Syseľ pasienkový

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Syseľ pasienkový
Europäischer Ziesel in Hockstellung.jpg
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Spermophilus citellus
Linnaeus, 1776
Rozšírenie sysľa pasienkového.
Rozšírenie sysľa pasienkového.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Syseľ pasienkový alebo syseľ obyčajný (lat. Spermophilus citellus alebo nesprávne Citellus citellus) je poľný hlodavec žijúci aj na území Slovenska. Bežne sa s ním môžeme stretnúť v okolí letiska M. R. Štefánika neďaleko Ivanky pri Dunaji. Udomácnil sa takisto aj na Dolnom nádvorí Spišského hradu a na lúkach pod ním. Sysle sú priateľské, návštevníci hradu ich kŕmia niekedy aj z ruky. Je to chránené zviera.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Syseľ pasienkový dosahuje dĺžku 20 – 22 cm, chvost 6 – 7,5 cm a patrí do skupiny zvierat označovaných ako hlodavce.[1] Výrazným znakom tejto skupiny sú predné zuby (z vrchnej a spodnej čeľuste), ktoré si musia neustále obrusovať o rôzne predmety. Telo má pretiahnutý tvar a na konci každej končatiny má pazúriky, ktoré slúžia na vyhrabávanie podzemných skrýš. Farba je rôzna, závisí od ročného obdobia. Najčastejšie sú však kombinácie hnedej, hrzavohnedej, sivej až po odtiene červenej. Syseľ má veľmi dobrý zrak. Žije v kolóniách, ktoré môžu mať niekoľko desiatok, až stoviek jedincov. Až šesť mesiacov v roku prežije v zimnom spánku. Sysle sú poľné hlodavce, ktoré žijú v poľných dierach.

Výskyt a rozšírenie: Žije v Strednej a Východnej Európe, na Slovensku sa vyskytuje už len v niektorých lokalitách. Obýva najmä stepné oblasti nížin a predhorí. Najradšej má pasienky s nízkou vegetáciou. Hrabe prechodné a trvalé nory. Živí sa steblami tráv, kvetmi, semenami rastlín a hmyzom. Sysle si na Slovensku nerobia zásoby.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Kolektív autorov. Cicavce. Bratislava : Ikar, 1996. ISBN 8071182362.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]