Salomon Flohr

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Salomon Flohr
Salomon Flohr
šachový veľmajster

Narodenie 21. november 1908
Horodenka
Úmrtie 18. júl 1983 (74 rokov)
Moskva

Salomon Flohr, tiež Salo Flohr, rus. Саломон Михайлович Флор (* 21. november 1908, Horodenka, Poľsko (dnes Ukrajina) – † 18. júl 1983, Moskva) bol česko-slovenský a sovietsky šachista židovského pôvodu, od roku 1950 medzinárodný veľmajster.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Salomon Flohr pochádzal z rodiny chudobného židovského obchodníka. Počas prvej svetovej vojny sa rodina presťahovala na Moravu. Do konca vojny mu zomreli rodičia a osem z deviatich súrodencov. Prvé povojnové roky prežíval v rôznych sirotincoch v Čechách. V roku 1924 sa presťahoval do Prahy. Bol zamestnaný v obchode a stal sa šachovým novinárom. Po dosiahnutí prvých šachových úspechov sa stal profesionálom. Keďže bol židovského pôvodu, po Mníchove 1938 emigroval z ČSR a istý čas žil v Nórsku. Po prepadnutí Nórska nacistickým Nemeckom v roku 1940 musel znovu ujsť. Do Petrohradu sa mu podarilo preplaviť iba pár hodín pred tým, ako bolo Oslo obsadené Nemcami. V roku 1942 získal štátne občianstvo ZSSR. Po vojne sa už do Česko-Slovenska nevrátil, hoci ho ešte mnohokrát navštívil.

Salomon Flohr patril v 30. rokoch 20. storočia medzi najlepších svetových šachistov. Na začiatku kariéry hral ostrý kombinačný šach, no keď sa stal šachovým profesionálom, jeho hra sa od základu zmenila. Hral prevažne pozične, s dôrazom na bezpečnosť, s výbornou technikou hry. Po vojne si vyslúžil povesť "remízového kráľa". Bol tiež vynikajúci šachový komentátor. Písal šachové knihy, bol autorom množstva článkov vo viacerých šachových časopisov. Ich výber vyšiel v roku 1986 aj knižne (v ruštine). Pôsobil aj ako medzinárodný šachový rozhodca. Bol hlavným rozhodcom na šachovej olympiáde vo Varne 1962, v Nice 1974 a na rôznych iných podujatiach. Zomrel 18. júla 1983 v Moskve.

Šachová kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Medzivojnové obdobie[upraviť | upraviť zdroj]

Salomon Flohr začal hrať šach po svojom príchode do Prahy v roku 1924. Najskôr hrával iba domáce turnaje, po niekoľkých úspechoch sa v roku 1929 po prvýkrát dostal na medzinárodný turnaj. V Rogoškej Slatine skončil na 2. mieste. V 30. rokoch rýchlo prenikol do svetovej špičky a dosiahol veľa turnajových úspechov. Istý čas bol pokladaný za 2. najlepšieho hráča sveta, po Alexandrovi Alechinovi.

Turnajové výsledky[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1933 a 1937 sa stal majstrom Česko-Slovenska.

Superturnaj AVRO, ktorý sa hral v roku 1938 v Holandsku, sa Salomonovi Flohrovi nevydaril. Možno boli na príčine aj vtedajšie vážne politické udalosti v Európe (hralo sa tesne po jeho emigrácii z ČSR). Počas turnaja nevyhral ani jednu partiu a skončil na poslednom 8. mieste.

V roku 1937 ho Medzinárodná šachová federácia navrhla za kandidáta na zápas o titul majstra sveta. Salomon Flohr začal rokovať s majstrom sveta Alechinom a dohodol sa s ním na podmienkach zápasu. Mal sa hrať v Otrokoviciach v roku 1939. Politické udalosti v rokoch 1938 – 1939 tieto plány zmarili.

Reprezentácia ČSR[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 1930 – 1937 Salomon Flohr reprezentoval ČSR na Šachovej olympiáde. Hral vždy na 1. šachovnici.

Povojnové obdobie[upraviť | upraviť zdroj]

Hoci bol Salomon Flohr po skončení vojny ešte pomerne mladý, už nedosiahol také úspechy, ako pred vojnou. Podľa vlastných slov mu k lepším výsledkom chýbalo viac pracovitosti a bojovnosti. Hrával už oveľa menej a viac sa sústredil na novinársku prácu. Na 1. medzipásmovom turnaji MS v Saltsjöbadene skončil 6.-9. a postúpil do turnaja kandidátov, ktorý sa hral v roku 1950 v Budapešti. Skončil tam na 8.-10. mieste. Bolo to jediný raz, čo zasiahol do súťaží o titul MS. Reprezentoval ZSSR v niekoľkých medzištátnych zápasoch. Okrem toho počas celej svojej šachovej kariéry veľmi rád hrával Simultánky, v ktorých zohral okolo 30 000 partií.

Povojnové turnajové výsledky

Majstrovstvá ZSSR[upraviť | upraviť zdroj]

Majstrovstvá ZSSR družstiev hral v 1951 a 1962.

Majstrovstvá Moskvy:

  • 1945, 4. miesto
  • 1952, 5.-7. miesto
  • 1955, 2. miesto