queryen, lež čisto pod vlastným menom.[24]

Vroku 2010 urobí čosi podobné, no tentoraz ide o jeho rockovú a cappella verziu známej piesne z polovice 80-tych rokov „The Way You Make Me Feel“ od Michaela Jacksona – opäť zverejnenú iba pod svojim vlastným menom.[25]

Celý rok 2011 aj 2012 sa niesol v znamení príprav, poťažmo nahrávania ďalšieho, v poradí druhého albumu (pracovný názov „Fabrika“), ktorý by mal obsahovať celkovo 13 nových skladieb v slovenskom jazyku (dátum dokončenia je v súčasnosti neznámy). Popritom sa v lete 2012 začali práce na výpravnom (CGI) videoklipe k piesni z predošlého EP MINI s názvom „Ona, on, ty a ja“ – dokončený by mal byť niekedy v priebehu prvej polovice roka 2013.[4]

Hudobný štýl[upraviť | upraviť zdroj]

Ako by som charakterizoval hudbu Queryen? Nuž: gitary od U2, basa od Smashing Pumpkins, synťáky od Depeche Mode, bicie od Pixies, spevy od Nirvany, ELÁNu či Queen, melodika od Beatles, no a texty...texty jednoznačne od Filana.
– Miloš Plank, jún 2012[4]

(tento úsek sa týka primárne novodobého Queryenu)

60 sekundová ukážka vokálneho prevýšenia z Bb4 na E5 (Queryen – Fabrika [RC1])

Queryen sa štýlovo pohybuje kdesi na pomedzí pop-rocku a progresívneho rocku s náznakom elektroniky. Je preň typický vysokopoložený sólový spev (A4, v neskoršej ére „nového Queryenu“ potom dokonca H4/C5 až E5), členité viachlasé vokály a používanie rôznych štúdiových efektových zariadení, či už modulačných (chorus, flanger, phaser), oneskorovacích (hall, delay) alebo špeciálnych (efekty narábajúce rôznym iným spôsobom s celkovou obálkou konkrétneho zvuku). Jednou z pre Queryen typických čŕt je opakovanie riffov (krátkych frází) cez viacero akordických zmien, a tiež silne harmonické vokálne linky spievané do disharmonických podkladov.
Akordicky ide o pestrú škálu najrôznejších septimových, kvartových, zvýšených aj znížených kvintových alebo nónových variantov (napr. G4/9+), ktoré v konečnom dôsledku prepožičiavajú celkovému vnemu z takejto skladby nie úplne bežný charakter.[6] Príkladom je skladba „Sním zlý sen“.[26] z EP MINI[23]

Pokiaľ ide o texty, ich lyrika občas balansuje na pomedzí náznaku autobiografickej spovede a poukazovania na povrchnosť konzumnej do seba zahľadenej spoločnosti, často plná ráznych prejavov plných odhodlania sa voči nej vymedziť. Klasický triviálny ľúbostný v produkcii skupiny chýba. Skôr sú tu prítomné temnejšie polohy, hoci vonkoncom nie vyslovene pesimistické („Kúzla prejdú/Zrúti sa mi Sveta kraj/Z lásky sa pokazím a zvädnú/Nálady, Peklo i Raj/No teraz sa mám!“ Queryen – Kúzla prejdú).[27]

Členovia[upraviť | upraviť zdroj]

1994[upraviť | upraviť zdroj]

 • Miloš Plank (gitara, spev)
 • Ivana Rogovská (basová gitara, spev)
 • Denis Škultéty (bicie)

1995[upraviť | upraviť zdroj]

 • Miloš Plank (gitara, spev)
 • Denis Škultéty (bicie)
 • Miriam "Miki" Pešková (basová gitara, spev)
 • Richard Santay (gitara)

1996-2001[upraviť | upraviť zdroj]

 • Miloš Plank (gitara, syntezátory, programovanie, spev)
 • Miriam "Miki" Pešková (basová gitara, spev)
 • Pavol Hubinák (gitara)

2002-2003[upraviť | upraviť zdroj]

 • Miloš Plank (gitara, syntezátory, programovanie, spev)
 • Miriam "Miki" Pešková (spev)
 • Michal Majchrák (basová gitara)
 • Marcel Szegény (gitara)

2004-súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

 • Miloš Plank (gitara, syntezátory, programovanie, spev)

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b BUREŠ, Radek. Compilation Of New Slovak Rock Groups (Part II). Rock&Pop, 1995. (česky)
 2. a b BUREŠ, Radek. KAROL MIKLOS, QUERYEN, BLANCHE, THIS IS KEVIN: 4Ep's. Rock&Pop, 1996. (česky)
 3. Veneer - nájsť si čas, zohnať speváčku, naučiť sa robiť s počítačom
 4. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Queryen, oficiálny web hudobnej formácie
 5. Answer, história skupiny.
 6. a b KORÁL, Petr. Queryen DEMO 1994. Rock&Pop, 1994. (česky)
 7. Queryen - V trnavskom divadle, 1994
 8. DEMOPARÁDA - Hranosť za rok 1994, rebríček Rádia Ragtime
 9. a b Compilation Of New Slovak Rock Groups Part II, recenzia CD z roku 1995
 10. Queryen - Marlboro RockIn '95, vystúpenie na hudobnej súťaži v Leviciach 23.2.1995
 11. Compilation 2, GR 0004 2 311, katalóg vydavateľstva Gregor Agency.
 12. EBONY, BA, 1995, Queryen v špičkovom bratislavskom štúdiu EBONY, 1995.
 13. Queryen - I Adore, YouTube kanál Queryen
 14. POSLEDNÝ KONCERT, spoločné vystúpenie kapiel Queryen a Tichá Dohoda v trnavskom K-Clube
 15. Rozhovor s P. Hubinákom, fan webpage Veneer, CZ
 16. Fotenie v K-acku, 1996, profilové fotky Queryen od fotografa Pavela Pechu
 17. a b 4 EP / 1 CD, GR 0007 2 311, katalóg vydavateľstva Gregor Agency.
 18. KRST V ELAME, recenzia koncertu v bratislavskom klube ELAM
 19. Compilation 4, GR 0010 2 311, katalóg vydavateľstva Gregor Agency.
 20. Queryen - „Until“, YouTUbe kanál Queryen
 21. Veneer, oficiálna webová stránka
 22. a b Queryen - mag.NET, 1. LP, 2008, elektronické vydanie voľne na stiahnutie.
 23. a b c Queryen - MINI, 1. EP, 2009, elektronické vydanie voľne na stiahnutie.
 24. Miloš Plank - My Life Would Suck Without You (no-edit live cover version), YouTube kanál Queryen
 25. Miloš Plank - The Way You Make Me Feel (rock acappella cover version), YouTube kanál Queryen
 26. Queryen - Sním zlý sen, 1. EP MINI
 27. Queryen - Kúzla prejdú, 1. EP MINI

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Queryen

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]