United States Air Force

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
USAF
Emblém letectva Spojených štátov amerických
Emblém letectva Spojených štátov amerických

Emblém letectva Spojených štátov amerických
KrajinaSpojené štáty americké
Existencia1947––súčasnosť
Vznik1947
Veľkosť5 573 strojov
Posádka686 944 osôb
Motto"Nad všetkými" (Above all)
Účasť
Vojnyvojna v Kórei
vojna vo Vietname
Panamská vojna
vojna v Perzskom Zálive
vojna v Bosne
vojna v Kosove
vojna v Afganistane
vojna v Iraku
vojna v Líbyi
Insígnie
Znak
Vojenská letka
Útočné lietadláA-10, AC-130
Bombardovacie lietadláB-52H, B-1B, B-2
Prieskumné lietadláU-2, RC-135, RQ-4, RQ-1
Stíhacie lietadláF-15C, F-15E, F-16, F-22
Dopravné lietadláC-130, C-135, KC-135, C-5, C-9, KC-10, C-17, VC-25, C-32, CV-22, C-37, C-21, C-12, C-40
Bojové vrtuľníkyAH-64

United States Air Force (doslova Vojenské letectvo Spojených štátov) je letecká zložka Ozbrojených síl Spojených štátov.

Bola vytvorená výnosom zhromaždenia národnej bezpečnosti z roku 1947, pričom za deň jej oficiálneho vzniku sa považuje 18. september 1947. Veliteľom USAF je náčeník štábu letectva. Náčelník štábu letectva je štvorhviezdičkový generál menovaný prezidentom, ktorý je zároveň jedným z piatich náčelníkov spojeného generálneho štábu a tiež slúži ako poradca pre prezidenta, Národné bezpečnostné zhromaždenie (NSC), ministra obrany, a ministra letectva. Od svojho vzniku bola organizačná štruktúra USAF neustále pozmeňovaná, v reakcii na svetové udalosti a politický vývoj vo svete, v USA a potreby národnej obrany. Naposledy zaznamenala štruktúra USAF organizačnú zmenu v auguste 2009, kedy bolo ustanovené 10. hlavné veliteľstvo vzdušných síl (MAJCOM). Každé hlavné veliteľstvo sa zodpovedá ministrovi obrany prostredníctvom náčelníka generálneho štábu letectva. Niektoré z nich podporujú aj spojené bojové veliteľstvá alebo podriadené veliteľstvá tým spôsobom, že im poskytujú detašované letecké jednotky (C-NAF). Hlavné veliteľstvá sa ďalej delia na kombinované vzdušné sily (NAF), krídla, skupiny, perute a letky.

Súčasná situácia

USAF je jednou z najväčších vzdušných síl na svete. Avšak aj tieto vzdušné sily bojujú so svojim obmedzeným rozpočtom pri naplňovaní operačných snáh ale aj snáh modernizačných. V tomto roku USAF zamestnáva 686 944 osôb, pri čom 331 700 patrí k aktívnym vzdušným silám, 69 500 je pridelené k veliteľstvu záložných leteckých síl (Air Force Reserve Command), 106 700 osôb slúži v Národnej leteckej garde a zvyšok tvorí 179 044 civilných pracovníkov. Tento rok dokončí svoj desiaty rok v podpore operácie „Trvalá sloboda“ (Enduring freedom) a ôsmy rok v operácii „Iracká sloboda“ (Iraqi freedom). V reakcii na potrebu doplnkových informácií v boji proti povstalcom v Iraku a Afganistane rozšírila USAF nasadenie diaľkovo ovládaných lietadiel (RPA), čím zároveň vznikla potreba nového personálu, jeho výcviku k ovládaniu ale aj údržbe týchto strojov. Aj napriek tomu, že stíhačka F-22 zatiaľ nebola nasadená v operáciách v Iraku, Afganistane a Líbyii, sú v súčasnosti pravidelne nasadzované v Paficiku pri podpore leteckého expedičného zboru a jeho potrieb. USAF zaviedla do výzbroje svoj 160. stroj F-22 v máji 2010, pričom výroba tohto stroja piatej generácie je ohraničená množstvom 187 kusov. Napriek tomu však USAF počíta s nákupom a nasadením lietadiel F-35A Joint Strike Fighter, a to aj napriek zvyšovaniu ceny programu a pomalému procesu udomácňovania sa tohto stroja. Nehľadiac na tieto problémy, začala USAF postupne vyraďovať z prevádzky 254 lietadiel, ako súčasť reštrukturalizácie letectva. V máji 2010 zverejnený rozpočet na rok 2011 pre letectvo, počíta s vyradením ďalších 59 strojov, vrátane 28 kusov C-130E a 17 kusov C-5A. Nedávno ukončená štúdia o požadovanej schopnosti mobility (MCRS) vyústila do nového operačného plánu pre nasadenie flotily strojov C-17 v počte 223 kusov a C-5 v počte 89 kusov, vrátane 52 plne modernizovaných strojov C-5M. Aj napriek tomu, že C-5A nedostane nové motory alebo iné úpravy súvisiace s programom rozširovania spôsobilosti a inštalácie nových motorov (RERP), nemodernizovaným strojom bude vymenená avionika. V súčasnosti USAF prevádzkuje 112 kusov strojov C-5, čo v rámci programu vyradzovania starších strojov predpokladá vyradenie 23 lietadiel verzií C-5A. Medzitým armádni plánovači schválili nákup 10 dodatočných strojov C-17A, pričom celkové množstvo týchto strojov zvýšili na 233 kusov. Po vyradení strojov verzie C-130E bude disponovať transportné letectvo USAF približne 400 kusmi C-130H/J a 38 kusov C-27J. Implementácia posledných rozhodnutí programu na presun a uzatváranie leteckých základní (BRAC) z roku 2005 bola takmer ukončená. Všetky zvyšné perute USAF, ktoré podliehajú tomuto rozhodnutiu budú deaktivované do 30. Septembra 2011. V rámci tohto programu budú americké námorníctvo a americká armáda vytvárať spoločné základne (joint bases). Tento krok skonsoliduje operačné funkcie, ktoré boli predtým duplikované.

Organizačná štruktúra

Bližšie informácie v hlavnom článku: Organizačná štruktúra USAF

Ministerstvo vzdušných síl USA je jedným z troch hlavných vojenských ministerstiev, spadajúcich pod Ministerstvo obrany, ktoré je riadené civilným ministrom vzdušných síl, ktorý je pod dohľadom a kontrolou ministra obrany. Hlavné veliteľstvo vzdušných síl (MAJCOM), je najvyšším riadiacim stupňom velenia. Zahŕňa 10 veliteľstiev.

Zdroje

Ian Allan pulishing, European edition Vol. 11, No. 8, Combat Aircraft monthly, USAF special issue

Externé odkazy